Ethereum Nasıl Satın Alınır

Ethereum Nasıl Satın Alınır

Son güncelleme: Nisan 10, 2021

Ethereum nasıl satın alınır merak mı ediyorsunuz? Türkiye’de Ethereum satın alma yollarını mı araştırıyorsunuz? Kredi kartı, nakit, banka kartı veya havale ile Ethereum satın alınıp alınamayacağını mı merak ediyorsunuz? O zaman doğru yere geldiniz! Okumaya devam edin.

Ethereum’u Türkiye’de en hızlı ve kolay şekilde Binance üzerinden satın alabilirsiniz.

Öncelikle Ethereum ile ilgili hazırladığımız Yeni Başlayanlar için Ethereum Rehberi‘ne bakınız.

Ethereum Nedir

Bakınız Ana Madde: Ethereum Nedir

Ethereum, kripto para ve akıllı sözleşme işlevselliğine sahip bir blok zincir platformudur. Temel olarak, geliştiricilerin üzerinde uygulamalar oluşturabildikleri merkezi olmayan bir platformdur ve 2013’te Rus asıllı Vitalik Buterin tarafından geliştirildi.

Ethereum, oy verme, finans borsaları, crowdfunding (kitlesel fon), şirket yönetimi, fikri mülkiyet sözleşmeleri ve anlaşmaları kodlamak, yerelleştirmek, güvence altına almak ve ticaretini yapmak için kullanılabilir.

Eter Nedir

Eter ya da Ether, Etherium platformunun para birimidir. Eter, Ethereum platformunu kurmak veya kullanmak isteyen herkesin ihtiyaç duyacağı şeydir. Tıpkı BItcoin gibi, Eter de web üzerinden takas edilebilir ve madenciliği yapılabilir. Birazdan tam olarak nereden Etherum satın alabileceğinizi göstereceğim. Çoğu kişi Ether yerine para birimini ifade etmek için Ethereum terimini kullanır ve bu yüzden kafa karışıklığı olabilir.

Toplam eter miktarı ve ihraç oranı, 2014 satış öncesi toplanan bağışlarla kararlaştırıldı. Sonuçlar kabaca şöyle idi:

 • Satış öncesi katılımcılar için 60 milyon eter yaratılmıştır.
 • 12 milyon (yukarıdakinin %20’si) kalkınma fonu için yaratılmıştır, bunların çoğu erken katkıda bulunanlara ve geliştiricilere, kalanı da Ethereum Vakfı‘na geçmiştir.
 • Blok madencisine her bloktan (yaklaşık 15-17 saniye) 5 eter verilir.
 • Bazen başka bir madenden bir çözüm bulunabildiyse 2-3 ether gönderilir ancak buna kendi bloğu dahil edilmez (amca/teyze ödülü de denir).

Ethereum’un kurucuları, Eter’in, her ne kadar “kripto-yakıt” olarak adlandılsa da bir para birimi olmadığını, yani Ethereum platformunda ödeme yapmak için bir token olduğunu belirtiyor. Bu muhtemelen, Ether ile online olarak herhangi bir şey satın alamazsınız demektir. Bununla birlikte, fiyatını artıracağı umuduyla hala ticaretini yapabilir ve yatırım yapabilirsiniz.

Eter, şu an Bitcoin’den daha az “olgun” olduğundan teknik olmayan insanlar için çok uygun değildir. Örneğin, Ether’in resmi cüzdan uygulamasını github’dan indirebilirsiniz, ancak henüz “kullanıcı dostu” bir sürümü yoktur. Ayrıca basit bir arayüzle MyEtherWallet ve EthereumWallet kullanılabilir.

Ethereum (ETH) vs. Ethereum Classic (ETC)

Ethereum Classic, orijinal Ethereum’un iş yapma şekli ile uyuşmazlıktan dolayı yaratılmış bir kripto paradır. Bölünme, bir hacker’ın 60 milyon dolarlık Ethereum parasını çalmanın bir yolunu bulması nedeniyle ortaya çıktı. ETH destekçileri, kodun değiştirilmesi ve çalınan paraların iade edilmesi gerektiğini söyledi. ETC’yi destekleyenler ise kodun “kanun” olduğunu ve değiştirilemeyeceğini söyledi. Dolayısıyla ETC orijinal kod olarak korunurken, ETH orijinal kodun bir çatalı olarak meydana geldi.

Bu nedenle, 2 farklı kur oranına sahip 2 özdeş rekabetçi para birimi oluşturuldu. Bugün, ETH’nin fiyatı çok daha yüksek ve genel şifreleme topluluğu çevresinde daha yaygındır.

Ethereum Nasıl Satın Alınır (kredi kartı, banka havalesi ve nakit)

Ethereum (yani Eter) satın almanın en kolay yolu, Ethereum’u da sağlayan popüler Bitcoin borsalarından biridir. Aşağıdaki maddelerde sırayla Ethereum nasıl satın alınır detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız.

dpara üzerinden Ethereum satın alma

Ethereum’u Türkiye’de satın almanın en uygun ve en ucuz yolu dpara.com‘dur. Tek yapmanız gereken dpara.com‘a gitmek ve bir hesap açmaktır.

Ethereum satın al

Binance üzerinden Ethereum satın alma

Ethereum’u satın almanın en uygun ve en ucuz yolu Binance‘dir. Tek yapmanız gereken Binance‘ye gitmek ve bir hesap açmaktır.

Cex.io üzerinden Ethereum satın alma

CEX.io, ETH’yi kredi kartı ile satan bir Bitcoin borsasıdır. CEX.io’daki ücretler zaten döviz kuruna göre hesaplanmıştır, bu yüzden diğer borsalardan daha yüksek görünür. Örneğin, Coinbase’de 1 ETH için döviz kuru 19.62$ iken CEX.io’da 21.08$ ‘dır. Bununla birlikte, CEX.io dünya çapındaki ülkelerle (Coinbase’den farklı olarak) çalışır.

Önemli not: cex.io Türkiye’den aktif bir şekilde kullanılabiliyor. Yine de kredi kartı bilgilerinizi vermeden önce dikkatli olun! Sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

 1. CEX.io hesabı açın.
 2. Ödeme yönteminizi ekleyin (kredi kartı veya banka hesabı).
 3. “Al/Sat”a gidin ve Ethereum’u seçin.
 4. Satın almak istediğiniz Ethereum miktarını seçin.
 5. “Ethereum satın al”ı tıklayın.

Coinbase üzerinden Ethereum satın alma

Ethereum’u satın almanın diğer en uygun ve en ucuz yolu Coinbase’dir. (Maalesef henüz Türkiye’de aktif değil):

 1. Coinbase hesabı aç.
 2. Ödeme yönteminizi ekleyin (kredi kartı veya banka hesabı).
 3. “Al/Sat”a gidin ve arzuladığınız Ethereum miktarını seçin.
 4. “Ethereum Satın Al”ı tıklayın.

Coinbase, ödeme yönteminize bağlı olarak ETH’yi %1.49 – %3.99 ücretiyle satacaktır. (kredi kartları, havale transferlerinden daha yüksek bir ücret almaktadır).

Coinhouse üzerinden Ethereum satın alma

AB’de (Euro Bölgesi) yaşıyorsanız, başka bir iyi seçenek, Coinhouse’dan Ethereum satın almak olabilir. Şirket, Fransa’da hizmet vermeye başlayan ve giderek Avrupa’nın geri kalanına yayılan bir Bitcoin ve Ethereum komisyoncusudur. Bir kredi kartı veya bankamatik kartı aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz.

Nakit para ile Ethereum satın alma

Şu anda, Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum için LocalBitcoins gibi, yüz yüze görüşebileceğiniz ve Ethereum’u nakit para ile satın alabileceğiniz hiçbir site bulunmuyor. Bununla birlikte, Bitcoin’i nakit parayla satın alabilir ve Shapeshift veya Poloniex vasıtasıyla Ethereum ile takas edebilirsiniz.

Satın almak istemiyorsan, ticaretini de yapabilirsin

Yalnızca kur üzerinden kar etmek için Ethereum’a giriyorsanız Ethereum CFD‘lerine (fark sözleşmesi) de yatırım yapabilirsiniz. Bu şekilde aslında Ethereum’u satın almak yerine döviz kuruna göre ticaretini yapabilirsiniz. CFD’ler genellikle tecrübeli tüccarlar için uygundur ve bunu yaparken paranız risk altındadır. Şu anda Plus500, Ethereum CFD’lerini sunan tek şirkettir. Bu siteye -nedendir bilinmez veya hikmetinden sual olunmaz- mahkeme kararıyla Türkiye’de erişim kapalıdır.

Madencilik yaparak da Ethereum kazanabilirsiniz

Ethereum madenciliği Bitcoin’de olduğu gibi iş ispatını kullanır. Çıkarılan her blok için azaltılmış bir blok ödülü olması açısından Bitcoin madenciliğine benzer.

Ethereum’u kendi bilgisayarınızı (CPU madenciliği) kullanarak deneyebilirsiniz, ancak muhtemelen çok bir şey elde edemezsiniz. Bununla birlikte, görev için kurulmuş özel bir GPU’nuz varsa, o zaman gerçek bir ödül kazanabilirsiniz.

Genel olarak Eter ve Ethereum, İnternet’in çalışma şeklini değiştiren yıkıcı teknolojilerdir. Başarılı olup olmamasına bakılmaksızın, şimdilik, yukarıda belirtilen adımları izleyerek “İnternet’in geleceği”nden payınızı kolayca elde edebilirsiniz.

Yukarıda Ethereum nasıl satın alınır, nasıl kredi kartı ile ödeme yapılır özetle anlatmış olduk. Eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın