Kendi Kripto Paranızı Oluşturun: Detaylı Tam Rehber

Evrim Dönmezgel tarafından tarihinde yayınlandı

Kendi kripto paranızı oluşturmak mı istiyorsunuz? Kendi koinlerinizi üretmek mi istiyorsunuz? Bitcoin benzeri koinlerin (altcoin) nasıl çalıştığını öğrenmek mi istiyorsunuz? Doğru adrese geldiniz. Kemerlerinizi bağlayın, yine her zamanki gibi uzun bir yazı olacak.

Kendi Kripto Paranızı Oluşturmak

Bu yazıda üreteceğimiz kripto parayı Ethereum ekosistemi içerisinde üreteceğiz. Zaten şöyle kısa bir araştırma yaparsanız coinmarketcap’de gördüğünüz pek çok altcoin’in Ethereum tabanlı olduğunu görürsünüz. Ethereum ekosisteminde oluşturuyor olmamızın pek çok sebebi var. Ama en önemlisi, kendi koininizi üretirken en ufak bir kod yazmayacak oluşumuz. Evet, yanlış duymadınız. Kendi kripto paranızı oluşturmak için herhangi bir programlama dili bilmenize gerek. Fakat yine de blok zincir nedir, Ethereum nedir gibi temel bazı konseptleri bilmenizde fayda var. Ne de olsa kendi koininizi üreteceksiniz, gelecek sorulara cevap verebiliyor olmak istersiniz, değil mi?

Şimdi yavaş yavaş başlayalım. Unutmayın, bu rehberde, şunu öğreneceksiniz: kendi kripto paranızı nasıl oluşturabilirsiniz.

Ethereum Cüzdan’ı İndirin

Öncelikle Ethereum cüzdanın en son versiyonunu bu adresten indirin.

Bu kadar laf kalabalığı yeter, şimdi ellerimizi biraz Ethereum ile kirletelim : )

Başlamak için en iyi yer Ethereum Cüzdan. Neden? Çünkü Ethereum cüzdan, en uygun eter ve etere dayalı para gönderimlerini, sözleşmeler oluşturup yürütülmelerini sağlayan çoklu bir platform uygulaması.

Üzerinde yapmanız gereken ilk şey bir ethereum hesabı oluşturmaktır. Bunun için tek ihtiyacın olan güçlü bir parola. Test bile olsa işlemleri yapabilmek için cüzdanına biraz ether koymanız gerekecek. Ancak çok fazla ethere ihtiyacınız olmayacak, endişelenmeyin. Buradaki sözleşmelerin çoğunun maliyeti bir ABD dolarının onda birinin altındadır. Sadece test ediyorsanız, testnet’e geçmenizi öneririm: menu> develop> network> testnet (morden) menüsüne ve daha sonra develop> start mining kısmına gidin. Bu işlem test ortamında madencilik işlemini başlatacak ve birkaç dakika sonra, muhtemelen herhangi bir şeyi denemek için yeterli miktarda eteriniz olacaktır. Yeterli etheriniz olduktan sonra mining’i durdurun, zira bilgisayarınız kaynaklarını kullanıyor olacak.

Cüzdan sadece test ağında temel madenciliğe izin verir, ancak şansınızı gerçek ağ üzerinde denemek isterseniz daha gelişmiş bir alet gerekir. Bu eskiden hantal bir süreçti ama şimdi daha iyi araçlar olduğu için daha kolay.

AlethOne Madencisi

AlethOne madencisi iki butonlu basit bir araçtır: GPU’nuzda madenciliği başlatmak için ilk butona basın ve topladığınız ödülleri bir cüzdana aktarmak için diğer butona basın. Ethereum uygulamaları geliştirmek için C ++ ekibi tarafından oluşturulan Turbo Suite‘ten indirebilirsiniz.

Canlı ağda akıllı sözleşmeler oluşturmak istiyorsanız ve madencilik yapamıyorsanız, bazı eterlere ihtiyacınız olacak. Size gönderen bir arkadaşınız olabilir veya bir kripto borsa üzerinde değiş tokuş yapabilirsiniz. Eğer bitcoin fanı iseniz, btcrelay projesine göz atmanızı öneririz, yakında piyasaya sürülecek ve üçüncü bir parti olmadan eter ile bitcoin arasında hızlı alışveriş yapılmasına izin veren bir yan zincir (side chain).

Token Oluşturun

Oluşturacağımız ilk sözleşme bir token olacak. Ethereum ekosistemindeki tokenler, jetonlar, sadakat puanları, altın sertifikalar, oyun öğelerindeki IOU’lar gibi herhangi bir değişebilir ticari özellikli herhangi bir öğeyi temsil edebilir. O yüzden token derken bunların kastedildiğini aklınızda tutun. Tüm tokenler, bazı temel özellikleri standart bir şekilde uyguladığından, bu da tokeninizin Ethereum cüzdanı ve aynı standartları kullanan başka bir müşteri veya sözleşmeyle anında uyumlu olacağı anlamına gelir.

Sözleşmeler sayfasına gidin ve ardından deploy new contract (yeni sözleşme oluştur) butonuna tıklayın.

Şimdi buradan token kodunu alın ve “Solidity source field” alanına yapıştırın. Kod herhangi bir hata vermeden derlerse, sol tarafta “sözleşmeyi seçin” (select contract to deploy) seçeneğini göreceksiniz. Seçin ve “MyToken” sözleşmesini seçin. Sağ sütunda, kendi tokeninizi kişiselleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm parametreleri görürsünüz. Onları istediğiniz gibi çimdikleyebilirsiniz, ancak bu eğitimin amacı doğrultusunda şu parametreleri seçmenizi öneririz: arz kaynağı olarak 10,000, istediğiniz herhangi bir ad, sembol için “%” ve iki ondalık basamak. Uygulamanız şöyle görünmelidir:

Sayfanın sonuna kadar ilerleyin ve sözleşmenin maliyetinin tahmini bir rakamını göreceksiniz ve bunun için ne kadar ether ödeme yapmak istediğiniz konusunda bir ücret seçebilirsiniz. Harcamadığınız fazla eterler size iade edilecektir, isterseniz varsayılan ayarları öylece bırakabilirsiniz. Deploy (Dağıtım)’a basın, şifrenizi girin ve işleminizin başlaması için birkaç saniye bekleyin.

Etherbase

Onay bekleyen işleminizi görebileceğiniz ön sayfaya yönlendirileceksiniz. “Etherbase” (ana hesabınız) adlı hesabı tıklayın ve bir dakikadan fazla bir süre sonra, henüz oluşturduğunuz hisselerin % 100’üne sahip olduğunuzu göreceksiniz. Birkaç arkadaşa göndermek için: “gönder” i seçin ve sonra hangi para birimini göndermek istediğinizi seçin (eter veya yeni oluşturduğunuz koin), arkadaşınızın adresini “to” yazan yere yapıştırın ve “send” diyip gönderin

Oluşturduğunuz koini bir arkadaşınıza gönderirseniz, henüz cüzdanda bir şey görmeyeceklerdir. Bunun nedeni, cüzdanın yalnızca bildiği koinleri göstermesidir ve bu yüzden koininizi manuel olarak eklemeniz gerekir. Şimdi “Sözleşmeler” sekmesine gidin ve yeni oluşturulan sözleşmeniz için bir bağlantı göreceksiniz. Sayfasına gitmek için üzerine tıklayın. Bu çok basit bir sözleşme sayfası olduğundan burada yapılacak pek bir şey yok, sadece “adres kopyala”yı tıklayın ve sözleşme adresini bir metin düzenleyicisine yapıştırın, sonra buna ihtiyacınız olacak.

Görmek ve izlemek için bir token eklemek için sözleşmeler sayfasına gidin ve ardından “Watch Token”ni tıklayın. Bir popup çıkacak ve buraya yalnızca sözleşme adresini yapıştırmanız gerekecek. Token adı, sembol ve ondalık sayı otomatik olarak doldurulmalıdır, ya da istediğiniz bir şeyi koyabilirsiniz (yalnızca cüzdanınızda nasıl görüntüleneceğini etkiler). Bunu yaptıktan sonra, o tokene sahip olduğunuz herhangi bir bakiye otomatik olarak gösterilir ve bunu başkasına gönderebilirsiniz.

Ve işte hepsi bu! Artık kendi kripto paranız var!

Sonuç

Koinler ve tokenler, yerel topluluklardaki değer değişimi borsalarında kullanılabilir. Ancak daha yararlı hale getirerek içsel bir değere sahip bir para birimi oluşturabilir miyiz? Bence önemli olan kısım bu. Oluşturacağınız kripto paranın insanlara ne gibi bir faydası olacak? Bunun üzerinde düşünüp belki bu şekilde bir kripto para oluşturmak için uğraşmak iyi bir başlangıç olabilir.

Gördüğünüz gibi kendi kripto paranızı oluşturmak oldukça basit. Yorumlarınız varsa lütfen ekleyin.

Facebook Yorumları

Evrim Dönmezgel

"Satoshi" adlı ilk Türkçe Bitcoin kitabının yazarı Evrim Dönmezgel, Bitcoinlerim.com sitesinin yazarıdır. Kripto para ve blockchain teknolojileri sevdalısıdır.

7 yorum

süleyman · 1 Ocak 2018 14:57 tarihinde

MERHABA BEN ZCAHS GIBI DECERET GIBI KENDIME AIT BIR ALT COIN YAPMAK ISTIYORUM BU KONUDA BANA YARDIMCI OLABILIRMISINIZ agememoir@gmail.com dan bana ulasabılırsınız

Resul · 13 Ocak 2018 11:13 tarihinde

ben anlayamadım hocam Eposta ile mail atarmısınız

Resul · 13 Ocak 2018 11:14 tarihinde

keşke bir videoda anlatsaydınız

Hasan · 15 Ocak 2018 11:13 tarihinde

Merhaba hocam bana ulaşabilirmisiniz acaba

Baronofficiall · 13 Şubat 2018 11:06 tarihinde

coin oluşturmak basit önemli olan teknolojisi ne için kullanılacak bunlara odaklanın.
oluşturduğunuz coini şuan bi borsada alım satıma açmış olsanız en kötü borsa 1-3 BTC istiyor

selim · 16 Şubat 2018 12:00 tarihinde

merhaba bir proje için ethereum kullanmadan bitcoin gibi coin çıkarma imkanı var mı teşekkür ederim

Haşim · 23 Nisan 2018 08:11 tarihinde

üstat eline sağlık çok iyi anlatım olmuş madencilik yapıyorum zaten kendi kripto para mida oluşturmak süper olur madencilik veya kriptal para konusunda projesi olan arkadaşlar varsa ulaşabilirler hasimozkaya0@gmail.com

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.