Kripto Para Dünyasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kripto Para Dünyasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Son güncelleme: Eylül 28, 2020

Kripto paraların en önemli özelliklerinden ikisi bir merkezi yapıya sahip olmaması ve bütün işlemlerin herkes tarafından görülebilir olması.

  • Kripto paranızın kontrolünün sizde olmasına dikkat edin. Güvenilir kripto para borsaları mevcut olsa da, hiçbir zaman kripto borsalarına tamamen güvenmemelisiniz. Örneğin, 2019 Ocak ayında saldırıya uğrayan Yeni Zelanda Bitcoin borsasının kaybının 16 milyon dolar değerinde Ethereum ve ERC20 token olduğu ortaya çıktı. Bazı kripto para borsaları neredeyse her hafta bir siber saldırıya uğruyor. Bu yüzden, kripto paranızın kontrolüne sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Hardware bir cüzdan edinin. Kripto paranızı bu hardware cüzdan ile saklayın.
  • Herhangi bir kripto para borsasına girmeden ve para yatırmadan önce o platform hakkında çok iyi araştırma yapın.
  • Private key adı verilen özel anahtarınızı bilgisayarınızda privatekey adı altında bir dosyada tutmaktan kaçının. Mümkünse bir kağıt parçasının üstüne yazıp, güvenli bir yere koyun. 2017 yılında France 2 kanalı üzerinden bulanık bir şekilde verilen QR kodu ve anahtarı çözebilen izleyiciye 1000 Dolar değerinde Bitcoin teklif edildi ve bu gerçekten başarıldı. Michel Sassano ve Clement Storck adında iki kişi bulanıklaşmış QR kodunu ve özel anahtarı gerçek anlamda ‘’hacklemeyi’’ başardı ve 1000 doların sahibi oldu. Anahtarlarınızı aynı zamanda birden fazla yerde de saklamayı düşünebilirsiniz. Çevrimiçi olarak saklamaya karar verseniz bile, kesinlikle özel anahtarınızı e-posta ya da mesaj ile kendinize gönderip kaydetmeyin.
  • Kripto işlemlerinizi gizlilik ve güven içinde gerçekleştirmek için VPN kullanmakta bir opsiyon. VPN kullandığınızda bütün internet trafiğiniz sizin için oluşturulan sanal özel bir ağ üzerinden seyahat eder. Bu sanal özel ağ, üçüncü partiler tarafından kontrol edilemez, takip edilemez ve kaydedilemez. Bu ağ içinde seyahat eden bütün veriler şifrelenir.
  • Klasik bankacılık işlemlerinde olduğu gibi, kripto para söz konusu olduğunda da kötü niyetli bilgisayar korsanları, hassas bilgilere ulaşabilmek ve hesaplardan para çalabilmek için her an sistemin zayıf noktalarını arıyorlar. Bunu e-posta ile gönderilen ve e-dolandırıcılık kapsamına giren yöntemlerle yapıyorlar. Phishing adı verilen e-dolandırıcılık ile kötü niyetli bilgisayar korsanları, e-posta üzerinden resmi bir kurum olarak davranıp e-posta alıcısının ekteki dosyayı indirmesini veya linke tıklamasını istiyor. Bu tip dosyalar ya da linkler, kullanıcıların ya bilgilerini çalıyor ya da ransomware adı verilen fidye yazılımını e-posta alıcısının bilgisayarına sızdırarak bireyden para alana kadar bilgisayarını kullanmasına izin vermiyor. Hatta, bu parayı yatırması için bireye sınırlı bir süre veriyor ve bu süre bittiğinde bilgisayardaki bütün verileri ve bilgileri siliyor ve bilgisayarı kullanılmaz hale getiriyor. Bu yüzden, e-posta gönderenin şüpheli olduğunu veya birini ya da bir kurumu taklit ettiğiniz durumlarda kesinlikle o e-postada bulunan linki tıklamayın ya da dosya ekini indirmeyin. Facebook gibi sosyal medya platformlarında dahi arkadaşlarınızdan gelen dosya eklerini açmadan önce dosyanın ne içerdiğini sormanızda fayda var.
  • Kripto alışverişi yapmak için kullandığınız web sitelerin SSL adı verilen Güvenli Soket Katmanı sertifikasına sahip olduğundan emin olun. Bunu sitenin HTTPS olup olmadığına bakarak kontrol edebilirsiniz. HTTP olan web siteler bu sertifikaya sahip değildir ve bu web siteler üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemler, parolalarınız şifrelenmez ve ele geçirilebilir.
  • ICO (Initial Crypto Offering) süreçlerine girmeden ve de yatırım gerçekleştirmeden önce o kripto paranın arkasındaki takımı, kimler olduklarını, güvenilir olup olmadıklarını, sosyal medya hesapları olup olmadığını, projeleri hakkında makaleleri olup olmadığını kontrol edin. Varsa whitepaper adı verilen sunum belgelerini okuyun, yoksa zaten bu kötü bir işarettir.
  • FOMO, yani Fear of Missing Out (Kaçırma Korkusu) ile ani alımlar ya da satışlar yapmayın. Sosyal medya üzerinden ya da bir arkadaşınızdan bir kripto paranın değer olarak ciddi bir artış yaşayacağı hakkında söylentiler duyabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırma korkusuna yenik düşüp, bilmediğiniz bir kripto paraya yatırım yapmadan önce araştırmanızı yapın ve unutmayın ki her yükselişin bir düşüşü vardır. Ani yükselişler genel olarak ani düşüşlerin habercisidir.

Bir Cevap Yazın