Adım Adım MetaMask Kullanımı

Adım Adım MetaMask Kullanımı

Son güncelleme: Aralık 2, 2017

Metamask kullanımı son derece kolaydır. Fakat öncesinde bir kaç temel bilgiye bakalım.

MetaMask geleceğin dağıtık webini tarayıcınızda bugünden ziyaret etmenize izin veren bir köprüdür. Ethereum dApps’lerini (Dağıtık Ethereum Uygulamaları) tam Ethereum node’unu çalıştırmaya ihtiyaç duymadan tarayıcınızda çalıştırmanıza izin verir.

Adım Adım Metamask Kullanımı’na geçmeden önce, MetaMask nedir önce bir bakalım.

MetaMask Nedir?

MetaMask, farklı sitelerdeki kimliklerinizi yönetmek ve blok zinciri işlemlerini imzalamak için bir kullanıcı arabirimi sağlayan güvenli bir kimlik kasası (vault) içerir.

Geliştiricileri şimdilik MetaMask’ı bir Chrome uzantısı olarak sunuyor, ancak ilerde Firefox ve ötesini desteklemeyi planlıyorlar.

MetaMask misyon olarak, Ethereum’u olabildiğince çok kişiye ulaştırmayı ve kullanımını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Ethereum ekosistemini ortalama tüketici tarafından daha erişilebilir hale getirmek akıllı bir adımdır. Bu ekosistemin sunabileceği çok sayıda teknik gelişme olduğu açıktır. Öte yandan çoğu insan Ethereum ile ilgili çoğu şeyi sık sık kafa karıştırıcı bulur. Bilgisayarda tam bir Ethereum düğümünü (node) çalıştırmayı gerektirdiğinden, çoğu dApps’e erişmek bile oldukça zor olabilir. Ortalama bir kişi için, MetaMask bir köprü görevi görür.

MetaMask Chrome Eklentisi

MetaMask, ya da daha spesifik olarak belirtmek gerekirse MetaMask Chrome eklentisi, Ethereum dApps’e doğrudan tarayıcıdan erişmek için herkese fırsat verir. Acemi kullanıcılar için Ethereum node’u çalıştırmanın oldukça sorunlu olduğunu düşünürsek, tek başına bu oldukça büyük bir gelişmedir. Karmaşık bir süreç, dApps’i otomatik olarak çoğu insana daha az çekici hale getirir, bu da iyi bir şey değildir.

MetaMask’ın dApps’e kolay erişime odaklanmaktan çok daha fazla görevi var. Ek olarak, kullanıcılara farklı web sitelerindeki kimlikleri yönetebilecekleri güvenli bir kimlik kasası da sağlıyor. Üstelik, bu farklı kimlikler, blok zinciri işlemlerini imzalamak için de kullanılabilir.

MetaMask’ın önümüzdeki aylar ve yıllar içinde Ethereum ekosistemine daha fazla insanı getirebileceğini görmek ilginç olacak. Şimdilik, Ethereum ekosistemi sokaktaki ortalama bir insandan ziyade teknolojiye duyarlı insanlara ve geliştiricilere yönelik. MetaMask gibi projeler sayesinde daha fazla kişi herhangi bir teknik bilgiye gerek duymadan dApps’in ne olduğunu görebilecek.

MetaMask Kullanımı

Adım 1: MetaMask Kurulumu

Buraya tıklayarak Chrome Webstore’a gidin.

Add to Chrome” ya da “Chrome’a ekle” butonuna tıklayarak eklentiyi kurun.

Metamask Kullanımı
Metamask Kullanımı

Add extension” ya da “Eklentiyi ekle” butonuna tıklayarak eklentiyi Chrome’a ekleyin.

MetaMask’ın başarılı bir şekilde kurulduğunu tarayıcınıza eklenen turuncu tilki logosundan anlayabilirsiniz.

Adım 2: Cüzdan Oluşturma

MetaMask logosuna tıklayın.

Karşınıza MetaMask’ın kullanım koşulları çıkacak. Okuyun ve onaylayın.

Çıkan ekranda en az 8 haneli bir şifre belirleyerek “CREATE” butonuna basın.

Çıkan ekranda kasanın oluşturulduğunu (VAULT CREATED) göreceksiniz. Bu ekranda size 12 kelimeden oluşan gizli bir şifre verilecek. MetaMask şifrenizi unutmanız durumunda hesabınızı geri alabilmenin tek yolu bu 12 kelime olacaktır. O yüzden bu 12 kelimeyi bir yere kaydedip saklayın! Bu çok önemli! Sakladıktan sonra “I’VE COPIED IT SOMEWHERE SAFE” yazan butona tıklayın.

Hepsi bu kadar! MetaMask hesabınız kullanıma hazır!

Çıkan ekranda “Main Network” yazan kısım ana Ethereum ağında olduğunuzu gösterir. Drop down menüden diğer test ağları seçip testler yapabilirsiniz. Ayrıca hesabınıza henüz herhangi bir Ether yoksa raka 0 ETH olarak gözükecektir.

Ekranda üç nokta olan yere tıklayarak “View account on Etherscan” ile Etherscan üzerinde hesabınızı görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca “Copy Address to Clipboard” yazan yere tıklayarak Ether adresinizi kopyalayabilir, sonra herhangi bir cüzdandan ya da borsadan buraya Ether gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz Ether’ler ekranda belirecektir.

Ether satın almak için “Buy” yazan yere tıklayın. Coinbase veya ShapeShift’e yönlendirileceksiniz.

Bu örneğimizde “Continue to Coinbase” diyelim. Maalesef Coinbase henüz Türkiye’ye hizmet vermediği için buradan alamayacağız.

Ethereum satın alma ile ilgili olarak buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer şekilde Ether göndermek için de “Send” tuşuna basın. Alıcı adresini ve tutarı girip paranızı gönderebilirsiniz.

Hepsi bu kadar!

Metamask kullanımı özetle bu şekilde. Çok kolay. Hadi deneyin bakalım.

5 responses to “Adım Adım MetaMask Kullanımı

DursunAli Cilenkoglu

teşeküerler

Süleyman İmamoğlu

17/02/2021 tarihinde Yukarıda yazılanların tamamını yaptım metamask adresini kopyaladım ve alıcı adresine yapıştırıp coinlerimi gönderdim metamaskı kontrol ettiğimde hesabımda avaxcoin olmadığını gördüm tekrar tekrar kontrol ettim hâlâ hesabıma avax coinlerim gelmedi avax cüzdanımı inceledim gittiği adreste eşikte olduğu belirtilmiş bu sorun nasıl çözülür avax metamask ethereum geliştiricilerden lütfen bir çözüm bekliyorum teşekkür ederim iyi çalışmalar.

sertac

Valla 23/02/2021 de yakşaşık 6 saat önce bende binance smart chain yolladım . binance de işlem tamamlanmış olarak görünüyor . ama 6 saattir metamst eklentisinde para sıfır ? nasıl düzelteceğiz

HIZIR

Selamlar,metamask cüzdanım crom hatası verdi.Uygulamayı kaldırıp tekrar croma ekledim.
import etmek için 12 kelimeyi girdiğim halde giriş yapamıyorum.Yardımcı olursanız memnun olurum.

Tt

Cacik bisey hic bulasmayin

Bir Cevap Yazın