Kripto Para Birimine Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Kripto Para Birimine Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Son güncelleme: Haziran 8, 2018

Eğer kripto para birimine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken bazı önemli şeyler var. Gelin bu şeylere biraz daha yakından bakalım:

Kripto para birimi nedir ve nereden satın alınabilir?

“Kripto para” olarak adlandırılan bu varlıklar Türkçede dijital para olarak adlandırılır. Tamamen çevrimiçi olan dijital paralar, herhangi bir ülkeye, bankaya yahut yönetim organına bağlı değildir, başka bir deyişle bağımsızdır. Değerleri tamamen kamu duyarlılığı ile belirlendiği için herhangi bir fiziksel varlığa dayanmazlar. Bir başka ifadeyle, değerleri yalnızca insanların onlara olan istekleri ile doğru orantılı bir şekilde artıp azalır.

Kripto para birimine normal banka yahut komisyon hesabı ile yatırım yapılamaz. Bu sebeple, kripto para birimi değişim platformunu kullanmak için onlara kayıt olmanız gerekmektedir. Bitcoin borsası olarak kullanabileceğiniz birçok platform olmakla birlikte, bu platformlardan havale veya kredi kartı ile kripto para alabilirsiniz.

Binlerce farklı kripto para birimi olmasına rağmen, bu makaleyi yalın tutmak adına; kripto, kripto para birimi ya da kripto koin dendiğinde akla gelen temel dijital para birimlerinden Bitcoin, Litecoin ve Ethereum’dan bahsedeceğiz. Gözlerden uzak bir kripto para biriminin, daha az avantaj ve daha fazla risk anlamına geldiğini biliyorsanız ve siz de çoğunluğa katılıp kripto yatırımları yapmakta istekliyseniz, satın almadan önce dikkate almanız gereken şeyleri birazdan takip edebileceksiniz.

Kripto paranın portföyünüzde bir yeri var mı?

Kripto paranın sizin için iyi bir yatırım aracı olup olmadığını belirlemek, kripto paranın geçmişteki büyümesine değil, tamamen geleceğe nasıl baktığınıza bağlıdır.

Emeklilik planları için cazip gelen bu yatırım araçları, kripto doğaları gereği, uzun ömürlülük ve gelecek uygulamaları olarak bilinmemektedir. Bir başka deyişle, finansal hedeflerinizi karşılamak için neye yahut ne kadarına ihtiyacınız olduğunu söylemek zordur.

Geleneksel paranın yerini tutması mümkün olmakla beraber, aynı zamanda otomasyondan kaynaklı işleri elimine etmek için evrensel bir gelir getirmesi gibi başka şekillere de dönüşmesi olasıdır. Borsaların patlaması, nükleer savaşların çıkması yahut diğer öngörülemez olayların olması, paranın doğasını sert bir biçimde sonsuza kadar değiştirebilir. Tabi ki, geleceği bilmememiz, geleceğe dair planlar yapmamıza engel olmamalıdır.

Kripto paraya ne kadar yatırım yapmalısınız?

Önemli olan şey; bütün paranızı tek bir ürüne yatırmaktansa, sizi ileri götürecek şeylere yatırmaktır, çünkü bu daha akıllıcadır. Bir başka deyişle, tüm birikiminizi Bitcoin almak için kullanmak yerine, birkaç yüz bin Doları gelecekte neler olabileceğini öngörerek bunlara yatırmak daha iyidir. Kripto para şu an trend ve eğlenceli olmasıyla beraber uzun vadede başka şeyler de ifade edebilir. Ne kadar para yatıracağınızı kestiremiyorsanız, bunu herhangi bir münferit hisse senedi gibi düşünebilirsiniz. Asla yatırım portföyünüzün %3’ünden fazlasını tek bir yatırıma yapmayın. Bu, size finansal güvenliğinizi sabote etmeden oyunda kalmanız için gereken değeri sağlayacaktır. Tabi ki, kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu kuralı biraz esnetebilirsiniz. Yani toplam varlığınızın %3’lük kısmını bir kripto para birimine yatırabileceğiniz gibi, Bitcoin, Ethereum ya da Litecoin gibi birimlere ayrı ayrı toplam varlığınızın %3’ünü de yatırabilirsiniz. Ne seçerseniz seçin, kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmak en akılcı yoldur.

Kripto para birimlerine yatırım yapmanın avantajları

Geleneksel para birimi ve varlıklar yerine, son dönemlerde kripto para birimlerinin bu kadar popüler olması, bunların bazı avantajlara sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Kripto para birimlerine yatırım yapmanın başlıca avantajlarına örnek olarak şunları gösterebiliriz:

  • Siyasi istikrarsızlığa karşı korunmanın bir yolu olması

Kripto para, varlığınızı normal para birimi volatilitesinin riski dışında tutmak için harika bir yoldur. Kuzey Amerikalılar için hiçbir şey ifade etmemesine rağmen, daha az politik ve parasal istikrarı olan ülkelerde kripto para varlığı korumak açısından faydalıdır. Eğer küresel ekonomide gün geçtikçe para değerinin kaybolduğu bir bölgede yaşıyorsanız, kripto para hükümetin ele geçiremeyeceği ve hem sizin hem de ailenizin varlığını korumaya yönelik harika bir yoldur.

  • Anonimlik

Kripto para biriminin doğası gereği anonim olması, onu başlangıçta çekici kılan şeydir. Bütün koin işlemleri kayıt altına alınırken şifrelenir ve bu şekilde kimin ne alıp sattığı asla anlaşılamaz. Tabi ki, bu diğer geleneksel yöntemlerinin tam tersidir. Örneğin, kredi kartları alıcılar hakkında olabildiğince fazla bilgi kaydederek işlemleri yapmaya olanak sağlar. Özellikle belli mal ya da servislerin satın alınması veya satılması sırasında çoğu kişi özel bilgilerini gizli tutmayı tercih ettiğinden ötürü, kripto para biriminin anonimliği çok çekici gelmektedir. Ayrıca ABD Federal Rezerv Bankası anonim paraları hoş karşılamaktadır.

  • Dolandırıcılığa karşı üst düzey güvenlik

Anonim olması aynı zamanda, kripto para biriminin sahte olmasını da engeller. Kimlik hırsızlıkları, sahte çekler, para ve kredi kartları ile dolu bir dünyada, kripto para birimi hem alıcılar hem de satıcılar için yüksek kaliteli ve güvenlikli işlemler sağlamasıyla avantajlıdır.

  • Tüm dünyada işlem özgürlüğü

Kripto para birimi herhangi bir ülkeye ya da devlete bağlı olmadığı için küresel olarak kullanılabilir. Yani herhangi bir ülkeden internet bağlantısı olan herkes kripto para satın alabilir. Tabi ki bunun ortak çalışmaya dayalı küresel vatandaş bakış açısıyla incelendiğinde oldukça havalı gelmesi doğal karşılanabilir.

Kripto para birimlerine yatırım yapmanın dezavantajları ve riskleri

Maalesef kripto para birimlerine yatırım yapmanın dezavantaj ve riskleri oldukça fazladır ama önemli olan koin almadan önce tüm bunların farkında olmaktır.

  • Volatilite en büyük risklerin başında gelir

Kripto para birimi değerlerindeki artışın yanısıra pek çok değer kaybı veya batma gibi durumlar da meydana geldiği aşikardır. Kripto paraların fiyatlarının bir günde %10 ya da %20 oranında düşüş yaşadığı gerçeğini göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Herkes yatırımlarının değer kazandığını görmek ister fakat çok az kişi değerlerdeki küçük değişimler ile başa çıkabilmektedir. Yani çoğu insan gerçekte olduğundan daha fazla toleranslı olduğunu düşünse bile, kötü bir günün ardından daha doğrusu kripto dünyası için kötü bir dakikanın ardından, volatilitenin onları nasıl etkilediğinin farkına varabilmektedirler.

  • Hırsızlık dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur

Kripto para biriminin dijital olmasından ötürü hackerlardan ve kullanıcı hatalarından dolayı bunların da diğer dijital varlıklar gibi silinme veya çalınma riski vardır. En zayıf yerlerden biri olan ve alım-satım işlemlerinin yapıldığı borsaya özellikle dikkat edilmesi ve belli güvenlik lisanslarına sahip olan borsaların tercih edilmesi gerekmektedir. Koinlerin korunması için gerekli önlemleri almak risklerin azalmasında önemlidir.

  • Yanlışlıkla kayıp ve yanlış yerleştirme de dikkate alınmalıdır

Kripto paralarınızı güvende tutarken en büyük düşmanınız kendiniz olabilirsiniz. Birçok kişi dijital cüzdanlarını kilitleyip, sabit disklerini sildi ve bir başka deyişle sahip olduğu tüm kripto paraları ortadan kaldırdı. Aynı zamanda Bitcoin’in yanlış yerleştirilmesi ile kripto paralarını kaybetmiş oldular. Bu yüzden kripto para kullanırken dikkatli olmalı ve şifrelerinizi unutmamalısınız.

  • Yasadışı faaliyetlere katılmaktan kaçınmalısınız

Kripto para birimi anonim olmasından dolayı, küresel uyuşturucu, yasadışı silah ve insan ticareti yapanlar için de gözde olmuştur. Bu yüzden bu gibi işlerden uzak durulmalıdır.

  • İstifleme ile de çeşitli zararlar meydana gelebilir

Eğer kimse varlıklarını harcamazsa, kripto para birimindeki “para birimi” hızlı bir şekilde yanlış adlandırma halini alıyor. Günümüzde kripto para kabul eden birkaç perakendeci var ve koin fiyatlarında görünen dalgalanmalar yüzünden insanlar kripto para yatırımlarını harcamamak üzerine yapıyorlar. Tabi ki bunun hiçbir yanlış tarafı yok fakat bir şeyin değerlendirilmesi sırasında nasıl kullanıldığının önemi vardır. Durumu kendi lehinize çevirerek, söz konusu koinlerden gelecekte kazançlar elde etmeniz mümkün.

Kripto para birimine yatırım konusundaki son düşünceler

Blok zinciri teknolojisi eğlenceli ve bir o kadar da havalıdır. Eğer kripto para birimlerine yatırım yapmaya hazırsanız dijital para borsalarından hesap açıp başlayabilirsiniz. Bu dijital para takası platformları sayesinde banka hesabınızdan nakit para yatırarak Bitcoin, Litecoin, Ethereum ya da daha farklı kripto para birimlerini satın almanız mümkündür. Kimse gelecekte ne olup biteceğini bilemez ama kripto para birimlerinin gelecekte var olması ihtimali bir hayli yüksek görünüyor. Önemli olan şeyin araştırma yapmak ve kendi finansal durumunuzu göz önünde bulundurarak en iyi planı izlemek olduğunu unutmayın. En azından, eğer bu çılgınlığın bir parçası olmak isterseniz, koinlerin bir kısmını rahatlıkla alabilirsiniz. Fakat, kripto para birimlerine yatırım yaparken asla dikkati elden bırakmayın.

Bir Cevap Yazın