Altcoin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Altcoin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Son güncelleme: Ağustos 31, 2017

Altcoin nedir ve ne işe yarar bu yazıda cevabını arayacağımız sorular olacak.

Nasıl çalıştığını tam olarak anlayamasalar dahi, çoğu insan Bitcoin‘i birazcık da olsa biliyor. Bununla birlikte, kripto para birimleriyle ilgilenmeye başladıklarında, altcoin olarak bilinen yüzlerce çeşit kripto para birimi olduğunu öğrenine şaşırabilirler. Altcoinler, kripto para ortamının ilginç bir yönüdür, ancak herkes için değildir. Altcoine yeni gelenlerin çoğu kez birçok soru sormaktadır ve bu rehber, altcoinler hakkında, yeni kripto para portföyünün bir parçası olarak kendilerine yatırım yapıp yapmamaya karar vermelerine yardımcı olmak için kısa bir özet sunacaktır.

Altcoin nedir ve neden önemlidir?

“Altcoin” sözcüğü “Bitcoin alternatifi” kelimesinin kısaltmasıdır ve Bitcoin hariç diğer bütün kripto para birimlerini açıklar. Altcoinler, Bitcoin alternatifleri olarak adlandırılır, çünkü altcoinler en az bir Bitcoin bileşenini değiştirmeyi veya iyileştirmeyi umarlar.

Yüzlerce altcoin vardır (CoinMarketCap, bu kılavuz yazılırken 1097 adet altcoin listeliyordu) ve her geçen gün daha artıyor görünmektedir. Çoğu altcoin aslında bir Bitcoin klonunun biraz daha fazlasıdır. Çoğu Bitcoin’in işlem hızı, dağıtım yöntemi veya hash algoritması gibi yalnızca küçük bazı özelliklerini değiştirir. Bu coinlerin çoğu çok uzun süre ayakta kalamaz. Bir istisna, ilk altcoinlerden biri olan Litecoin‘dir. Bitcoin’den farklı bir hash algoritması kullanmanın yanı sıra Litecoin, çok daha yüksek para birimi sayısına sahiptir. Bu nedenle Litecoin kendisini “Altın Bitcoin karşısında gümüş” olarak lanse eder.

Altcoin nedir
Coinmarketcap’e göre top 5 altcoin.

Bununla birlikte, bazı altcoinler, Bitcoin’in sunmadığı bazı yararlı özelliklerle denemeler yaparak yenilikler sunmaktadır. Örneğin, Darkcoin tamamen anonim işlemler için bir platform sağlamayı umuyor; BitShares, kendisini “Wall Street’in adil bir versiyonu” olarak tanımlıyor ve Ripple, kullanıcıların para birimleri ile kolayca ödeme yapmak için kullanabilecekleri bir protokol olarak hizmet veriyor. Hatta CounterParty ve Mastercoin gibi bazı alt eko ekosistemler, platformlarını güvence altına almak için Bitcoin blok zincirini kullanır.

Eleştiriler

Birçok Bitcoin tutkunu, altcoinlerin tamamen gereksiz olduğunu ve Bitcoin’in mükemmel altyapısına rakip olamayacakları için başarısız olacağını savunur. Bununla birlikte, altcoinler aslında önemli bir rol oynamaktadır. Ademi merkeziyet, Bitcoin’in en önemli hedeflerinden biridir ve altcoinler kripto para topluluğunu daha da merkezden uzaklaştırmaktadır. Ayrıca altcoinler, geliştiricilerin benzersiz özellikler denemelerine izin verir. Geliştiriciler veya topluluk istediği takdirde Bitcoin’in de bu özellikleri kopyalayabileceği doğruysa da, tamamen işlevsel altcoinler Bitcoin’in test ağından çok daha iyi “kripto para laboratuarı”dır. Son olarak, Altcoinler Bitcoin’e sağlıklı bir rekabet verir. Altcoinler kripto para kullanıcılarına alternatif seçenekler sunar ve Bitcoin’in geliştiricilerini aktif kalmaya ve yeniliğe yönlendirmeye zorlar. Kullanıcılar, Bitcoin’in dijital arzularını tatmin ettiğini düşünmüyorsa bir altcoin benimser. Yeterli sayıda kullanıcı Bitcoin’i belirli bir altcoin için terk ederse, Bitcoin geliştiricileri topluluğun istediği özelliklerini benimsemek zorunda kalır veya yerini kaybedebilirler.

İlk Altcoin nedir?

Nisan 2011’de kurulan Namecoin, ilk altcoindi. Namecoin, aynı zamanda para birimi olarak işlev görse de, alan adı kaydını (domain registration) merkezsizleştirerek internet sansürünü çok daha zor hale getirmeyi amaçlıyor.

Altcoinlere yatırım yapmalı mıyım?

Kripto para piyasasının geçmişinin çok kısa olması ve piyasanın çok hızlı bir şekilde değişmesinden dolayı, tüm kripto para yatırımları büyük bir risk taşır. Hatta Bitcoin bile -en istikrarlı kripto para- düzenli olarak fiyat değişkenliği sergiliyor.

Buna karşın, altcoinler çok daha uçucudurlar. Düşük pazar payına sahip olduklarından (bütün paraların toplam değeri) altcoin piyasaları fiyat manipülasyonuna oldukça yatkındır. “Balinalar” olarak adlandırılan zengin ve varlıklı tüccarlar, aşırı miktarda parayı düşük değerli paralara enjekte ederek fiyat arttırırlar. Fiyat büyük oranda artınca, balinalar ellerindeki coinleri büyük bir kârla satarlar ve bu süreçte pek çok saf yatırımcı zarar görür. Bu yöntem “pompa ve boşaltma” (pump and dump) olarak bilinir. Bu zengin balinalar, ödevlerini yapmak için zaman ayırmayan aç gözlü ve de saf tüccarlara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda çoğu zaman bir altcoinin kısa ömürlü olmasına neden olurlar.

Bir pompala ve boşalt döngüsünde tüm paranızı kaybetmemek için, inanılmaz miktarda potansiyele sahip olduğuna inandığınız ve genelde sağlıklı bir görünüm sergileyen uzun vadeli para yatırımı üzerine odaklanın. Genel olarak, sağlıklı altcoinler güçlü topluluklara sahiptirler, yüksek likiditeye sahiptirler ve altcoinin kaynak kodunu proaktif olarak geliştiren geliştiricilere sahiptirler (çok gerekli olmasa da, pek çok kullanıcı gerçek kimliklerini gizlemeyen geliştiricileri tercih etmektedir).

Altcoinlere yatırım yapmayı istiyorsanız, bazı temel yatırım ilkelerini hatırlamanız önemlidir. Kripto para topluluklarının yaydığı yutturmacalardan kaçının. Yatırımcıların her zaman kendileri için bir gündemi vardır, bu nedenle onların sözlerini gerçek bir veri gibi kullanmamalısınız. Yalnızca araştırdığınız paralara yatırım yapın. Anlamadığınız bir şeye yatırım yapmak akıllıca değildir. Bilinçsiz bir yatırım yapmak zor kazandığınız paranızı kaybetmenin ilk adımıdır. Uzun vadeli yatırımlar için düşündüğünüz paraları araştırmak için zaman ayırın ve yüksek hacimli ve kısa vadeli bir tüccar olmaya çalışmadan önce ticareti araştırın. En önemlisi, hiçbir zaman kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazla yatırım yapmayın. Çok fazla insan, birikimlerini uçucu yatırımlarda kaybetti.

Altcoinleri nereden alabilirim?

Yukarıda altcoin nedir, ne değildir kısaca değindik. Şimdi altcoinleri nereden alabilirsiniz ona bakalım.

Bitcoin’de olduğu gibi altcoin elde etmek için de çeşitli yollar vardır. Altcoin almak için en basit yol onları mal veya hizmet için ödeme olarak kabul etmektir. Bunu yapmakla ilgileniyorsanız, beceri setinizi reddit tarzı sitelerde sergileyen bir reklam hazırlayın mesela.

Ayrıca kripto para borsalarında altcoinler için de ticaret yapabilirsiniz. Birçok borsa, Bitcoin’i aracı olarak kullanır (birkaç tanesi fiat çiftlerini içermesine rağmen), halihazırda bitcoin paranız yoksa altcoinler için ticaret yapmadan önce satın almanız gerekir. En fazla ticaret yapılan borsaların bazıları BTER, Bittrex, MintPal, Cryptsy’dir.

Birçok altcoin, coin’in yaygınlığını artırmak ve yeni kullanıcıları kendi topluluklarına katılmaya teşvik etmek için hediye vermeye de sponsor olurlar. Paranız düşükse veya pazarlanabilir becerileriniz yoksa, para kazanmak için harika bir yoldur.

Bir Cevap Yazın