Yeni Başlayanlar için Ethereum Madenciliği

Yeni Başlayanlar için Ethereum Madenciliği

Son güncelleme: Eylül 1, 2017

Ethereum Madenciliği ile çalışmaya başlamak artık her zamankinden daha kolay. Şu an 20+ GB’ın üstünde olan ve halen büyümekte olan Ethereum blok zincirini indirmenize bile gerek yok! Ayrıca, karışık komut satırı madencilerini manuel talimatlarla yönetmeniz de gerekmiyor.

Bu kılavuzun amaçları doğrultusunda, çok popüler Claymore Miner‘i kurma ve kullanma konusunda detaylı bir inceleme yapacağız. Claymore’un en güncel sürümünü orijinal Bitcointalk forumundan indirin ve ardından aşağıdaki videodaki adımları izleyin. Cüzdan kurulumu, maden uygulamasını indirme, Windows’da öğeleri yapılandırma ve batch dosyanızı çalıştırma toplam 10 dakikadan kısa sürer:

 

Ethereum madenciliği ile ilgili temel sorular

Ethereum madenciliği konusunda yeni iseniz, bu rehber tüm önemli gerçekleri basit bir şekilde kapsar. Ethereum madenciliği ile ilgili sık sorulan sorulara bazı kısa yanıtlarla başlayalım:

Neden Ethereum tokenlerimi (eter/ETH) kazımalıyım? Eter’in madenciliği çok fazla elektrik kullanmıyor mu?

Doğru yapılırsa, elektriğe harcanandan daha yüksek para kazanılabilir. Başka bir deyişle, kazançlıdır! Bu adresteki Ethereum madenciliği hesap makinesi ile kârlılığınızı hesaplayabilirsiniz.

Pahalı bir ekran kartı (GPU) yerine CPU’mla (Kişisel bilgisayarın işlemcisi) çalışabilir miyim?

GPU’lar o kadar hızlı ki artık CPU madenciliği kârlı ya da faydalı değil. Giriş seviyesindeki GPU’lar bile madencilik amacıyla CPU’lardan yaklaşık 200 kat daha hızlıdır.

En az elektrik kullanarak en fazla ETH alabilmek için en iyi GPU hangisidir?

AMD kartları benzer fiyatlara sahip olan NVidia kartlarını verimlilik bakımından köşeye sıkıştırır. Bu yazının altındaki “GPU Donanımı” başlığı kısmında en iyi kartları inceledik.

GPU’mu kendi başıma kullanmaktansa, neden madencilik havuzuna doğru yönlendirmem gerekiyor?

Madencilik donanımına bir servet harcamadığınız sürece kendi başınıza ETH üretme ihtimaliniz çok düşüktür. Havuz madencilik, ETH’yi düzenli ve tahmin edilebilir bir şekilde kazanmanıza izin verir.

Ethereum madenciliğine nasıl başlayabilirim?

En az 3GB RAM içeren uygun bir GPU’nuz varsa, Windows’da biraz düzenleme yaparak, madencilik uygulamasını yükleyip seçtiğiniz havuzun web sitesinden birkaç ayar girerek hızlı ve sorunsuz bir şekilde başlayabilirsiniz. Aşağılarda daha detaylı bilgi bulacaksınız.

ETH’u kolayca çıkarmak için hangi madenci kullanılmalıdır?

Tabii ki Claymore Miner. Onun da detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Madencilik için işletim sistemi gereksinimleri neler?

Bu kılavuz 64 bit Windows 10’u kapsar. Kullanılabilecek çeşitli Linux dağıtımları da vardır (burada ele almadık). Ancak Windows, yapılandırmak ve hızlı çalışmak için en kolay yoldur. Şu anda Mac versiyonu yok.

Ethereum Mist cüzdanı senkronize olmuyor, madencilik için herhangi bir Eth cüzdan adresini kullanabilir miyim?

Madencilik için herhangi bir ETH cüzdan adresini kullanabilirsiniz, ancak bazı borsalar madenciliğe izin vermez veya çok küçük birikime izin vermez; bu nedenle sitenin doğrudan bir web adresine etherleri gönderip göndermediğini tekrar kontrol edin. Mist cüzdan ve Ethereum blok zincirinin tamamını indirmek için iyi bir alternatif, Ether cüzdan adresinizi yönetmenizi ve özel anahtarlarınızın kontrolünü (ki bu güvenlik ve/veya cüzdan yedekleme ve gerekirse restorasyon için önemlidir) sağlayan MyEtherWallet.com‘dur.

GPU dışında, Windows Mining Rig’im için sistem gereksinimlerinin geri kalanı nedir?

Tüm donanım gereksinimleri ve düşünceleri üzerinde çok uzun bir yazı yazılabilir, ancak önemli şeyleri üst düzeyde karşılamak için bazı temel hususlar şunlardır:

 • Windows 10 İşletim Sisteminiz 64 bit olmalıdır.
 • Çalışmakta olduğunuz kart sayısını destekleyecek yeterli PCI-E yuvasına sahip bir anakart almalısınız.
 • Birden fazla GPU kullanıyorsanız, her ek GPU için güçlendirilmiş bir PCI-yükseltici edinmelisiniz.
 • Güç Kaynakları için, PSU’nuzun, çalışan toplam GPU sayısını desteklemek için yeterli sayıda bağlantıya ve toplam sistem gücünüzü desteklemek için yeterli toplam watt gücüne sahip olduğunu kontrol etmeniz gerek (kendinize en az % 10-15’lik bir buffer vermek için). GPU’nuzda kaç tane 6 veya 8 pinli PCI-E güç bağlantısına ihtiyaç duyulacağını belirlemek için yararlı bir site var: Realhardtechx.com ve genel sistem gücünü anlamanız için iyi bir güç tüketimi hesaplayıcısı: outvision.
 • Basit bir CPU ve en az 4GB RAM ile başlayabilirsiniz. İpucu: anakartınızın, CPU’nuzun ve RAM’inizin uyumlu olduğundan emin olun (yani, LGA 1151 anakartlar 1151 soketli bir CPU’ya, DDR4 RAM/LGA 1150 anakartlar 1150 CPU ve DDR3 RAM’e ihtiyaç duyar)
 • Güç butonunu unutma! Anakartın üstlerine bağlanan basit bir PC güç düğmesi kullanın, böylece sisteminizi kolayca açıp kapatabilirsiniz.
 • Standart bir klavye, fare ve monitöre ihtiyacınız olacak. Teçhizatınızı uzaktan yönetiyorsanız, teçhizatınıza takmaya başsız hdmi kablosu alabilirsiniz, böylece uzaktan erişim için Windows’a doğru şekilde boot edebilirsiniz.

Ethereum madenciliği için uzman ASIC donanımı, oyun dizüstü bilgisayarları veya Sanallaştırılmış ortamlar gibi diğer seçenekler nelerdir?

Sisteminiz genel şartları yerine getirdiği, en az 3GB RAM ve en az bir GPU’ya sahip olduğu sürece, Ethereum çıkarabilirsiniz. Bazı oyun amaçlı dizüstü bilgisayarlarda üst düzey kartlar bulunur, ancak madencilik yaparken ortaya çıkan önemli ısı ile dizüstü bilgisayarınıza başka etkileri olabilir, bu nedenle bir masaüstü sistemi oluşturmak en iyisidir. Kiralayabileceğiniz sanallaştırılmış ortamlar genellikle onlarda yeterince güçlü özel GPU’ya sahip değildirler veya kârlı değildirler. Şu anda Ethereum için herhangi bir ASIC yoktur (çünkü ethereum “ASIC rezistanlı” iş kanıtı hash algoritması olarak tasarlandı, bu nedenle böyle birreklam görürseniz: KAÇIN.

İyi bir GPU bulamıyorum – Bulut Madenciliği sitelerinden birini denesem olur mu?

Bulut Madenciliği alanlarının % 99.9’u ponzi şemalarıdır. Uzun süredir var olan birkaç tane olsa da, satılan hash kuvvetinin üçüncü taraf denetimleri yapılmamıştır ve kazançlar genellikle çok düşüktür. Kısa cevap – tavsiyem Ethereum Bulut Madenciliği sitelerinden uzak durun.

Ethereum madenciliği yapmak için bazı iyi nedenler

 • Madencilik, yeni bir üst düzey GPU (veya iki veya üçünü) satın almayı sübvanse etmek için mükemmel bir yöntem olabilir.
 • Ethereum’un, kolayca bitcoin (BTC) ile ticareti yapılabilir. Bitcoin’de yavaş yavaş bir pozisyon oluşturmak için ucuz bir yoldur.
 • BTC kolayca nakit olarak satılabilir, dolaylı olarak ethereum madenciliği, banka hesabınızı doldurmak veya nakit para kazanmak için iyi bir yöntem olabilir. ETH ayrıca doğrudan Bitfinex, BTC-e, Kraken, Gemini ve Coinbase gibi birçok önemli borsada satılabilir.
 • Madencilik, tüccarların yüksek oynaklıkları nedeniyle sevdikleri Ethereum pazarlarına ucuz bir giriş bileti olabilir. İyi ve/veya şanslı bir tüccar iseniz, kârınızı maksimize edebilirsiniz.
 • Şu anki “Proof of Work” madencilik aşamasında büyük bir ETH pozisyonu oluşturmanız, Ethereum, “Proof of Steake” fazına geçiş yaptığında, elinizdekilerin oldukça değerlenmesini sağlayacaktır.
 • Ethereum konseptine inanıyorsanız (bakınız: DAO nedir), Ethereum ağında madencilik yoluyla destek çıkabilir ve destek alabilirsiniz.

Yukarıdaki terimlerin bazıları kripto paraya yeni başlayanlara daha fazla açıklama gerektirir. O halde Ethereum blok zinciriyle başlayalım.

Ethereum Blockchain Temelleri

Ethereum’daki ve diğer kripto para birimlerindeki tüm işlemler ayrı bloklar halinde kapsüllenir. Bu bloklar, bankaların birbirlerine gönderdikleri işlem yığınlarıyla karşılaştırılabilir. Ethereum’da ise bu işlem ortalama 15 saniyede bir olur. Bloklar 0’dan başlayarak ve geçerli bloğa kadar art arda artan “yükseklik” ile tanımlanır.

Madencilik işleminin blokları oluşturmak, doğrulamak ve kaydetmek için nasıl çalıştığı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Madenciler ağ üzerindeki işlemleri dinlerler ve geçerli saydıklarını (ücret, kod ve işlem geçmişi açısından) bloklar halinde toplarlar.
 2. Madenciler, bu blokları GPU’larının işlem gücü ile hash’leyerek elektrik tüketirler. Başarılı bir hash, madencinin bu blokta çalıştığını ispatlayan benzersiz bir İş Kanıtı (PoW) üretir.
 3. Ağın geri kalan kısmı hash edilmiş bloğu geçerli kabul eder, blok, blok zincir (blockchain) olarak bilinen geçerli işlemlerde daimi konsensüsün parçası haline gelir.
 4. Madenci, bloklarında bulunan tüm işlem ve kod işleme ücretleri de dahil (diğer bir deyişle gaz) 5 ETH bonus kazanır. Bazen uncle adı verilen ekstra bonuslar da kazanılabilir.

Ethereum blok zincirin Bitcoin’den farkı ne?

Ethereum Bitcoin’e kıyasla farklı bir hash algoritması kullanır; bu da Ethereum’u Bitcoin madenciliği için geliştirilen özel hash donanımı (ASIC’ler) ile uyuşmaz hale getirir. Ethereum’un algoritması Ethash olarak bilinir. Hafıza-zorlu (memory-hard) bir algoritma olarak bilinir; yani Ethereum madenciliğinin ASIC’lerin gelişimine direnecek şekilde tasarlanması anlamına gelir. Bunun yerine, Ethash kasıtlı olarak GPU madenciliği için en uygun modeldir.

Hashrate, Zorluk ve Fiyat

Toplam ağ hashrate’i, 2016 yılının 2. çeyreğinden beri hızla tırmanış gösteriyor. The DAO krizi haberi üzerine bir düşüş yaşandı, ancak hashrate o zamandan beri toparlanmış durumda. 2017 yılının ikinci çeyreğine kadar yani kripto paralar ile ilgili haberlerin patlamış olduğu döneme kadar ortam nispeten sessizdi. Özellikle Ethereum’un, yeni projeleri ve ICO faaliyetini kolaylaştırmasıyla yaygınlaşmaya başladı. Etherscan‘ın bu tablosu tüm hikayeyi anlatıyor:

Ethereum madenciliği
Ethereum hashrate büyüme tablosu

Ethereum madenciliğine adanmış donanım miktarı artıyorsa, neden bloklar daha da hızlıca kazılmıyor?

Cevap difficulty yani zorluktur. Ethereum blok zinciri, bir bloğun hesaplama zorluğunu otomatik olarak ayarlayarak yaklaşık 15 saniyelik aralıklarla sürdürebilir. Tabloya dikkat ederseniz zorluğun hashrate’i yakından izlediğini ve bu yıl da üstel büyüme gösterdiğiniz farkedeceksiniz:

Ethereum madenciliği
Ethereum zorluk büyüme tablosu

Bu durumda bir sonraki soracağınız soru şu olmalı: hashrate ve zorluk neden artıyor? Bunun basit bir ekonomik etkeni var; fiyat!

Ethereum madenciliği
Ethereum fiyat artışı

Hashrate  2016 yılının başlarında başlayan ve 2016 yılının sonlarında bir düşüş yaşayan ancak 2017 yılının 2. çeyreğinde yeniden patlayan ETH fiyat patlamasını takip etti. Ne muhteşem bir maraton! Kısa bir ay içinde sadece 10 ABD dolarıdan neredeyse 400 USD’ye kadar çıktı.

Eter Madenciliği Kârlılığını Hesaplama

Ethereum blok zincirini ve zorluk gibi önemli kavramları daha net anladıktan sonra, bazı ekonomik hesaplamalar yapmanın zamanı geldi:

İlk olarak, mevcut fiyat, blok zamanı ve ağ hashrate’i ile ilgili (saniyede Gigahash cinsinden GH/s olarak ölçülen ve saniyede milyarlarca hesaplamayı ifade eden) güncel rakamlar sağlayan Etherscan Madencilik Hesaplayıcısı‘na bakın:

Bu ekranda Network hashrate, Average block time ve Price of 1 Ether değerlerini kopyalayın.

 

Ethereum madenciliği
Ethereum madenciliği karlılık hesaplama

İkincisi, bu rakamları karlılığın belirlenmesinde kritik olan elektrik maliyetlerinizi ayarlamanıza izin veren daha karmaşık bir hesap makinesi olan Cryptowizzard Madencilik Hesaplayıcısına kopyalayın. Ne yazık ki, bu hesap makinesi otomatik olarak şu anki fiyat, hashrate ve blok zamanını alamıyor. Dolayısıyla, bunları manuel kopyalayacağız:

Ethereum madenciliği
Ethereum madenciliği karlılık hesaplama

Üçüncü olarak, madencilik için kullanmak istediğiniz grafik kartını seçin. Hesap makinesi otomatik olarak doğru miktarı ve güç tüketimini girecek. Kartınız listede yoksa veya performansını değiştirdiyseniz, Custom seçeneğini seçin ve ilgili rakamları manuel olarak girin. GPU hashrate’lerinin girildiğine dikkat edin (Mh/s; saniyede milyonlarca hesaplama belirtmektedir).

Dördüncü ve son adım, elektrik faturanızı hesaplamak için bu listede gösterilen elektrik fiyatınızı girmektir. Sonuçlar aşağıda gösterilecektir:

Ethereum madenciliği
Ethereum madenciliği karlılık hesaplama

Bu rakamlar, bu analizin ne zaman yapıldığına bağlı olarak değişecektir, ancak yukarıdaki örnek için her yıl 2 ETH kazanmış olacağız. Elde ettiğimiz 2 ETH’yi mevcut fiyattan satarsak, 1033$ elde ederiz. 486 dolar elektrik faturasını düşersek net kazancımız 547 dolar olur. Tabii buna donanım masrafları dahil değildir.

Bu 547 dolardan birkaç şey daha çıkarmamız gerekebilir:

 • madencilik havuzu maliyetleri, genellikle yaklaşık % 1 civarında artı 1 ETH ödeme ücreti,
 • kabaca 700$ olan Radeon HD 7990’un satın alma fiyatı,
 • İstenen kurulumunuza bağlı olarak donanımınızı çalıştırmak için yeni bir Güç Kaynağı Birimi (Power Supply Unit – PSU) satın almanız gerekebilir. Elektrik-tasarruflu bir PSU daha pahalıya mal olur, ancak uzun vadede güç maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Kârlılık Uyarısı

Zorluk, yükselen trendini sürdürecek gibi gözüküyor (ve daha verimli GPU’ların piyasaya sürülmesini hızlandırabilir) ve fiyat aşırı derecede öngörülemez durumda. Ayrıca, Ethereum’un, belirtilmemiş bir tarihte Proof of Stake modeline geçmesi planlanıyor, yani bu modele geçince artık madenle çıkarılamayacak anlamına geliyor.

Sermayenizden ciddi bir harcama ve yatırım yapmadan önce, Ethereum’un vaad ettikleri üzerine daha fazla araştırma yapmanıza ihtiyaç vardır. GPU’lar diğer tokenlerin de madenciliğine ayarlanabilmesine ve maliyetleri kısmen yeniden satış yoluyla telafi edilebilmesine rağmen, hızla amortismana geçerler. Bu, özellikle sabit, yoğun madencilik çalışmalarına katılan kartlar için geçerlidir.

GPU Donanımını Seçme

Yukarıda verdiğim linkteki hesap makinesinde çeşitli GPU seçimleriyle yapacağınız denemeler, performansa en iyi fiyatla enerji tüketim kombinasyonunu gösteren bir kart (para birimi başına MH/s olarak ifade edilir) ortaya çıkaracaktır. Unutmayın ki AMD kartları kripto para madenciliği amacıyla NVidia’dan daha iyi performans sergiliyor.

Kartın en az 3 gig RAM olması gerekiyor yoksa Ethereum’u düzgün şekilde kullanamayacaktır. Bunun nedeni, Ethereum Proof of Work karma işleminde kullanılan artan DAG dosyası (directed acyclic graph) içindir.

İpucu: AMD için şu GPU’lara bakın: AMD Rx 470/480 Rx 570/580, AMD R9 serisi, HD 7990/7950 (kullanılmış kartlar varsa, bunları bir madenciden ziyade bir oyuncudan bir garanti ile almayı deneyin eğer mümkünse).

Nvidia için 1060/1070/1080 serisi kartlara bakın. Herşeyde olduğu gibi, GPU’ları kendi hashrate, güç gereksinimleri, kullanılabilirliği ve fiyatı temel alarak değerlendirmek için kendi durum incelemenizi yapın.

Sağlam bir düşük maliyetli kart için 4 gig RAM’li Rx 470 önerilir.

AMD RX Serisi

AMD, yeni 14 nanometre (nm) RX serisi kartını 2016’da 200$ ile piyasaya sundu ve daha küçük 14 nm üretim süreci bu karta etkileyici performans ve düşük güç tüketimi sağladığı için kripto para birimi madenciliği için çok kârlı oldu.

Ethereum madenciliğinde yeni standart haline geldi ve büyük fiyat patlamasıyla bu kartlara olan talep arzın çok ötesine geçti ve aşırı GPU stok sıkıntısı yarattı ve GPU fiyatlarının çok daha yüksek olmasına neden oldu. Bununla birlikte, eğer dikkatli alışveriş yaparsanız, otomatik bildirimler/uyarılar ayarlayın ve şansınız varsa AMD RX serisi kartlardan elde edebilirsiniz. Reddit’in ilgili sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

Windows bilgisayarınızda Ethereum Madenciliği

Ethereum madenciliği için yeni başlayanlar rehberini okuyorsanız ve bunu değerli yapacak kadar güçlü bir GPU’ya sahipseniz, o platformda Ethereum madenciliğine odaklanacağımız için Windows’u kullandığınızı varsayacağız.

Video Kartı Sürücülerinizi Yükleyin

AMD GPU’lar: GPU sürücülerinizi indirmek için amd.com‘a gidin. Amd.com adresine gidip “Destek ve Sürücüler”i seçin – GPU bilgilerinizi girin ve “Sonuçları Görüntüle”yi tıklayın.

Geçerli sürücü için “Download” butonuna tıklayabilir veya sağ taraftaki “Önceki Sürücüleri ve Yazılımı Yükle”yi seçebilirsiniz; bu, kartınıza bağlı olarak madencilik için mükemmel sürücüler olarak bilinen eski sürümleri seçmenize izin verecektir:

R9 ve üstü için – 15.12 kullanın

RX 4XX Serisi için – 16.9.2 veya 16.10.3 kullanın

RX 5XX Serisi için – bunlar daha yeni olduğundan şu anki sürücüyle devam etmenizi öneriyorum.

Nvidia GPU’lar: En yeni Nvidia GeForce sürücülerini almak için https://www.geforce.com/drivers adresine gidin ve kart bilgilerinizi girin ve “Aramayı Başlat”ı tıklayın ve çıkan sonuçlardan güncel sürümü indirin.

Normalde yaptığınız gibi GPU sürücülerinizi yükleyin (next, next, tamam, vb diyerek..) ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından, Aygıt Yöneticisi’ne girerseniz GPU’larınızın doğru bir şekilde tanındığını ve GPU’larınızda herhangi bir uyarı işareti görmediğinizi doğrulamanız gerekir. Aşağıdaki ekran gibi olması lazım:,

Bir Ethereum Cüzdan Adresi Alın – Ethereum Kurun

(veya Adım 5’e atlayın ve direkt MyEtherWallet.com’u kullanın)

Resmi Ethereum Cüzdanını indirmek için aşağıdaki 2-4 adımları takip edebilirsiniz, ancak Ethereum blok zincirinin tamamının eşitlenmesini (senkronize) beklemeniz gerekiyor. Bunu atlamak ve çok daha hızlı ilerlemek için Adım 5’e gidin ve MyEtherWallet’i kullanarak bir cüzdan yaratın.

Komut satırına (“DOS modu” adı verilen) alışkın değilseniz, samimi ve tanıdık GUI (grafik kullanıcı arayüzü) ile Mist‘i indirmeniz önerilir:

Mist paketi Ethereum cüzdanı içerir, bu da herhangi bir madencilik kârı almanızı sağlar. Mist aynı zamanda mesajlaşma, sosyal ağ ve öğreticiler gibi çeşitli işlevlere sahip bir Ethereum tarayıcı içerir. Bir ipucu olarak, bu eğitimler ve sosyal ağ yararlı öğrenme kaynaklarıdır. Bu sürecin herhangi bir bölümünde zorluk yaşadığınızda soru sormaya korkmayın.

Mist indirmek için https://github.com/ethereum/mist/releases adresine gidin ve en yeni sürümü seçin. Bu yazının yazıldığı tarihte en son sürüm 0.9’du:

Mist kurulum
Mist kurulum

Download ekranında Windows kurulumunu seçip indirin.

Pakedi açtıktan sonra Etherum-Wallet.exe uygulamasını çalıştırın.

Blok zinciri indirin

Bir sonraki adım, Ethereum blok zinciri indirip senkronize olmasını beklemek olacak. Bu işlem biraz fazla sürecektir zira zincirin boyutu 10 gb’ın üzerinde..

İşlem tamamlandığında, Mist uygulamasıyla tanışmak için birkaç dakikanızı ayırın; arayüz oldukça açıklayıcıdır. Mist uygulaması henüz tam olarak cilalanmış değil, bu nedenle birkaç hata olabilir.

Cüzdanınızı kurun

Ardından, Ethereum cüzdanını açın ve yeni bir hesap ve sözleşme tabanlı cüzdan oluşturun. Bu cüzdan, havuzunuzdan veya direkt olarak blokchain madencilik ödüllerini alacağınız ödeme adresini içerecektir.

Yeni hesabınızı ekleyin, unutmayacağınız bir maden adı verin. Parolayı güvenli bir yerde saklayın!

Hesap oluşturduktan sonra bir cüzdan ekleyin ve benzersiz adresi bir metin dosyasına yazın veya kopyalayın. Bu adres “0x” karakterleriyle başlar. ETH madencilik ödülleri almak için gereklidir!

Geth Hakkında Bir Not

Mist ayrıca popüler bir komut satırı arayüzü olan Geth’i de içeriyor. Sisteminiz için en yeni Geth uygulamasını indirebilirsiniz, komut satırından Mist’in tüm işlevlerini gerçekleştirebilirsiniz (ve hatta daha fazlasını yapabilirsiniz). Geth (“go-ethereum” kısaltması) siz ve madencinin Ethereum ağıyla daha doğrudan etkileşime girmesine olanak tanır ancak Geth kesinlikle bazı programlama bilgisi gerektirir.

Ethereum madenciliği ve kodlamada daha fazla bilgiye sahip olduğunuzda, Geth sizin için daha kullanışlı hale gelecektir, ancak Ethereum madenciliğine yeni başlıyorsanız en kolay yol olarak önerilmemektedir.

MyEtherWallet.com üzerinden bir cüzdan kurun

MyEtherWallet.com‘a gidin (Not: Kimlik avı amaçlı web sitelerine lütfen dikkat edin. Anahtarınızı, bir bağlantıyı tıklayarak girdiğiniz bir web sitesine girmeyin ve daima alan adını üç kez kontrol edin. Gerçek site MyEtherWallet dot com’dur)

Myetherwallet üzerinden nasıl cüzdan kuracağınızı adım adım öğrenmek için aşağıdaki linke gidin:

Adım Adım MyEtherWallet Cüzdan Kurulumu

Claymore Ethereum Miner programını indirin

Çok popüler Claymore Miner’i kullanacağız. En güncel sürümünü Claymore’un orijinal Bitcointalk dizininden indirin. Çıkan ekranda Google veya Mega indirme bağlantılarından güncel sürümü indirin (diğer kişilerin bağlantılarına tıklamayın). Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle geçerli sürüm 10.0 ve Catalyst ve Cuda sürümünü (Linux sürümü değil) indirmeniz gerekir.

Unutmayın, indirirken Claymore Miner bir uyarı verebilir, ancak Claymore’un indirme bağlantısını kullandıysanız bunu gözardı edebilirsiniz. Uzun yıllar kripto madencileri üreten saygın bir geliştiricidir.

İndirdikten sonra, klasöre kolay erişim için masaüstünüze zip dosyasını açın.

Windows’ta yapılması gereken ayarlar

 • Madencilik uygulamanızın çalışması için Windows’ta bazı ayarlar yapmanız lazım. Öncelikle, madencilik işlemlerinizi kesebileceği için bilgisayarınızın uyku moduna geçmesini istemezsiniz, bu nedenle Güç Ayarlarınıza gidin ve kapatma/uyku modunu “Asla” olarak ayarlayın.
 • Sonra, Windows’un pagefile ayarını değiştirin ve manuel olarak 16384 MB (bu 16GB) şeklinde ayarlayın.
 • Madencilik ve ayarlarınızdaki aksamaları en aza indirgemek için Windows Güncellemelerini de devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Güncellemeleri kurmadan önce uyar seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Windows Defender’ı veya başka bir virüsten koruma programını çalıştırıyorsanız, Claymore madenciliğin exe dosyasını “EthDcrMiner64.exe” bir virüs olarak işaretlememesi veya onu devre dışı bırakmaması veya silmemesi için bir istisna olarak ekleyin.

Bir Madencilik Havuzuna Katılın ve Maden Dosyanızı Yapılandırın

Bir sonraki adım, havuz madenciliği yapmaktır, zira yalnız-madencilik yaparak, GPU dolu bir deponuz olmadığı sürece Ethereum kazanmanız olası değildir. İlk adımınız bir Ethereum madenciliği havuzu seçmek olacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok havuz var, ancak ben Nanopool veya Etheremine‘i öneriyorum. Bu madencilik havuzu sitelerinin ana sayfa veya yardım bölümünde, muhtemelen, popüler Claymore madencisini kullanarak havuzlarında nasıl kullanılacağıyla ilgili talimatları bulabilirsiniz.

Ethermine.org’un ana sayfasında aşağıdaki gibi “Stratum mode using Claymores miner” adlı bir bölüm göreceksiniz.

Masaüstünüzdeki Claymore miner klasörünü açın ve “Start” adlı metin dosyasına sağ tıklayın ve “Düzenle”yi seçin.

Ardından Ethermine sitesine gidin ve ilk kutudaki “Then start your miners by…” yazan kısmın altındaki tüm metinleri seçin ve kopyalayın.

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal <Your_Ethereum_Address>.<RigName> -epsw x

Bulunduğunuz yere bağlı olarak size en yakın sunucuyla bağlantı kurmanız ve sunucunun metin dizesini güncellemeniz gerekecek. Aşağıdakilerden bir tanesini seçebilirsiniz.

North America (East): us1.ethermine.org:4444 or us1.ethermine.org:14444
North America (West): us2.ethermine.org:4444 or us2.ethermine.org:14444
Europe (France): eu1.ethermine.org:4444 or eu1.ethermine.org:14444
Asia: asia1.ethermine.org:4444 or asia1.ethermine.org:14444

Text dosyanız şöyle olacak;

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal <Your_Ethereum_Address>.<RigName> -epsw x
Europe (France): eu1.ethermine.org:4444 or eu1.ethermine.org:14444

burada “Your_Ethereum_Address” kısmına kendi ethereum adresinizi yazmalısınız. Oluşturmuş olduğunuz ve 0x ile başlayan ethereum adresinizi kopyalayıp buraya yapıştırın. Sonra RigName yazan yere istediğiniz herhangi bir şey yazabilirsiniz. Örneğin BenimMadenim adını verebilirsiniz.

Kodun son hali şöyle birşey olacak:

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal 0x12044Df3e767356C19bC985A0973be51698bD6bb.BenimMadenim -epsw x
Europe (France): eu1.ethermine.org:4444 or eu1.ethermine.org:14444

Sonra bu dökümanı bacth dosyası olarak kaydetmeniz gerekecek. Save as deyip MadeniBaslat.bat adıyla kaydedin. Tebrikler, şimdi madenciliğe başlamanız için her şey hazır! Yeni bat dosyası için bir kısayol oluşturun ve masaüstünüze gönderin.

Madeninizi başlatın!

Madenciyi başlatmak için bat dosyanıza çift tıklayın. Madenci başlayacak, setx komutlarını çalıştırarak bu ortam değişkenlerini ayarlayacak, GPU’nuzun her birini başlatacak, GPU’larınızın her birinde DAG dosyasını oluşturacak ve uzaktan hash işlemeye başlayacaktır. Yaklaşık 20 saniye boyunca çalıştırın ve sonra “Hashing” hızınızı göstermek için “s” butonuna tıklayın.

Havuzdaki kazançlarınızı izlemek için, Ethermine.org adresine geri dönün ve en üstte bulunan adres kısmına cüzdan adresinizi yapıştırın ve “Check Status” butonuna tıklayın:

Umarız bu kılavuzu faydalı bulmuşsunuzdur! Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız veya sorularınız varsa, lütfen aşağıya yorum bırakın. Bol kazançlar!

Bir Cevap Yazın