Yeni Başlayanlar için Ethereum Rehberi

Yeni Başlayanlar için Ethereum Rehberi

Son güncelleme: Ağustos 26, 2017

Ethereum Rehberi yazımızı okumadan önce aşağıdaki yazıları okuyunuz:

2009’da Bitcoin kurulduğunda, sosyal ve teknolojik bir harekete neden olmuş ve finansal endüstride dalgalanmalara yol açmıştır.

Geleceği umut verici bir teknoloji, sık sık basında “blok zincir” veya “dağıtılmış defter” şeklinde yer aldı. Dolandırıcılık veya sansür korkusu olmaksızın internet üzerinden güvenli bir şekilde para göndermemize izin veren ilk teknoloji oldu. Bununla birlikte, öncülerin birçoğu, güvenli ödeme sistemini güçlendiren altta yatan teknolojide bir potansiyel gördü: blok zincir.

Başlangıçta birçok kişiye para gönderme imkânı tanıyan bu şey, Internet’i bildiğimiz şeklinden uzaklaştırıp merkezi olmayan bir yapı fikrini ortaya atmış oldu.

Ancak Bitcoin, işlem başına birkaç kilobayttan daha fazla veri göndermek için tasarlanmamıştı ya da sınırlı tasarımına uymayan hesaplamalar yapabilecek durumda değildi. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, sistemin işlevselliğinin sınırlandırılmasının güvenlik düzeyini önemli ölçüde artıracağına inanıyordu.

Ethereum

Ama “Ethereum”un yaratıcısı Vitalik Buterin, işleri biraz farklı gördü. Vitalik, Ethereum’u tek bir sanal makineye (EVM) sığan bir “dünya bilgisayar” olarak hayal etti; ağında her işlem için güç sağlayan, bir token (ETH) ve yakıt (gaz) ile çalışan bir Turing makinesi. Bu kombinasyon, yaygın olarak akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar veya “DApps” olarak bilinen karmaşık programlı hesaplama talimatlarının oluşturulmasını sağlar.

Daha önceki sistemlerin ayrı ayrı tüm tokenleri ve platformlarını; Ethereum birkaç satırlık kod ile uygulayabildi. Tahmin piyasaları, merkezi olmayan dosya depolama ve hesaplama, sigorta sözleşmeleri, merkezi olmayan kimlik gibi halihazırda geliştirilmekte olan veya kamuya açık olan bazı örnekler ve çok daha fazlasını.

Ethereum’un “Eter” (ETH) adlı kendi tokeni vardır; diğer insanlara hatta makinelere ödeme yapmak için kullanılabilir. Özünde, akıllı bir sözleşmeye ETH gönderebilirsiniz; bu sözleşme akabinde kendisini çalıştıracaktır (ETH, “EVM”de hesaplamaları yürütmek isteyince “Gaz”a dönüştürülür) ve karmaşık talimat setini gerçekleştirir. Ethereum ile para çekme sınırları önceden ayarlanabilir; örneğin ölümünüzü doğrulayan bir kehanet gibi akıllı bir sözleşme oluşturabilirsiniz, bu sözleşmenin şartları yerine getirildiğinde eteriniz sevdiğiniz kişiye veya varisinize gönderilecektir.

DApps Ekosistemi

Ethereum’un ana özelliği, merkezi olmayan uygulamalar için destek olması; bunların arasında şu ana kadar yeni başlayan “blok zincir” endüstrimizdeki en heyecan verici projelerden bazıları aşağıda var – bunları araştıralım:

Golem

Golem, Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir hesaplama ağıdır. Bu platform ile bir kullanıcı hesaplama gücünü satın alabilir veya satabilir; bu, başkasının bilgisayarında hesaplamaya karşı ağır bir görevi tamamlayabilmeniz veya boşta kalan bilgi işlem gücünüzü ihtiyacı olan birine satabilmeniz anlamına gelir. Golem, CGI oluşturma görevini dakikalarca günlerce sürdürebilir ve tüm hesaplamaları sanal makinelerde gerçekleştirebilir ve ana bilgisayarın sisteminden tamamen koparılabilir.

Golem özünde güçlü bir fikirdir; uygun şekilde tatbik edilirse, dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerin bir sonraki büyük şeyi yaratmak için aynı güçlü kaynaklara erişebilmeleri için büyük sıçramalara neden olabilir.

Gnosis/Augur

Gnosis ve Augur Ethereum ekosistemindeki en önemli DApp projelerinden ikisidir ve her ikisi de merkezi olmayan tahmini pazarlara güç vermektedir. Tahmin piyasaları, kullanıcıların bir etkinliğin sonucu ile ilgili (Evet veya Hayır, Kazan/Kaybet, vb.) hisse alıp satmalarını ve doğru tahmin etmeleri durumunda ödüllendirilmelerini sağlar.

Veriler, “kalabalığın bilgeliği” sayesinde daha doğru kararlar vermeleri için bireyler veya kuruluşlar tarafından kullanılabilir. Büyük bir grubun, miktar kestirimi, genel dünya bilgisi ve mekansal akıl yürütme ile ilgili sorulara toplu yanıtları genel olarak, grup içindeki herhangi bir kişi tarafından verilen cevap kadar iyi ve çoğunlukla daha iyi olduğu bulunmuştur.

Augur, kendi tokeni Reputasyon (REP) ile birlikte ICO dan sonra 5 milyon dolardan fazla fon tahsil ederek 2015 yılında hayata geçirildi ve Augur bu tarihe kadar kullanıcıların test etmesi için açık bir beta halinde ve gelişim aşamasını sürdürüyor. Öte yandan Gnosis, merkezi olmayan platforma güç sağlamak için kullanılacak tokenleri dağıtmak için kendi ICO’sunu başlatmaya hala hazırlanıyor.

UPort

Bugün internette en önemli sorunlardan biri, kullanıcının verilerinin merkezileştirilmesidir. İndirdiğiniz yeni uygulamanın şartlarını ve koşullarını kabul ettiğinizde, yalnızca ücretsiz şeyler edinmekle kalmıyor, para kazandırma zamanı geldiğinde gelecekte şirketin sermayelendirdiği ürün haline geliyorsunuz.

Bir başka sorun, bugünün internetinde, kimliğimiz ve itibarımızın sayısız hizmete dağılmış olması. EBay’in veri merkezine kötü bir şey olursa, kazandığınız tüccar sıfatınız ve repütasyonunuz sonsuza dek yok olacak. Satıcılar daha sonra başka bir platforma geçmek ve baştan başlamak zorunda kalacaklardı. Tek gelir kaynağı olan bir kişi için bu oldukça riskli bir durum.

UPort gibi özümler şifreli bilgilerinizi Ethereum’un blok zincirinde güvenli bir şekilde depolamanıza yardımcı olabilir, böylelikle istediğiniz zaman ve istediğinizle paylaşabilirsiniz.

Status

Status da çok ilginç bir projedir. Status, Ethereum için bir tür WeChat/WhatsApp benzeri hizmet olmayı hedeflemektedir. Bir platform ve bir uygulama. Biri, kullanıcıların Ethereum ekosistemindeki farklı DApps’e erişmelerini ve doğrudan istemci aracılığıyla göz atmalarını/etkileşimde bulunmalarını sağlar.

Status gibi uygulamalar Ethereum için büyüktür, çünkü geleneksel mesajlaşma istemcisini harmanlıyor ve Ethereum ağına kolayca erişmek için kullanabileceğiniz bir cüzdan/profil oluşturup korunaklı bir platform sunuyor.

Status, Ethereum’a olan düşük girişin önündeki engeli kaldırmayı amaçlıyor; ve mobil cihazınızda bir miktar Ethereum DApp mağazasına olanak sağlıyor.

WeTrust

Ethereum Blockchain üzerine inşa edilen WeTrust, diğer geleneksel ödünç verme hizmetlerinden farklı olmaya çalışıyor. Sistemleri, “ROSCAs” (Döner Tasarruf ve Kredi Derneği) oluşturulmasına izin veren genel Ethereum zincirinde yürütülen Akıllı Sözleşmeleri kullanmaktadır.

WeTrust üzerine kurulmuş olan ROSCA’lar, katılımcıların (arkadaşlarınızın ve ailenizin) hesabı gibi düşük maliyetli tasarrufları güvenle tasarruf etmenizi sağlar; ve acil durum anında ya da büyük bir satın alma (araba peşinatını düşünün) gerektiği zaman dolu bir havuza sahip olursunuz.

Düşük maliyetlere güvenin ve kullanıcılara kişisel finansal verileriniz üzerinde daha fazla gizlilik ve kontrol sağlayın. Onların sistemi, servet ağlarını kolayca, her yerde yaratma yeteneğini getirir. Kullanıcılar kendine güven temelinde fon paylaşabilir ve gücü geri alabilir.

Özet

Ethereum Rehberi, Ethereum’da geliştirilen bazı DApps kodlarının küçük bir özetidir. Bu, Ethereum’un dünyanın dört bir yanındaki insanlara ulaşmasını sağlamak için oluşturulmuş birçok araç ve geliştirici kaynağı içermemektedir.

Çekirdek protokol olan Ethereum’un kendisi, önceden hazırlanmış bir dizi zorlu çatal (yükseltme) vasıtasıyla sürekli iyileştirme gerçekleştirmektedir; ve bazen bazıları plansız değildir (acil durum yükseltmeleri). Ancak, fazla mesai ile, bu kamu sisteminde inşa edilen DApps ekosistemi, gelecek nesil internet temelini oluşturmak üzere birlikte çalışıyor olacak.

Kaynaklar

Bu Ethereum Rehberi, bu yeni sistemin potansiyeline kısa bir giriş niteliğindedir. Ethereum ekosistemi ve blok zincir sanayi bir bütün olarak olgunlaşıyor/hızla değişiyor.

Bu konuları araştırırken, yeni bilgilerin hızına ayak uydurmayı zor bulursanız, yalnız değilsinizdir. Zaman ayırın ve sabırlı olun, mümkün olduğu kadar çok şey öğrenin – bu bir yolculuk.

Eğer tüm Ethereum konularının harika ve heyecan verici olduğunu düşünüyorsanız, daha derin bir perspektif kazanmak için bolca araştırma yapın ve okuyun. Bu yazıyı beğendiyseniz, bir arkadaşınızla paylaşın!

Son olarak BlockChannel Slack’e de katılın: http://blockchannel.signup.team.

Bir Cevap Yazın