Bitcoin Madenciliği

Evrim Dönmezgel tarafından tarihinde yayınlandı

Giriş

Bitcoin madenciliği, Bitcoin’deki geçmiş işlemlerin tutulduğu deftere işlem kayıtları ekleme sürecidir. Geçmişteki işlemlerin defterine blok zinciri denir, çünkü gerçekten bloklardan oluşan bir zincirdir. Blok zinciri, ağa yapılan işlemleri teyit etmek için kullanılır. Bitcoin nodları, meşru Bitcoin işlemlerini, başka yerlerde zaten harcanmış paraları yeniden harcama girişimleri ile ayırmak için blok zincirini kullanır.

Madencilik, kasıtlı olarak kaynak yoğunluğu gerektiren ve zor olarak tasarlanmıştır, böylece madenciler tarafından her gün bulunan blokların sayısı sabit kalır. Bireysel blokların, geçerli sayılabilecek bir iş ispatı içermesi gerekir. Bu iş ispatı, her seferinde bir blok aldığında diğer Bitcoin nodları tarafından doğrulanır. Bitcoin hashcash iş ispatı fonksiyonu kullanır.

Madenciliğin başlıca amacı, Bitcoin düğümlerinin güvenli, kurcalamaya karşı direnişli bir konsensusa erişmesini sağlamaktır. Madencilik, Bitcoin’i sisteme dahil etmek için kullanılan mekanizmalardır: madencilere, herhangi bir işlem ücreti ve yeni yaratılan bitcoinlerin bir “sübvansiyonu” ödenmektedir. Bu her ikisi de yeni bitcoinleri dağıtılmış bir şekilde yaygınlaştırmanın yanı sıra, insanları sistem için güvenlik sağlamaya teşvik etme amacına hizmet eder.

Bitcoin madenciliği, diğer emtiaların madenciliğini andırdığı için bu şekilde adlandırılır.

Zorluk

Matematiksel Zorluk Problemi

Blok madenciliği yapmak zordur çünkü bloğun ağ tarafından kabul edilmesi için blok başlığının SHA-256 hash hedef değerinin altında veya ona eşit olması gerekir. Bu sorun açıklama amacıyla basitleştirilebilir: blok hash’i, belirli sayıda sıfır ile başlamalıdır. Sıfırlarla başlayan bir hash’in hesaplanma olasılığı çok düşüktür, bu nedenle birçok girişim yapılmalıdır. Her turda yeni bir hash oluşturmak için bir nonce artırılır. Daha fazla bilgi için İş İspatı yazısına bakın.

Zorluk Metriği

Zorluk, yeni bir blok bulmanın, şimdiye kadar bulunabilecek en kolay komşuya kıyasla ne kadar zor olduğunu ölçmektir. Her 2016 blokta, herkesin bu zorlukta madencilik yapması durumunda önceki 2016 bloğun tam olarak iki hafta içinde üretileceği bir değere göre yeniden hesaplanır. Bu, ortalama on dakikada bir blok verecektir. Daha fazla madenci katıldığında blok yaratma oranı artacaktır. Blok oluşturma oranı arttıkça, zorluk, hangisinin blok yaratma oranını geri iteceğini telafi etmek için yükselir. Kötü niyetli madenciler tarafından zorluk derecesini karşılamayan bloklar ağdaki herkes tarafından reddedilecek ve bu nedenle değersiz olacaktır.

Ödül

Bir blok keşfedildiğinde, keşfeden kendisini ağdaki herkes tarafından kararlaştırılan belli sayıda bitcoin ile ödüllendirebilir. Şu anda bu ödül 12.5 bitcoin’dir; bu değer her 210.000 blokta yarı yarıya azalacaktır. Bakınız: Kontrollü Para Birimi Tedariki

Buna ek olarak madenciye, işlem gönderen kullanıcılar işlem ücreti verir. Ücret, madencinin işlemini kendi bloklarına dahil etmesi için bir teşviktir. Gelecekte, her bloğun madencilerin maden ocaklarının sayısının azalmasına bağlı olarak, ücretler maden gelirinin çok daha önemli bir yüzdesini oluşturacak.

Madencilik Ekosistemi

Donanım

Kullanıcılar, blokları çıkarabilmek için zamanla çeşitli donanım türlerini kullandı. Donanım özellikleri ve performans istatistikleri Madencilik Donanım Karşılaştırması sayfasında ayrıntılı olarak verilmektedir.

CPU Madenciliği

Erken bitcoin istemci sürümleri, kullanıcıların CPU’larını bitcoin çıkarmada kullanmalarını sağladı. GPU madenciliğinin ortaya çıkması, ağın hacmi büyüdükçe CPU madenciliğini mali açıdan mantıksız hale getirdi. Çünkü CPU madenciliği tarafından üretilen bitcoinler işlemcilerinin bir CPU’yu çalıştırma gücünden daha düşük bir seviyeye geldi. Bu nedenle, bu seçenek Core Bitcoin istemcisinin kullanıcı arayüzünden kaldırılmıştır.

GPU Madenciliği

GPU Madenciliği, CPU madenciliğinden çok daha hızlı ve verimlidir. Ana makaleye bakın: Neden bir GPU, bir CPU’dan daha hızlı maden çıkarır. Çeşitli popüler madencilik teçhizatları belgelenmiştir.

FPGA Madenciliği

FPGA madenciliği, GPU madenciliği ile kıyaslanabilir ve CPU madenciliğini önemli ölçüde aşan çok verimli ve hızlı bir yöntemdir. FPGA’ler tipik olarak, çok az miktarda güç tüketirken, GPU madenciliğinden daha verimli ve etkilidirler. FPGA donanım özellikleri ve istatistikleri için Madencilik Donanım Karşılaştırması‘na bakın.

ASIC Madencilik

Uygulamaya özel bir entegre devre veya ASIC, çok spesifik bir amaç için tasarlanmış ve üretilen bir mikroçiptir. Bitcoin madenciliği için tasarlanan ASIC’ler ilk olarak 2013’te piyasaya sürüldü. Kullandıkları güç miktarı açısından önceki teknolojilerin hepsinden çok daha hızlıydı ve bazı ülkelerde ve kurulumlarda zaten GPU madenciliğini mali açıdan mantıksız hale getirdiler.

Madencilik hizmetleri (Bulut madenciliği)

Madencilik yüklenicileri, çoğunlukla “Madencilik Sözleşmesi” olarak anılacak olan sözleşmeyle belirtilen performansla madencilik hizmetleri sağlamaktadır. Örneğin belirli bir süre için belirlenmiş bir fiyat için belirli bir madencilik kapasitesini kiralayabilirler.

Havuzlar

Kısıtlı blok tedarikinde giderek daha çok sayıda madenci rekabet ettikçe, bireyler aylarca çalıştıklarını ve herhangi bir blok bulamadıklarını ve madencilik çalışmalarında ödül alamadıklarını farkettiler. Bu, madenciliği kumar haline getirdi. Madencilerin gelirlerinde meydana gelen farklılıkları gidermek için maden havuzlarını kendilerine daha düzgün bir şekilde paylaşabilecekleri şekilde havuzlara dönüştürmeye başladılar. Bkz. Havuz madenciliği ve havuz madenlerinin karşılaştırılması.

Tarih

Bitcoin’in kamu defteri (blok zinciri), 3 Ocak 2009 tarihinde saat 18.15’de Satoshi Nakamoto tarafından başlatıldı. İlk blok, genesis bloğu olarak bilinir. İlk blokta kaydedilen ilk işlem, yaratıcısına 50 yeni bitcoin ödülünü ödeyen tek bir işlemdi.

Facebook Yorumları

Evrim Dönmezgel

"Satoshi" adlı ilk Türkçe Bitcoin kitabının yazarı Evrim Dönmezgel, Bitcoinlerim.com sitesinin yazarıdır. Kripto para ve blockchain teknolojileri sevdalısıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.