Bitcoin Kullanmaya Nasıl Başlayabilirim

Bitcoin Kullanmaya Nasıl Başlayabilirim

Son güncelleme: Ağustos 15, 2017

Bitcoin, dünyanın önde gelen dijital para birimi olup, insanlar, eşler arası bir dijital ödeme sistemi olma yolundaki atılım potansiyelini öğrendikçe büyümeye devam ediyor. Bitcoin’in ne olduğunu ve Bitcoin hakkında bilmeniz gereken diğer şeyleri tazelemek için önemli Bitcoin bilgileri, kılavuzlar ve incelemeler içeren başlangıç sayfasını inceleyin.

Bitcoin’i şu an kullanmaya başlamanıza yardımcı olacak üç adım var:

Bitcoin Cüzdanını İndirin

Bitcoin cüzdanı, bitcoin gönderip almanızı sağlayan bir uygulama veya programdır. Cüzdanlar aynı zamanda bir veya daha fazla bitcoin adresinde tutulan bitcoin bakiyenizi de saklar. Genellikle, cüzdanların ayrıca bitcoin hareketlerinizin geçmişini koruyan bir özelliği vardır.

Çeşitli platformlar arasında birçok farklı cüzdan bulunmaktadır. Hepsi belli temel işlevleri paylaşırken, özellikler bir cüzdanla diğeri arasında değişir, bu nedenle seçtiğiniz cüzdan indirmeden önce bir Bitcoin Cüzdan Nasıl Seçilir linkinden hakkında daha fazla bilgi edinmeniz iyi olur.

Cüzdanınıza Bitcoin Ekleyin

Artık bir cüzdanınız olduğundan, muhtemelen hesabınıza bitcoin eklemek isteyeceksiniz. Bitcoin cüzdan adresinizi hazırlayın ve Bitcoin satın alacağınız sayfaları bulun. Buralarda, Bitcoin’i bir kredi kartıyla kolayca satın alabileceksiniz. Başka bir seçenek de, bir hesabı hızla kurabileceğiniz ve bir banka hesabınızdan veya kredi kartınızdan para ile satın alabileceğiniz bir Bitcoin Exchange’i seçmektir.

Özel anahtarlarınızı gizli tutun ve hiç kimseyle paylaşmayın. Cüzdanınızın özel anahtarını ve çevrimdışı depolama için diğer kimlik bilgilerini yedeklemek çok önemlidir. Yedekleme yapmadan, cüzdanın kurulu olduğu cihazı kaybederseniz, Bitcoinlerinizin kaybolmasına neden olabilir.

Bitcoin Cüzdanı Kullanarak Bitcoin Göndermek ve Almak

Bitcoin almak için, gönderene genel adresinizi vermeniz yeterlidir. Bitcoin göndermek ise birkaç adım daha gerektirir ve bitcoin işlemler geri döndürülemez olduğundan, gönderirken dikkat etmeniz önemlidir. Genel olarak, bitcoin gönderme işlemi aslında oldukça kolaydır:

  1. Alıcının genel Bitcoin adresini kopyala (veya QR kodunu tara)
  2. Cüzdanınızı açın ve “Gönder” özelliğine gidin, alıcının adresini uygun alana yapıştırın
  3. Göndermek istediğiniz tutarı belirleyin
  4. Adres ve tutarın her ikisinin de doğru olduğunu onaylayın
  5. Gönderin

Bitcoin dünyadaki binlerce kişi, web sitesi ve online mağaza tarafından kabul edilmektedir, sadece birkaçı:

  • Purse.io – size para kazandırabilir ve Bitcoin ile Amazon’da alışveriş yapmanıza izin verir.
  • store.bitcoin.com – Bitcoin ürünleri ve daha fazlası
  • games.bitcoin.com – Bitcoin ile oyun oynayın

Daha fazlası için: Ödeme Olarak Bitcoin Kabul Eden Şirketler Listesi

Bitcoin’e Yeni Başlayanlar İçin En İyi Uygulamalar

Tebrik ederiz! İlk bitcoininizi aldınız ve alma ve göndermenin temellerini biliyorsunuz – artık tam teşekküllü bir Bitcoinersınız!

Temel bilgileriniz var, ancak öğrenilecek daha çok şey var. Bitcoin, yalnızca düzgün şekilde elinizde tutup ya da harcama beceriniz kadar faydalı bir araçtır. Yeni Bitcoin kullanıcılarının okuması ve öğrenmesi için bazı en iyi uygulamaları burada bulabilirsiniz:

Yukarıdaki adımlar sadece temel kurallardır. Bitcoin ve üzerinde barındırdığı blok zincir teknolojisi, tüm dünyadaki ödeme engellerine karşı sağlam çözümlerdir. Bitcoin gerçek para olduğundan, alıcı, depo ve harcama ile ilgili bazı yönleri sağlam bir şekilde anlamak önemlidir.

Bir Cevap Yazın