Bilmeniz Gerekenler

Bilmeniz Gerekenler

Son güncelleme: Ağustos 15, 2017

Bitcoin’i keşfetmek üzereseniz, bilmeniz gereken birkaç şey var. Bitcoin, alışılmış bankalardan farklı bir şekilde para alışverişi yapmanızı sağlar. Bu nedenle, Bitcoin’i ciddi bir işlem için kullanmadan önce kendinizi bilgilendirmek için zaman ayırmanız gerekir. Bitcoin, normal cüzdanınızla aynı özenle veya bazı durumlarda daha da fazla dikkat edilmelidir!

Cüzdanınızı koruma

Gerçek hayatta olduğu gibi cüzdan da sağlamlaştırılmalıdır. Bitcoin, değeri çok kolay bir şekilde her yere aktarmayı mümkün kılar ve paranızın kontrolünde olmanızı sağlar. Bu harika özellikler aynı zamanda büyük bir güvenlik endişesi ile birlikte gelir. Aynı zamanda, Bitcoin doğru kullanıldığında çok yüksek güvenlik seviyeleri sağlayabilir. Paranızı korumak için iyi uygulamaları kabul etmenin sizin sorumluluğunuz olduğunu daima unutmayın. Cüzdanınızı güvenli hale getirme hakkında daha fazla bilgi alın.

Bitcoin fiyatı oynaktır

Bir bitcoin bedeli, genç ekonomisi, yeni doğası ve bazen likiditesi düşük piyasalar nedeniyle kısa sürede tahmin edilemeyecek şekilde artabilir ya da azalabilir. Sonuç olarak, Bitcoin ile tasarruflarınızı korumak bu noktada önerilmemektedir. Bitcoin yüksek riskli bir varlık gibi görülmeli ve Bitcoin ile kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı asla saklamamalısınız. Bitcoin ile ödeme alırsanız, pek çok servis sağlayıcı yerel para biriminize çevirebilir.

Bitcoin ödemeleri geri döndürülemez

Bitcoin ile yapılan herhangi bir işlem iptal edilemez, yalnızca para alan kişi tarafından iade edilebilir. Bu, tanıdığınız, güvendiğiniz veya bilinen bir üne kavuşan kişi veya kuruluşlarla iş yapmaya özen göstermeniz anlamına geliyor. İşletmeler, kendi müşterilerine gösterdikleri ödeme isteklerini kontrol altında tutmalıdır. Bitcoin yazım hatalarını tespit edebilir ve yanlışlıkla yanlış bir adrese para göndermenize izin vermez. Gelecekte, tüketiciye daha fazla seçenek ve koruma sağlamak için ek hizmetler olabilir.

Bitcoin anonim değildir

Bitcoin ile gizliliğinizi korumak için biraz çaba harcamalısınız. Tüm Bitcoin işlemleri, kamuya açık ve kalıcı olarak ağ üzerinde saklanır; bu, herhangi bir Bitcoin adresinin denge ve işlemlerini herkesin görebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, kullanıcının bir adresin arkasındaki kimliği, bir satın alma işlemi sırasında veya başka koşullar altında bilgi açıklanıncaya kadar bilinmez. Bitcoin adreslerinin neden yalnızca bir kez kullanılması gerektiğinin bir sebebi budur. Mahremiyetinizi korumak için iyi uygulamaların benimsenmesi sizin sorumluluğunuzdadır. Gizliliğinizi koruma hakkında daha fazla bilgi alın.

Doğrulanmamış işlemler güvenli değildir

İşlemler geri döndürülemez olarak başlamaz. Bunun yerine, onları tersine çevirmenin ne kadar zor olduğunu gösteren bir onay puanı alırlar (aşağıdaki tabloya bakınız). Her bir onay birkaç saniye ile 90 dakika arasında, ortalama 10 dakika ile gerçekleşir. İşlem çok düşük bir ücret ödüyorsa ya da aksi takdirde atipikse, ilk onayın alınması daha uzun sürebilir.

Onaylar Hafif Cüzdanlar Bitcoin Çekirdeği
0 Sadece ödeme yapacağınız kişiye güveniyorsanız, güvenlidir.
1 Biraz güvenilir Çok güvenilir
3 Çok güvenilir Son derece güvenilir
6 Yüksek değerli bit iletimi transferleri için minimum öneri
30 Acil durumlarda insan müdahalesine izin veren öneri

Bitcoin hala deneyseldir

Bitcoin, aktif gelişmekte olan deneysel yeni bir para birimidir. Her gelişme, Bitcoin’i daha cazip hale getirirken, Bitcoin kabulü büyüdükçe yeni zorluklar da ortaya çıkarmaktadır. Bu büyümekte olan sancılar sırasında artan ücret, yavaş onaylar veya daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli yatırımlar yapmadan önce sorunlara hazırlıklı olun ve bir teknik uzmana danışın, ancak kimsenin Bitcoin’in geleceğini önceden tahmin edemediğini unutmayın.

Devlet vergileri ve düzenlemeler

Bitcoin resmi para birimi değildir. Bununla birlikte, çoğu yargılama yetkilileri halen gelir, satış, bordro ve bitcoin para da dahil olmak üzere değeri olan herhangi bir şey için sermaye kazançları vergileri talep eder. Devletiniz ve / veya yerel belediyeleriniz tarafından verilecek vergi ve diğer yasal veya düzenleyici zorunluluklara uymanızı sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.

Daha fazla bilgi için: Sık Sorulan Sorular

Bir Cevap Yazın