Cüzdanınızı Koruyun

Cüzdanınızı Koruyun

Son güncelleme: Ağustos 15, 2017

Gerçek hayatta olduğu gibi bitcoin cüzdanı da sağlam koruma altına alınmalıdır. Bitcoin, değeri çok kolay bir şekilde her yere aktarmayı mümkün kılar ve paranızın kontrolünde olmanızı sağlar. Bu harika özellikler aynı zamanda büyük bir güvenlik endişesi ile birlikte gelir. Aynı zamanda, Bitcoin doğru kullanıldığında çok yüksek güvenlik seviyeleri sağlayabilir. Paranızı korumak için iyi uygulamaları kabul etmenin sizin sorumluluğunuz olduğunu daima unutmayın.

Online servislere dikkat edin

Paranızı online olarak saklamak için tasarlanmış herhangi bir servise karşı dikkatli olmalısınız. Birçok borsa ve online cüzdan geçmişte güvenlik ihlallerine maruz kaldı ve bu tür hizmetler genellikle hala banka gibi para depolamak için kullanılacak yeterli sigorta ve güvenliği sağlayamıyor. Buna göre, diğer Bitcoin cüzdan türlerini kullanmak isteyebilirsiniz. Her halükarda, bu hizmetleri çok dikkatli seçmelisiniz. Ayrıca, iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmanız önerilir.

Günlük kullanımlar için küçük miktarlar

Bitcoin cüzdan nakit dolu bir cüzdan gibidir. Nasıl cebinde bin dolar tutmuyorsan, Bitcoin cüzdanında da aynı şeyi yapmak istemezsin. Genel olarak, gündelik kullanımlar için bilgisayarınıza, mobil cihazınıza veya sunucunuza yalnızca az miktarda bitcoin bulundurmanız ve geri kalan kısımların daha güvenli bir ortamda tutulması iyi bir uygulamadır.

Cüzdanınızı yedekleyin

Güvenli bir yerde saklanan cüzdanınızın bir yedeklemesi, bilgisayar arızalarına ve birçok insan hatasına karşı sizi koruyabilir. Cüzdanınızı şifreli halde tutarsanız, cep telefonunuz veya bilgisayarınız çalındıktan sonra cüzdanınızı kurtarmanıza da izin verebilirsiniz.

Tüm cüzdanınızı yedekleyin

Bazı cüzdanlar birçok dahili gizli anahtar kullanır. Yalnızca görünür Bitcoin adresleriniz için özel anahtarların bir yedeğini alıyorsanız, yedeklemeniz ile fonlarınızın büyük bir bölümünü kurtaramayabilirsiniz.

Online yedeklerinizi şifreleyin

Online olarak depolanan herhangi bir yedekleme hırsızlığa karşı oldukça savunmasızdır. Internet’e bağlı bir bilgisayar bile kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasızdır. Bu nedenle, ağa maruz kalan yedeklemeleri şifrelemek, iyi bir güvenlik uygulamasıdır.

Birçok güvenli yer kullan

Güvenlik için tek bir lokasyon kötüdür. Yedeğiniz tek bir konuma bağımlı değilse, kötü bir etkinliğin cüzdanınızı kurtarmanıza engel olması muhtemeldir. USB anahtarları, kağıtları ve CD’leri gibi farklı medyaları da kullanmayı düşünebilirsiniz.

Düzenli yedekleme yapın

Yakın geçmişteki tüm Bitcoin değişim adreslerinin ve oluşturduğunuz tüm yeni Bitcoin adreslerinin yedeklemenize dahil edildiğinden emin olmak için düzenli olarak cüzdanınızı yedeklemeniz gerekir. Bununla birlikte, tüm uygulamalar yakında yalnızca bir kez yedeklenmesi gereken cüzdanları kullanıyor olacak.

Cüzdanınızı şifreleyin

Cüzdanınızı veya akıllı telefonunuzu şifrelemek, herhangi bir parayı çekmeye çalışan herkes için bir şifre belirlemenizi sağlar. Bu, hırsızlara karşı korunmaya yardımcı olur, ancak keylogging donanım veya yazılımlarına karşı koruma sağlayamaz.

Şifrenizi asla unutmayın

Parolanızı hiç unutmadığınızdan emin olun, yoksa paranız kaybolur. Bankanızın aksine, Bitcoin ile sınırlı şifre kurtarma seçenekleri bulunmaktadır. Aslında, şifrenizi kullanmadan yıllar sonra bile hatırlayabilmelisiniz. Kuşkusuz şifrenizin bir kopyasını kasa gibi güvenli bir yerde tutmak isteyebilirsiniz.

Güçlü bir şifre kullanın

Yalnızca harfleri veya tanınan kelimeleri içeren herhangi bir şifre çok zayıftır ve kırılmaya uygundur. Güçlü bir şifre harf, sayı, noktalama işareti içermelidir ve en az 16 karakter uzunluğunda olmalıdır. En güvenli şifreler, özellikle bu amaç için tasarlanmış programlar tarafından üretilen şifrelerdir. Güçlü şifreleri genellikle hatırlamak zordur, bu nedenle ezberlemeye özen göstermelisiniz.

Tasarruf için offline cüzdan

Aynı zamanda soğuk hava deposu (cold storage) olarak da bilinen offline bir cüzdan, tasarruf için en üst düzeyde güvenlik sağlar. Ağa bağlı olmayan güvenli bir yerde bir cüzdan depolamayı içerir. Düzgün bir şekilde yapıldığında, bilgisayar güvenlik açıklarına karşı çok iyi bir koruma sağlayabilir. Çevrimdışı cüzdanları yedeklemeler ve şifreleme ile birlikte kullanmak da iyi bir uygulamadır. Aşağıda offline cüzdan yaklaşımlarına genel bir bakış bulabilirsiniz.

Offline işlem imzalama

Bu yaklaşım, aynı cüzdanın bazı bölümlerini paylaşan iki bilgisayara sahip olmaktır. Birincisi herhangi bir ağdan çıkarılmalıdır. Bu, tüm cüzdanı tutan ve işlemleri imzalayabilen tek kişidir. İkinci bilgisayar ağa bağlı ve yalnızca imzasız işlemler oluşturabilen bir izleme cüzdanına sahiptir. Bu şekilde, aşağıdaki adımlarla güvenli bir şekilde yeni işlemler yapabilirsiniz.

  1. Online bilgisayarda yeni bir işlem oluşturun ve bir USB anahtarına kaydedin.
  2. İşlemi offline bilgisayarla imzalayın.
  3. İmzalı işlemi online bilgisayar ile gönderin.

Ağa bağlı olan bilgisayar işlemleri imzalayamaz çünkü herhangi bir fonun ele geçirilmesi durumunda para çekme işlemi kullanılamaz. Armory, çevrimdışı işlem imza yapmak için kullanılabilir.

Donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, çok yüksek güvenlik ve kullanım kolaylığı arasındaki en iyi dengedir. Bunlar, temelde sadece bir cüzdan olmak üzere tasarlanan küçük cihazlardır. Onlara hiçbir yazılım yüklenemez, bu da onları bilgisayar güvenlik açıklarına ve online hırsızlara karşı çok güvende yapar. Yedeklemeye izin verebildikleri için cihazı kaybederseniz paranızı geri alabilirsiniz.

Yazılımınızı güncel tutun

Bitcoin yazılımınızın en yeni sürümünü kullanmak önemli kararlılık ve güvenlik düzeltmelerini almanızı sağlar. Güncellemeler, çeşitli önem derecelerinin sorunlarını önleyebilir, yeni yararlı özellikler içerir ve cüzdanınızı güvende tutmaya yardımcı olur. Bilgisayarınızdaki veya cep telefonunuzdaki tüm diğer yazılımların güncellemelerini yüklemek, cüzdan ortamınızı daha güvenli tutmanız açısından da önemlidir.

Hırsızlığa karşı korumak için çoklu imza

Bitcoin, bir işlemin birden fazla bağımsız onay alınmasını gerektiren çok imza özelliğine sahiptir. Bu, bir kuruluş tarafından üyelerine kendi hazinelerine erişmelerini sağlamak için kullanılabilirken, sadece 5 üyeden 3’ü işlemi imzalarsa bir transfere izin verilebilir. Bazı web cüzdanları, çoklu imzalı cüzdanlar sağlar; böylece, bir hırsızın tek bir aygıta veya sunucudan ödün vermek suretiyle para çalmasına izin vermez.

Vasiyetinizi düşünün

Eşleriniz ve aileniz için bir yedek planınız yoksa, bitcoinleriniz sonsuza dek kaybolabilir. Gittiğinizde cüzdanınızın veya şifrenizin yerini kimse bilmiyorsa, paranızın geri kazanılacağına dair hiçbir umut yoktur. Bu konularda biraz zaman ayırmak büyük fark yaratabilir.

Bakınız: Bilmeniz Gerekenler

Bir Cevap Yazın