Gizliliğinizi Koruyun

Gizliliğinizi Koruyun

Son güncelleme: Ağustos 15, 2017

Bitcoin genellikle anonim bir ödeme ağı olarak algılanır. Ancak gerçekte, Bitcoin muhtemelen dünyanın en şeffaf ödeme ağıdır. Aynı zamanda, Bitcoin doğru kullanıldığında kabul edilebilir düzeyde gizlilik sağlayabilir. Mahremiyetinizi korumak için iyi uygulamaların benimsenmesi sizin sorumluluğunuzdadır.

Bitcoin izlenebilirliğini anlama

Bitcoin, benzeri görülmemiş bir şeffaflık seviyesi ile çalışır. Tüm Bitcoin işlemleri, kamuoyuna açıktır, izlenebilirdir ve Bitcoin ağında kalıcı olarak saklanır. Bitcoin adresleri, bitcoinlerin nerede tahsis edildiğini ve nereye gönderildiğini tanımlamak için kullanılan tek bilgidir. Bu adresler, her kullanıcının cüzdanları tarafından özel olarak oluşturulur. Bununla birlikte, adresler bir kez kullanıldığında, katıldıkları tüm işlemlerin geçmişi tarafından kusurlu hale gelir. Herkes herhangi bir adresin bakiyesini ve tüm işlemlerini görebilir. Kullanıcılar genellikle hizmet veya mal almak için kimliğini ortaya koymak zorunda olduklarından, Bitcoin adresleri tamamen anonim kalamaz. Blok zinciri kalıcı olduğu için izlenebilir olmayan bir şeyin şu an için önemsiz hale gelebileceğini unutmamak önemlidir. Bu sebeplerden dolayı, Bitcoin adresleri yalnızca bir kez kullanılmalı ve kullanıcılar adreslerini açıklamamaya özen göstermelidir.

Ödeme almak için yeni adresler kullanın

Gizliliğinizi korumak için, her yeni ödeme aldığınızda yeni bir Bitcoin adresi kullanmalısınız. Ayrıca, farklı amaçlar için birden fazla cüzdan kullanabilirsiniz. Bunu yapmak, işlemlerinizin her birini birbiriyle ilişkilendirmenin mümkün olmadığı şekilde izole etmenizi sağlar. Sana para gönderen insanlar, sahip olduğun diğer Bitcoin adreslerini göremezler ve ne yaptığını bilemezler. Muhtemelen aklınızda bulundurmanız gereken en önemli tavsiyedir.

Kamusal alanlara dikkat edin

Niyetiniz tam şeffaflıkla kamuya açık bağış veya ödemeler almak değilse, bir web sitesi veya sosyal ağ gibi herhangi bir kamusal alana bir Bitcoin adresi yayınlamak, gizlilik konusunda iyi bir fikir değildir. Bunu yapmayı seçerseniz, bu adresi taşıyan herhangi bir parayı diğer adreslerinizden birine taşırsanız, herkese açık adresinizin geçmişi tarafından genel olarak kirletileceğini unutmayın. Ayrıca, birisinin Bitcoin adreslerini tanımasına izin verebilecek işlemleriniz ve satın alma işlemleriniz hakkında bilgi yayınlamamaya özen göstermek isteyebilirsiniz.

IP adresiniz loglanabilir

Bitcoin ağı bir eşler arası ağ olduğundan, işlemlerin rölelerini dinlemek ve IP adreslerini günlüğe kaydetmek mümkündür. Tam nod istemcileri, tüm kullanıcıların işlemlerini tıpkı olduğu gibi aktarır. Bu, belirli bir işlemin kaynağını bulmanın zor olabileceği anlamına gelir ve herhangi bir Bitcoin nodunun bir işlemin kaynağı olmadığı durumlarda yanlış yönlendirilebileceği anlamına gelir. Bilgisayarınızın IP adresini Tor gibi bir araçla gizleyerek loglanmasını önleyebilirsiniz.

Karıştırma hizmetlerin sınırlamaları

Karıştırma hizmetleri adı verilen bazı çevrimiçi hizmetler, bağımsız Bitcoin adreslerini kullanarak aynı miktarı alıp geri göndererek kullanıcılar arasındaki izlenebilirliği karıştırmak için teklifler sunar. Bu tür hizmetleri kullanmanın yasallığının değişebileceğini ve her bir yargı bölgesinde farklı kurallara tabi olacağını belirtmek önemlidir. Bu hizmetler aynı zamanda, bunları işleten kişilere, fonlarını kaybetmemek veya çalmak için değil, taleplerinizin günlüğünü tutmamak için güvenmenizi gerektirir. Karıştırma hizmetleri, izlenebilirliği küçük miktarlarda bozabilir, ancak daha büyük işlemler için aynı işlemi yapmak zordur.

Gelecekteki gelişmeler

Gelecekte, mahremiyetin iyileştirilmesi için birçok gelişme beklenebilir. Örneğin, bir ödeme sırasında birden fazla adresi kirletmekten kaçınmak için ödeme iletileri API’si ile ilgili bazı çalışmalar sürüyor. Bitcoin Çekirdek değişim adresleri zamanla diğer cüzdanlarda da uygulanabilir. Grafik kullanıcı arayüzleri, kullanıcı dostu ödeme talebi özellikleri sunmak ve adreslerin tekrar kullanılmasını önlemek için iyileştirilebilir. Rastgele kullanıcıların işlemlerine birlikte katılabilmek gibi diğer potansiyel genişletilmiş gizlilik özelliklerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar ve araştırma da yapılmaktadır.

Bakınız: Cüzdanınızı koruma

Bir Cevap Yazın