Ethereum Tüm Paraların Toplamından Çok İşlem Görüyor

Ethereum Tüm Paraların Toplamından Çok İşlem Görüyor

Son güncelleme: Kasım 24, 2017

Ethereum, henüz iki yaşında olan dijital para birimi, şu an bitcoin de dahil olmak üzere diğer tüm dijital para birimlerinin birleşiminden daha fazla işlem gerçekleştiriyor.

Ethereum şu anda tüm kripto para işlemlerinin %52,3’ünü karşılıyor ve onu %33’le bitcoin izliyor, şu sıralar pazar payında üçüncü sırada bulunan Bitcoin Cash, sadece %1.8’lik kısmı karşılıyor.

Ethereum Tüm Paraların Toplamından Çok İşlem Görüyor
Ethereum şu anda tüm kripto para işlemlerinin %52,3’ünü karşılıyor

Dün ethereum tarafından yarım milyondan fazla işlem yapıldı. Bu, ethereum için yeni bir seviye.

Bitcoin halihazırda yaklaşık 330.000 işlem gerçekleştiriyor ancak önemli bir büyümeye ve kapasitesinin artmasına rağmen bir yıl boyunca hacminde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Ethereum işlemlerini gösteren grafik.
Ethereum işlemlerini gösteren grafik.

Bitcoin’in işlem seviyesi 1MB’lık sınırlı bir kapasiteden ötürü düz bir çizgide hareket ediyor. Ayrı tanıkların (segwit) kapasiteyi iki katına çıkardığı iddia edilmesine rağmen, aslında, Ağustos 2017’de aktif olmasından bu yana hiçbir kapasite sağlamadı.

Bitcoin işlem seviyeleri
Bitcoin işlem seviyeleri

Buna karşın, ethereum’un işlem seviyeleri, muhtemelen şimdiki talebi iki katını bile kaldırarak ve herhangi bir tıkanıklık olmaksızın, değişmeyen işlem ücretleriyle işleyebilecek bir ağ ile büyümeye devam etmiştir.

Bazıları, bu talebin çoğunun, ethereum üzerine kurulmuş dapps’tan ve tokenlerden kaynaklandığını ileri sürüyor, ancak bu, artan ağ etkileri nedeniyle ağın kendisini daha da cazip hale getirebilir.

Özellikle de bitcoin işlemlerinin, ciddi gecikmeler ve zaman zaman alınan işlem ücretlerinin 10$ gibi yüksek olması nedeniyle çok zor ve oldukça acı verici olduğu bir zamanda.

Ethereum Tüm Paraların Toplamından Çok İşlem Görüyor

Ethereum, yol haritasında yer alan iki önemli ağ güncellemesi ile ücretleri yüzde 20’nin altında tutarak bunu tamamen önlemeyi umuyor.

Öncelikle, hibrit bir Proof of Stake PoS) ve İş Kanıtı (PoW) güncellemesi, gelecek yılın başında uygulanabilir.

Bu güncelleme, işlem sürelerini 15 saniyenin altına düşürebilir.

Sonunda, doğrulama zamanı 2 saniyeye kadar düşürülebildiğinde, ağ tamamen POS’a güncellenir, kapasiteyi büyüklük sırasına göre artırır.

Ardından, kavramsal gelişmede kalmaya devam eden ve 2020 sonrasına kadar hazır olmayabilecek olan uzun vadeli bir plan var. Bu, zincir kapasitesini sınırsız olarak yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Şimdilik, ethereum günlük işlemleri 1 milyon ila 2 milyon arasında rahat bir şekilde halledebiliyor, ancak sonrasında zorlanmaya başlayabilir. Bununla birlikte, talep henüz bu seviyelerde değildir. Bir kez oraya yükseldiğinde, Raiden, Plazma ve diğer ikinci katman protokolleriyle tamamlanabilen kapasite yükseltmeleri hazır olabilir.

Bir Cevap Yazın