Raiden Network Nedir

Raiden Network Nedir

Son güncelleme: Eylül 6, 2017

Raiden Network nedir sorusunun cevabına geçmeden önce Lightning Network‘ü öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Bakınız: Lightning Network Nedir?

Bitcoin dünyasında yaklaşmakta olan Lightning Network (Yıldırım Ağı) hakkında bir sürü tartışma oldu. Bu ek geliştirme, yüksek hızlı bitcoin transferlerine izin vermek ve mikro işlemler için bir ödeme kanalını açmak için tasarlanmıştır. Ethereum için de Raiden Network ya da Raiden Ağı denilen benzer bir şey vardır. Raiden Network nedir öğrenmek için ve Ethereum’un kaderini tamamen nasıl değiştireceğini incelemek için okumaya devam edelim.

Raiden Network Nedir

Özetlemek gerekirse, Raiden, varlık transferi için Ethereum’u güzel özelliklerle genişletmek için zincir-dışı durum ağlarını kullanan bir teknolojidir.

  • Ölçeklenebilir: katılımcı sayısı ile doğrusal olarak ölçeklenir (saniyede 1.000.000 + transferi)
  • Hızlı: Transferler teyit edilir ve bir saniyenin altında sonlandırılır
  • Gizli: Tek transferler, genel paylaşılımlı defterde görünmez
  • Birlikte Çalışabilir: Ethereum’un standartlaştırılmış token’ini takip eden herhangi bir token ile çalışır
  • Düşük Ücretler: İşlem ücretleri, blockchain’den 7 kat daha düşük olabilir
  • Mikro ödemeler: Düşük işlem ücretleri, küçük değerlerin verimli bir şekilde aktarılmasına olanak tanır

Ethereum için Ödeme Kanalı Ağı

Ethereum, bitcoin ile rekabet edebilecek bir ödeme sistemi olarak tasarlanmamış olmasına rağmen, Raiden Network bunların hepsini değiştirebilir. Bu yeni protokol, Ethereum ağı için yüksek hızlı varlık transferi sağlayacak temel büyümenin ana noktalarına odaklanacaktır. Raiden Network üzerinden transferleri doğrulamak için yalnızca birkaç saniyelik bir süre yeterli, bu da oldukça önemli bir gelişme.

Daha da önemlisi, ölçeklenebilirlik, Raiden ağının birincil satış noktalarından biridir. Bu protokol, herhangi bir sorun yaşamadan, saniyede 1 milyondan fazla transfer işlemini gerçekleştirebilir. Böylesine yüksek sayıda işlem mevcut finansal ödeme ağları için ciddi bir tehdit haline gelebilir, ki bunların hepsi daha pahalıdır. Raiden ağı, mevcut Ethereum ağı üzerindeki blok zinciri işlemlerine kıyasla, düşük işlem ücretlerini kolaylaştırmak üzere tasarlandı.

Bazı insanlar Raiden Network’ün Bitcoin Lightning Network’ten farkının ne olduğunu düşünebilir. Raiden, tüm işlemleri blockchain’de paylaşmak yerine, kullanıcıların, değer transferini imzalamak için özel olarak ileti alışverişinde bulunmalarını sağlar. Dahası, bu protokol Ethereum’un bir uzantısıdır ve mevcut ekosistemi tamamlar ve daha güçlü hale getirir. Bütün bunlar, eşten-eşe ödeme kanalları ağı sayesinde mümkündür.

Raiden ağında ana uygulamaları bulmak zor değildir. Kriptoparaya dayalı mikro işlemler, bitcoin geliştiricilerinin hedefi olmuştur, ancak Ethereum ekibi onları geride bırakabilir. Bu rekabet kötü bir şey olmak zorunda değildir, çünkü her iki geliştirici topluluğun da birbirinden öğrenmesine ve gelişmeleri ileriye götürmesine izin verecektir. Lightning ağının yakın bir zamanda canlıya geçmesi henüz beklenmiyor, oysa Raiden, gelecek ayın başında Ethereum ekosisteminin bir parçası olacak.

Raiden Ağı’nın diğer uygulamaları arasında merkezi olmayan pazarlar, yeni token sistemleri ve merkezi olmayan borsalar yer alıyor. Özellikle bu sonuncu husus oldukça ilginç, çünkü merkezi borsalar şimdiye kadar bir süredir kriptopara dünyasının “bekçileri” olarak biliniyor. Ethereum ve bitcoin ve her iki merkezi olmayan ekosistemi göz önüne alırsak, “merkezi borsa” konusu daima bazı insanlara garip gelmiştir. Raiden ağının kurulmasıyla birlikte, bu durum daha sonra değil de daha erken değişebilir. Aslında, Raiden Ağında raidEX olarak adlandırılan ilk merkezi olmayan borsa, biz bunları yazarken zaten gelişme aşamasındadır.

Raiden ağının geliştiricileri zaten bu protokolün ilk sürümünü başarıyla geçtiğini gözlemledi. Protokolün 2.0 sürümü daha iyi gizlilik, daha düşük gecikme ve token transferlerinin ötesinde ölçeklendirme özelliklerini artırıyor. GitHub’a göre şimdiye kadar MVP sürümünün %76’sı tamamlandı.

Bir Cevap Yazın