SegWit Nedir

SegWit Nedir

Son güncelleme: Ağustos 21, 2017

SegWit nedir, ne değildir öğrenmek için doğru yere geldiniz. Bitcoin Core geliştirme ekibi tarafından önerilen ölçeklendirme çözümü olan SegWit hakkında konuşmanın zamanı geldi.

SegWit Nedir

SegWit (Segregated Witness), ayrık tanıkların kısaltmasıdır, Bitcoin Core ekibi tarafından sunulan bir öneridir. Bazı kullanıcılar yazılımlarını güncellememiş olsa bile (zincir bölünmesi ile sonuçlanmadan) çalışabilen ileriye uyumlu bir yükseltme olan yumuşak çatal biçiminde gelir. Bitcoin Core istemcisinin 0.13.1 sürümü ile yayınlandı.

İşlemlerde üç temel unsur bulunur. Gönderen, alıcı ve imzalar (genellikle tanık olarak anılır) ve bunlar işlem boyutunun büyük bir bölümünü oluşturur. Bununla birlikte, popüler inancın aksine, SegWit bu tanık verilerini bir “tanık blokuna” ayırmaz.

Bunun yerine, Segwit, seri hale getirilmiş tanık verilerinin tek bir birim olarak ve çekirdek blok verisinin dört birim olarak sayıldığı 1MB blok boyut sınırını 4 milyon birim blok ağırlık limitine günceller. Aslında yeni bir işlem biçimi getiriyor.

Bunun anlamı blok boyutunun gerçekten artmasıdır. SegWit, bir tanıktaki her bir bayt’ı maksimum blok boyutu sınırına (1MB) doğru 0,25 bayt olarak sayar; bu, bir bloğun maksimum boyutu 4 MB’nin biraz altına düşmesi anlamına gelir. Bu, verilerin küçüleceği anlamına gelmez, yalnızca 1MB sınırının artırılmasına izin verecek şekilde sayılacağı anlamına gelir. Ancak bu değişiklik tanıklık verilerini etkiler ve her tanık olmayan bayt, maksimum blok boyutu sınırına (1 MB) doğru 1 bayt olarak veya maksimum 4M birim blok ağırlığına doğru 4 birim olarak sayılır.

Bitcoin Core:

Segwit özelliklerini kullanan işlemler kullanılmaya başladığında, bu değişiklik blok başına daha fazla veri eklenmesine izin verecektir (segwit özelliklerini kullanan işlemlerin %100’ü ile blok başına yaklaşık 2MB veri bekleniyor, ancak en kötü ihtimalle blok başına 4 MB’a kadar veri olması olası). Daha büyük bir işlem hacmine izin verdiği ölçüde, UTXO veritabanını daha hızlı artırması beklenebilir (segwit özelliklerini kullanan işlemlerin %100’ü ile, artış oranı yaklaşık iki kat artması beklenebilir, bununla birlikte segwit yumuşak bir çatal olduğu için , UTXO’nun en kötü durumda büyümesi değişmedi).

Diğer Faydaları

SegWit’in en belirgin faydası, farklı bir işlem biçimi şeklinde tanıtılan bir kapasite artışıdır. Bununla birlikte, burada özetlenen SegWit’e başka avantajlar da bulunmaktadır. Bu, çok imzalı işlemler için artan güvenlik, tasfiye operasyonlarının doğrusal ölçeklendirilmesi, betik sürümlemesi ve daha fazlasını içerir.

Bununla birlikte, işlemin genişletilebilirlik sorunlarını düzeltmek bunların en önemlisidir. İşlemin geri kalanını değiştirilemeyen imzaları kendilerini koruyamayacağından işlemin geçerliliği vardır. Bu, işlem kimliği (txid) hesaplanma şekli herkesin aynı işlem kimliği üzerinde değişiklik yapmasına izin verir.

SegWit, işlem kimliği verisinden imzaları kaldırarak bunu düzelterek, herkesin imza verisini (daha önce txid’de olan) değiştirmesini imkansız hale getirir. SegWit ile, txid daha sonra değiştirilemeyen verilerden hesaplanır.

İşlem iyileştirme düzeni, Ligthning Network (LN) gibi ödeme kanallarının yolunu da açar. Bunlar Bitcoin’de zaten uygulanabilmesine rağmen, işlemler değiştirilebileceği için risklidirler (yukarıda bahsedilen uyumluluk sorunu nedeniyle). Bu, işlemlerin sıkışmasına neden olabilir. Bunun nedeni, LN gibi ödeme kanallarının, kendi txid’leri tarafından atıfta bulunulan daha önceki işlemlerin kullanılmasına bağlı olmasıdır.

Dahası, diğer hata düzeltmeleri, artan çoklu işlemler ve daha büyük bir blok boyutu sınırı LN için de yararlıdır.

Bazı madencilerin ve maden işletmecilerinin SegWit’den hoşlanmamalarının sebebi budur. Bu ödeme kanallarından geçen işlemler Bitcoin ağının bir parçası değildir, bu da ücretlerinin madencilere gitmeyeceği anlamına gelir.

Aktivasyon

SegWit’in etkinleştirilmesi için %95 madenci onayı gerekir. Oylama, madenciler tarafından, öneri ile ilgili kararlarını bildirmek için kullandıkları bloklardaki bazı verileri içeren bir maden tarafından yapılır. %95 eşik değeri, gerekli %95’i öngören BIP 34 (süper çoğunluk) softfork aktivasyon yöntemine dayanır. Her ne kadar kesinlikle gerekli olmasa da, SegWit’in etkinleştirilmesinden sonra gelecekteki çatal veya çift harcamaların riskini en aza indirir.

Umarım segwit nedir sorunuzun yanıtını bu yazıda bulmuşsunuzdur.

Bir Cevap Yazın