Çin’in ICO Yasağı: Bitcoin Nasıl Etkilenecek?

Çin’in ICO Yasağı: Bitcoin Nasıl Etkilenecek?

Son güncelleme: Eylül 5, 2017

Bitcoin için başka bir rollercoaster yolculuğu yaşandı. Bu haftasonu 5000$ rekorunu kırdıktan sonra dijital para birimi Bitcoin %15 gibi büyük bir düşüş yaşadı. Çünkü Çin, “ilk para arzı” olarak bilinen ICO’ları yasakladı.

ICO’larla ilgili detaylı bir yazı için bakınız: ICO nedir?

Bir uzmana göre, Çin’in ICO’lar üzerindeki bu yasağı hem bitcoin hem de diğer dijital para birimleri için kısa ve uzun vadeli etkilere sahip olacak. Şirketler 2017 yılı içerisinde token satışlarından 1 milyar doların üzerinde para kazandı.

Dijital para birimlerini ilgilendiren düzenleyici konularda uzmanlaşmış hukuk firması K&L Gates’in avukatı Robert Crea, “Çinli yatırımcılar, ICO pazarının büyümesinde ve son zamanlardaki değerlemelerin yükselmesinde çok önemli bir rol oynamıştır” diyor. “Çin yasağı, ICO pazarındaki likiditeyi, piyasadaki yatırımcı sayısını ve kriptopara borsa sayısını kısıtlayarak etkileyebilir”. Çinli yatırımcılar katılımdan kısıtlanırsa, piyasalarda likidite azalması, oynaklığın artması ve fiyat baskısının düşmesi yaşanabilir” diyor.

Çin’in ICO Yasağı

Çin’in ICO yasağı, son haftalarda ABD, Kanada ve Singapur tarafından yapılan benzer hareketleri takip ediyor ancak pazar üzerinde daha büyük bir etki yaratmış görünüyor.

ICO fenomeni geçen yıl başladığında, girişimler, geleneksel start-up finansmanı ile yasal veya düzenleyici kısıtlamalar olmaksızın büyük miktarlarda sermaye çıkarmayı başardığını fark etti. Yeni başlayan firmalar, tokenlerin alıcıların yeni yazılım programlarına erişmelerinin bir yolu olduğunu iddia ederek token satışına başladılar. Ancak, tokenler, dijital para birimi borsalarında da satılabildiğinden, çoğu durumda, ICO’lar lisanssız menkul kıymetlerin satışı ile benzerlik gösterdi.

Bu, kısmen Çin’in Pazartesi günü kamuoyuna duyurduğu yasağı bir nebze açıklıyor:

Çin Halk Bankası internet sitesinde Pazartesi günü ICO’lar hakkındaki soruşturmaları tamamladığını ve halihazırda tamamlanmış olan yasal ihlalleri cezalandırırken gelecekteki teklifleri kesinlikle cezalandıracağını söyledi. Düzenleyici kurum ayrıca, ICO’ların topladığı fonları geri ödemeleri gerektiğini söyledi.”

Çin’in kararının piyasadaki etkisi iki yönlü oldu. Birincisi, dijital para birimlerini spekülatif bir yatırım olarak görerek genel cazibesini bozdu. İkincisi, tipik bir ICO’da satışa sunulan tokenleri almak için kullanılan iki popüler dijital para birimi olan Bitcoin ve Ethereum’a olan talebi azalttı.

Coindesk verilerine göre hafta sonundan beri Ethereum fiyatı, Bitcoin’e göre daha keskin bir şekilde düştü ve Salı sabahı yaklaşık 400 dolardan 298 dolara düştü. Bitcoin ise, 4.400 doların altında işlem görüyordu.

Çin’in ICO yasağı fiyatların düşmesine yol açarken, düşüş kalıcı olmayabilir. Bir analist, Bloomberg’e hükümetin gelecekte ICO’ların onaylanmış platformlarda devam etmesine veya hatta bireysel olarak onaylanmasına izin verebileceğini söyledi.

Bir Cevap Yazın