Kripto Para Birimleri Listesi

Evrim Dönmezgel tarafından tarihinde yayınlandı

Aşağıda kripto para birimlerinin tam listesini bulabilirsiniz. 11 Temmuz 2017 itibariyle internet üzerinde mevcut ve artmakta olan 900’den fazla kripto para birimi bulunmakta. Yeni kripto para birimleri her zaman ve her an oluşturulabilir. Piyasa değeri ile, Bitcoin şu anda (2017-08-19) en büyük blok zincir ağını oluşturuyor ve bunu Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple ve Litecoin izliyor.

POS: Proof of Stakes (Hisse İspatı)

POW: Proof of Work (İş İspatı)

POC: Proof of Capacity (Kapasite İspatı)

POI: Proof of Importance (Önem Kanıtı)

Proof of Service (Hizmet Kanıtı)

Kripto Para Birimleri

2009AktifBitcoinBTC,XBTSatoshi NakamotoSHA-256dPOWMerkezi olmayan ilk dijital para. En ünlü, popüler, önemli ve en yüksek piyasa değeri olan kripto para birimi.

Tarih Durum Para Birimi Sembol Geliştiren Hash algoritması Zaman Damgası Notlar
2017 Aktif Bitcoin Cash BCH SHA-256d POW Bitcoin’in sert çatalı.
2017 Aktif BitConnect BCC Scrypt PoW & PoS Topluluk tarafından geliştirilen ve kişilerin servetlerini hükümet tarafından kontrol edilmeyen bir para biriminde saklayabilmelerine ve yatırım yapmalarına ve hatta önemli bir faiz kazanmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan kripto para.
2014 Aktif BlackCoin BC Rat4 (takma ad) Scrypt POS Ağını “minting” adı verilen bir süreçle korur.
2014 Aktif Burstcoin BURST Burstcoin Topluluğu SHA-256d POC lk Kapasite Kanıtı parası, İlk Akıllı Sözleşme, İlk Atomik Çapraz Zincir Transferi.
2014 Pasif Coinye KOI, COYE Scrypt POW Amerikan hip hop sanatçısı Kanye West’i maskot olarak kullandı, marka davasından sonra proje durduruldu.
2014 Aktif Dash DASH Evan Duffield &
Kyle Hagan
X11 POW & Proof of Service Anında işlemler, merkezi olmayan yönetim, bütçeleme ve özel işlemler içeren, bitcoin’e dayalı bir para birimi.
2013 Aktif Dogecoin DOGE, XDG Jackson Palmer
& Billy Markus
Scrypt POW Bir internet memesinden alınmıştır.
2014 Aktif DigitalNote XDN XDN-dev team, dNote CryptoNight POW Anında izlenemez kripto mesajları ve ilk blok zinciri bankacılık uygulamasıyla özel bir kripto para birimi, CryptoNote protokolünü kullanır.
2013 Aktif Emercoin EMC EvgenijM86 & Yitshak Dorfman SHA-256 POW & POS Küçük veriler için güvenilir depolama: alternatif, merkezi olmayan DNS, PKI mağazası, SSL altyapısı ve diğerleri.
2015 Aktif Ethereum ETH Vitalik Buterin Ethash POW Turing tam akıllı sözleşmeleri destekler.
2015 Aktif Ethereum Classic ETC Ethash POW Ethereum’un blok zinciri DAO Sert Çatalını içermeyen alternatif bir versiyonu. Turing tam akıllı sözleşmeleri destekler.
2013 Aktif Gridcoin GRC Rob Hälford Scrypt Merkezi olmayan POS Berkeley Open Infrastructure for Network Computing ile bağlantılı ilk kripto para.
2015 Aktif IOTA IOT, MIOTA Curl Dağıtılmış defter teknolojisi olarak yeni nesil bir blok zincir olan Tangle’ı kullanan ilk kripto para.
2011 Aktif Litecoin LTC Charles Lee Scrypt POW Scrypt’i hash algoritma olarak kullanan ilk kripto para.
2014 Aktif MazaCoin MZC BTC Oyate İnsiyatifi SHA-256d POW Altında yatan yazılım başka bir kripto para olan ZetaCoin’den türetilmiştir.
2014 Aktif Monero XMR Monero ÇekirdekTakımı CryptoNight POW Ölçeklenebilirlik ve yerelleşme için iyileştirmeler içeren CryptoNote protokolünü kullananan gizlilik merkezli kripto para.
2011 Aktif Namecoin NMC Vincent Durham SHA-256d POW Ayrıca, alternatif bir yerel DNS görevi görür.
2014 Aktif NEM XEM UtopianFuture (takma ad) SHA3-512 POI İlk hash ortak/özel blok zincir çözümü, sıfırdan inşa edildi ve ilk önce EigenTrust ++ itibar sistemini kullanarak Önem Kanıtı algoritmasını kullandı.
2014 Aktif Nxt NXT BCNext
(takma ad)
SHA-256d POS Özellikle protokolü etrafında uygulamalar ve finansal hizmetler oluşturmak için esnek bir platform olarak tasarlanmıştır.
2013 Aktif Omni MSC J. R. Willett SHA-256d N/A Omni, mevcut bitcoin blok zincirinin üzerine kurulmuş olan hem dijital hem de iletişim protokolüdür.
2012 Aktif Peercoin PPC Sunny King
(takma ad)
SHA-256d POW & POS Kripto para birimleri arasında POW ve POS işlevlerini kullanan ilk kripto para.
2014 Aktif PotCoin POT Scrypt POW
2013 Aktif Primecoin XPM Sunny King
(takma ad)
1CC/2CC/TWN POW Kullanışlı yan ürünlere yol açabilecek Cunningham zincirleri ve ikili-ikiz zincirlerden oluşan asal zincir bulgularını iş kanıtı için kullanır.
2013 Aktif Ripple XRP Chris Larsen &
Jed McCaleb
ECDSA Fikir Birliği Eşler arası borç transferi için tasarlanmıştır. Bitcoine dayanmaz.
2015 Aktif SixEleven SIL fflo (takma ad) SHA-256d POW Ayrıca, alternatif bir yerel DNS görevi görür.
2011 Aktif SwiftCoin STC Daniel Bruno
SHA-256 POW Elektrik üretmek için gerekli işe dayalı teorik değere sahip ilk dijital para. Borçtan ödenen faizle para yaratımını destekleyen ilk blok zinciri. Solidus Bond proto akıllı kontrat. ABD’de patentli ilk dijital paralardan biri. Şifrelenmiş postaları eklerle destekleyen ilk blok zinciri.
2014 Aktif Synereo AMP AMP Dor Konforty & Greg Meredith POS POS Bir dünya bilgisayar yaratmaya çalışırken, Synereo’nun 2.0 teknolojisi istasyonu merkezi sunucular olmadan merkezi olmayan hesaplamayı desteklemek için gereken tüm fakülteleri bir araya getiriyor.
2014 Aktif Titcoin TIT Edward Mansfield & Richard Allen SHA-256d POW Büyük bir yetişkin endüstrisi ödülüne aday gösterilecek ilk kripto para.
2017 Aktif Ubiq UBQ Julian Yap Ethash POW Turing tam akıllı sözleşmeleri destekler; Ethereum’un hava ile çakılmış çatalı
2014 Aktif Vertcoin VTC Bushido Lyra2rev2 POW Yeni nesil ASIC direnci ve gizli adreslerin ilk uygulayacısı.
2016 Aktif Zcash ZEC Zooko Wilcox Equihash POW İlk açık, izinsiz finansal sistem.

Dış Kaynaklar

Aşağıdaki websiteleri üzerinden de kripto para birimleri listesine ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

Evrim Dönmezgel

"Satoshi" adlı ilk Türkçe Bitcoin kitabının yazarı Evrim Dönmezgel, Bitcoinlerim.com sitesinin yazarıdır. Kripto para ve blockchain teknolojileri sevdalısıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.