ICO (Initial Coin Offering) Nedir

Evrim Dönmezgel tarafından tarihinde yayınlandı

ICO (Initial Coin Offering), ilk para arzı (ICO), kripto para kullanımının kontrolsüz kitlesel fon (crowdfunding) aracıdır. Terim, çoğu zaman, yatırımcılara daha sonraki bir tarihte başlayacak belirli bir projenin özelliklerine erişme imkânı veren bir ekonomiye katılım satma yöntemini ifade eden “token satışı” veya crowdsale (kitlesel satış) ile karıştırılır. Öte yandan, ICO ise bir projeye mülkiyet veya telif hakkı satmaktır. Bir ICO’daki koinler, bir işletmedeki sahiplik ilgisinin sembolüdür; ya da dijital bir hisse senedi sertifikasıdır diyebiliriz. Yatırımcıların şirketin mülkiyetinde hisseleri olduğu ilk halka arzların (IPO’lar) aksine, ICO’lar için yatırımcılar şirketin koinlerini alır ve iş başarılı olursa değerini arttırabilirler.

Tarihçesi

İlk token satışı Temmuz 2013’te Mastercoin (şimdiki adı Omni) tarafından gerçekleştirildi. Ethereum, 2014’te token satışı ile para topladı. İlk ICO Karmacoin tarafından Nisan 2014’te Karmashares projesi için tutuldu. ICO’lar ve token satışları artık oldukça popüler. Mayıs 2017 itibariyle şu anda ayda yaklaşık 20 ICO arzı gerçekleşmekte ve yeni bir web tarayıcısı Brave’in ICO’su 30 saniyenin altında yaklaşık 35 milyon dolar topladı. ICO’ları izleyen ve takip eden en az 18 web sitesi var. Ağustos 2017 sonuna kadar 2016 yılının tamamından on kat fazla olan ve 1.1 milyar dolar değerinde 89 adet ICO token satışı gerçekleştirildi.

Ethereum, (2017 itibarıyla) %50’den fazla pazar payı ile ICO’ların öncü blockchain platformudur. Ne yazık ki, Ethereum ağındaki ICO’lar ICO’ların yaklaşık %10’unu oluşturan çok sayıda kimlik avı, Ponzi şeması ve diğer dolandırıcılıklara neden olmuştur.

2017’de, en az 90 ICO (Initial Coin Offering) sunuldu ve toplamda 1 milyar dolardan fazla fon toplandı.

Temmuz 2017’de ABD Menkul Kıymetler ve Mübadele Komisyonu (SEC), federal menkul kıymetler yasasını ICO’lara uygulamak yetkisine sahip olabileceğini belirtti. SEC, tüm blok zincir tokenlerinin (ICO) mutlaka menkul kıymet olarak addedileceğini belirtmedi ancak bu tespit her vaka için yapılacaktı. SEC’in bu hareketi, daha genel yatırımcıları ICO’ya yatırım yapmaya teşvik edebilir.

Kâr ve Zarar

Birçok ICO, yatırımcılar için şanslı bir seçim olmuştur. Örneğin, ETH, 0.0005 Bitcoin’de iken satıldı ve bugün 0,05 BTC değerinde. Kâr: Yüzde 10.000. Augur tokeni (REP) her biri 0,005 civarında satıldı ve şimdi 0,01’de işlem görüyor. Bitcoin’de yüzde 100 ila yüzde 500 arasında kazanç başarılı ICO’lar için ortaktır.

Öte yandan, birçok ICO da kayıpla sonuçlandı. Lisk, IOTA-token veya Omni gibi kripto para birimleri, Bitcoin’deki değere sahip değildi.

Facebook Yorumları

Evrim Dönmezgel

"Satoshi" adlı ilk Türkçe Bitcoin kitabının yazarı Evrim Dönmezgel, Bitcoinlerim.com sitesinin yazarıdır. Kripto para ve blockchain teknolojileri sevdalısıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.