TBMM’de Bitcoin Hakkında İlk Yazılı Soru Önergesi

TBMM’de Bitcoin Hakkında İlk Yazılı Soru Önergesi

Son güncelleme: Kasım 18, 2017

Bitcoin gün geçtikçe günlük yaşamımızın içinde yerini alıyor. Diğer ülkelere kıyasla Bitcoin Türkiye gündemine biraz geç girmiş olsa da, bu alanda yapılan çalışmalar ve araştırmalar artış göstermeye başlamış gözüküyor.

Bitcoin’in Türkiye’de yasal olup olmadığını “Bitcoin Türkiye’de Yasal mı?” başlıklı yazımızda detaylı incelemiştik. O yazıyı bu linkten okuyabilirsiniz. O yazıyı yazdığımız tarihte Bitcoin henüz TBMM gündemine gelmemişti.

Fakat bugün görüyoruz ki, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 20 Eylül 2017 tarihi itibariyle Bitcoin ilk girişini yapmış bulunuyor!

Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in, sanal para birimi Bitcoin’in yasal statüsüne ve bu konudaki çalışmalara ilişkin Başbakan’dan yazılı soru önergesi 7/17304 numara ile meclise iletilmiş. Aşağıda bu yazılı soru önergesinin tam metnini bulabilirsiniz. Gelin birlikte inceleyelim.

TBMM’de Bitcoin Hakkında İlk Yazılı Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Sanal/dijital para birimi olan Bitcoin (BTC) ekonomik yaşamda yerini almaya başlamıştır. Estonya’da hükümet 2.5 yıl önce dijitalleşme yönünde başlattığı çalışmalar neticesinde geçtiğimiz ay aldığı bir kararla Estcoin adını verdiği kendi dijital para birimini çıkaracağını açıklamıştır.

Bu bağlamda:

  1. Türkiye’de Bitcoin’in (BTC) yasal statüsü nedir?
  2. Bitcoin (BTC) Estonya’daki Estcoin örneğinde olduğu gibi para birimi veya bir hesaplama aracı olarak kabul ediliyor mu?
  3. Şayet Bitcoin (BTC) para birimi veya hesaplama aracı olarak kabul edilmiyorsa ilerde Bitcoin’in para birimi veya hesaplama aracı olarak kabul edilmesi için hükumetinizin yapmış olduğu herhangi bir çalışma var mıdır?

Ziya Pir

Diyarbakır Milletvekili

TBMM'de Bitcoin Hakkında İlk Yazılı Soru Önergesi
TBMM’de Bitcoin Hakkında İlk Yazılı Soru Önergesi
TBMM'de Bitcoin Hakkında İlk Yazılı Soru Önergesi
TBMM’de Bitcoin Hakkında İlk Yazılı Soru Önergesi

İlgili yazılı soru önergesine bu linkten erişebilirsiniz.

Bu soru önergesinin cevaplanmasını dört gözle bekliyor olacağız : ). Zira vatandaşın aklındaki Bitcoin ve kripto paralarla ilgili pek çok soru işaretinin giderilmesi gerekiyor. Bu konuda başbakanlıktan gelecek bir açıklama çok faydalı olacaktır.

Ne dersiniz? Sizce yakın gelecekte Türkiye’de devlet çapında herhangi bir aksiyon alınır mı?

Bir Cevap Yazın