Monero Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Monero Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son güncelleme: Ağustos 29, 2017

Monero Nedir

Monero, özel ve sansüre karşı dirençli işlemler üzerine odaklanan önde gelen kripto para birimidir.

Neredeyse tüm kripto para birimleri (Bitcoin ve Ethereum dahil) şeffaftır. Tüm işlem geçmişinizi dünyaya açıklarlar.

Cüzdan adresinizi bilseler bile, kimsenin ne kadar paraya sahip olduğunuzu ya da nereye harcadığınızı göremediğinden emin olmak için kırılmaz kriptografi kullanır.

monero nedir
monero nedir

Monero (XMR), gizlilik, merkezi olmayan bir sistem ve ölçeklenebilirlik üzerine odaklanan, Nisan 2014’te oluşturulan açık kaynaklı bir kripto paradır. Bitcoin’in türevleri olan birçok kripto para biriminin aksine, CryptoNote protokolünü temel alır ve blok zinciri karmaşasına ilişkin önemli algoritmik farklılıklara sahiptir. Kısmen 2016 yılında büyük karanlık pazar AlphaBay (Temmuz 2017’de kolluk kuvvetleri tarafından kapatıldı) tarafından benimsenmesinden dolayı, 2016 yılı boyunca piyasa değeri artışı ve işlem hacmi açısından hızlı bir büyüme yaşadı.

Gizlilik

Monero işlemleri gizlidir ve izlenemezdir.

Her işlemindeki fon kaynakları izlenemez ve işlem tutarları gizli kalır. Always-on gizlilik konsepti her bir kullanıcının etkinliğinin diğer tüm kullanıcıların gizliliğini arttırdığı anlamına gelir.

Blok zincirindeki fonlar izlenemediğinden, önceki sahipleriyle ilişkilendirilemezler. Bu onu, borsalarda bloke edilmeden veya sansürlenmeden ve risk olmadan kabul edebileceğiniz anlamına gelir.

Monero’nun Kovri projesi (yakında açılacak) IP adresinizi gizlemek ve sizi ağ izlemesine karşı korumak için I2P Görünmez Internet Projesi nodları yoluyla işlemleri şifreler ve yönlendirir.

Geliştirme

Monero, dünyanın en iyi kriptografi araştırmacılarını ve mühendislik yeteneğini çeken tabandan oluşan bir topluluktur.

30 ana geliştirici dahil, 240’ın üzerinde geliştirici projeye katkıda bulunmuştur. Forumlar ve sohbet kanalları misafirperver ve aktifdir.

Projenin araştırma laboratuvarı, temel geliştirme ekibi ve topluluk geliştiricileri, kripto para gizliliği ve güvenliği ile mümkün olanın sınırlarını sürekli olarak zorlamaktadır.

Monero bir kurum değildir. Dünyanın her yerinden kriptografi ve dağıtık sistem uzmanlarının zamanlarını ayırdığı ya da topluluk bağışlarıyla finanse edilen gruplar tarafından geliştirilmiştir. Bu, onun herhangi bir ülke tarafından kapatılamayacağı ve herhangi bir belirli yasal yargı yolu ile sınırlandırılmadığı anlamına gelir.

Monero, dünyanın herhangi bir yerinden hızlı ve ucuz ödemelere izin veren elektronik nakittir.

Birden fazla gün işlem tutma süresi yoktur ve hileli ters ibraz yapma riski yoktur. Ekonomik istikrarsızlığı yaşayan ülkelerde, bazen aşırı derecede geleneksel para birimlerinin akışını kısıtlayan tedbirlerden muaftır.

Bir Cevap Yazın