Bitcoin Soğuk Cüzdan Nasıl Kurulur

Evrim Dönmezgel tarafından tarihinde yayınlandı

Bu kılavuzda, kendinize ait soğuk depo cüzdanınızı (cold storage) kurmanız için size yol göstereceğiz. İşleme dalmadan önce, bitcoin dünyasında soğuk depolama ya da cold storage nedir diye merak ediyor olabilirsiniz.

Basit bir deyişle, soğuk depo, bitcoinlerinizi tamamen offline tutmak anlamına gelir. Soğuk hava deposu olarak da bilinen cold storage, bitcoinlerin online olduğu sıcak cüzdanın (hot wallet) tam tersidir. Bitcoin dijital bir varlık olduğundan, bunları online tutmak, çalınma riskini veya saldırı yüzeyini artırır. Bitcoinlerinizi soğuk depoda yani offline tutarak, riski çok azaltabilirsiniz.

Bitcoin Soğuk Cüzdan

Bitcoininizi soğuk hava deposuna almanın ilk adımı offline bir Bitcoin adresi oluşturmanızdır. Bu adres hem açık hem de özel anahtar içerir ve hiçbir zaman çevrimiçi olmaz (siz harcama yapmaya hazır olana kadar). Bu kılavuzda, size, kağıt cüzdan yöntemini kullanarak ücretsiz bir soğuk hava deposunun nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Kağıt cüzdan kurma

Bitcoin soğuk cüzdan kurmak oldukça kolaydır ve çok az teknik bilgi gerektirir. İlk adım, Bitcoin.com’un kağıt cüzdan üretme aracına gitmektir.

Başka bir şey yapmadan önce, bu sayfayı yerel olarak bilgisayarınıza kaydetmek isteyeceksiniz. Bir web sayfasını yerel makinenize kaydetmek için Ctrl-S tuşlarına basın ve dosyayı tam bir web sayfası olarak kaydedin (örneğin masaüstünüze). Kaydettikten sonra Bitcoin.com kağıt cüzdanı araç sayfasını kapatmanız yeterlidir. Daha sonra bilgisayarınızı İnternet’ten çıkarın; endişelenmeyin, yalnızca bu görev için geçici olarak çevrimdışı olması gerekir.

İnternetten ayrıldıktan sonra, kaydedilen dosyayı açın (masaüstünüzde). Ekstra entropi (rastgele) oluşturmak için farenizi sayfanın etrafında hareket ettirin ve / veya metin kutusuna rastgele karakterler yazın. Bunu yaparak hem kamu hem de özel anahtar çiftine sahip rasgele bir Bitcoin adresi oluşturursunuz. Dosyayı yerel olarak kaydettiğinizden ve internete bağlı olmadığınızdan, oluşturduğunuz Bitcoin adresi tamamen çevrimdışı üretildi.

Bitcoin Soğuk Depolama

Sayfayı yazdırın

Bir sonraki adım, Bitcoin adresinizin çevrimdışı bir kopyasını çıkarmak ve daha sonra Bitcoin ile yükleyerek komple bir soğuk depolama çözümü oluşturmak. Yerel olarak kaydedilmiş kağıt cüzdan sayfasında, internetten hala bağlantınız kesik iken “Yazdır” düğmesine tıklayın. Uyarı: Sayfayı yazdırmadan önce, yazıcınızın da çevrimdışı olduğundan emin olun (örneğin, wifi aracılığıyla İnternet’e bağlı olmamalı). Emin olduğunuzda sayfayı yazdırın. Tebrikler, zor kısmı bitti! Artık bir çevrimdışı Bitcoin adresi oluşturdunuz ve emniyet için yerel olarak bir kopyasını yaptınız. Yazdırılan sayfada, karşılık gelen özel anahtar ve QR kodu ile genel Bitcoin adresi ve QR kodu olmalıdır. Kağıt cüzdanınızı ateşe dayanıklı bir kasaya benzer şekilde güvenli bir yerde saklamanızı önemle öneririz. Şimdi internete güvenli bir şekilde tekrar bağlanabilirsiniz.

Peki ama bu nasıl çalışıyor?

Bitcoin.com kağıt cüzdan aracı, kamuya açık ve özel Bitcoin anahtar çiftlerini tarayıcınız aracılığıyla yerel olarak üreten bir istemci tarafı adres üreticisidir. Bu tekniğin faydası, JavaScript’i yerel olarak yükleyebilmeniz ve JavaScript’in yüklendikten sonra değişmediğine güvenmenizdir. Araç açık kaynaktır ve kod herzaman incelenebilir. Ayrıca, özel anahtarınızı kimseyle veya çevrimiçi olarak asla paylaşmadığınızdan emin olun.

Soğuk depolama cüzdanınıza para ekleme

Bir sonraki adım, cüzdanınıza bitcoin eklemektir. Tıpkı diğer herhangi bir bitcoin işleminde olduğu gibi, çevrimiçi olabileceğiniz bir cüzdan kullanarak, public soğuk depolar için QR kodunu tarayın veya adresinizi kopyalayın ve soğuk deponuza para gönderin. Bitcoin blok araştırmacısını kullanarak fonların durumunu istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

Bitcoin’i soğuk hava deposundan kullanma

Bitcoin soğuk cüzdan üzerinden harcama yapmaya hazır olduğunuzda, özel anahtarı çevrimiçi olan bir Bitcoin cüzdanına aktarmanız gerekir. Özel anahtarların alınmasını destekleyen herhangi bir cüzdan işe yarayacaktır. Örneğin, Bitcoin Sınırsız cüzdanını (tam bir Bitcoin istemcisi olan) indirirseniz, özel anahtarı içe aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izlemeniz yeterlidir:

  • İstemciyi açın ve Yardım’ı tıklayın
  • Hata ayıklama penceresini seçin ve Konsol sekmesini tıklayın
  • “Importprivkey <bitcoinprivkey>” alanını yazın (<bitcoinprivkey> ‘i özel anahtarınızla değiştirin ve tırnak işaretlerini kaldırın)
  • Özel anahtarı almak için enter tuşuna basın; Bu, blok zincirinin yeniden taranmasını gerektirecektir; bu, birkaç dakika sürebilir ve senkronize edilebilir.

Özel anahtarları içe aktarmayı destekleyen bir başka alternatif çevrimiçi web cüzdanı Blockchain.info‘dur. Özel anahtarınızı bu cüzdan üzerinden almak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

  • Çevrimiçi cüzdanını açın
  • Ayarlar’a tıklayın ve daha sonra Adresler’e tıklayın.
  • Adres İçe Aktar’a tıklayın
  • Soğuk depolama özel anahtarını kopyalayıp yapıştırın ve Al/aktar’ı tıklayın
  • Eski adresi güvenli bir şekilde arşivleyebilir ve paraları cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

Soğuk depolarınızı çevrimiçi olarak başarıyla taşıdıktan sonra harcamaya hazırsınız. Not: Soğuk cüzdanları asla tekrar kullanmayın. Onları çevrimiçi olarak kullandıktan sonra, gerektiğinde yenisini oluşturmak için yukarıda özetlenen süreci izleyin.

Bakınız: Cüzdanınızı Koruyun

Bitcoin soğuk cüzdan ile ilgili eklemek istedikleriniz var ise yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

Evrim Dönmezgel

"Satoshi" adlı ilk Türkçe Bitcoin kitabının yazarı Evrim Dönmezgel, Bitcoinlerim.com sitesinin yazarıdır. Kripto para ve blockchain teknolojileri sevdalısıdır.

3 yorum

KEREM TUFAN · 7 Ocak 2018 22:13 tarihinde

MERHABA
BİR SORUM VAR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
KOİNEKS VE BTC TÜRK DEN YATITIM AMAÇLI UZUN VADELİ ETHERİUM ALDIM.GÜVENLİK NEDENİYLE KAĞIT CÜZDANDA SAKLAMAK İSTİYORUM.
1)MYETHERWALLET E KAYIT MI OLMAK GEREKİYOR.EĞER KAYIT OLURSAK YİNE GÜVENLİK SORUNU OLMUYOR MU.
2)DAHA SONRA KAĞIT CÜZDANDAKİ ETHERLERİ ALMAK İÇİN MYETHERWALLET DE Mİ AÇACAĞIZ.
3)İLERDE BU SİTE OLMAZSA NE OLACAK.CÜZDANI NASIL AÇACAĞIZ
ŞİMDİDEN TŞK EDERİM.

Evrim Dönmezgel · 7 Ocak 2018 22:18 tarihinde

Şu yazıyı okuyabilirsiniz: https://bitcoinlerim.com/adim-adim-bitcoin-kagit-cuzdan-olusturma/

Mustafa · 21 Şubat 2018 12:49 tarihinde

Bir arkadaş da yatırımım var soğuk cuzdana çektim dedi daha sonra çıkarırken sorun oluştu diyor ve 2 aydır çözmesini bekliyorum dogrumu söylüyor yoksa yalanmi ne gibi bir sorun bu kadar uzun surer yardımcı olur musunuz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.