Yeni Başlayanlar için: OmiseGO Nedir?

Yeni Başlayanlar için: OmiseGO Nedir?

Son güncelleme: Eylül 15, 2017

OmiseGO nedir sorusuna cevap bulmak için doğru yere geldiniz. Bu yazımızda OmiseGO’yu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Dünya genelinde kripto para meraklıları son zamanlarda OmiseGo’ya çok fazla sevgi gösteriyor. Bu ilgi, koinin OMG (Oh My God) olarak kısaltılması ile bağlantılı da olabilir. OmiseGO, Ethereum tabanlı finansal teknolojiyi kullanarak bankacılığı bankalardan almayı amaçlayan, ilginç olsa da iddialı bir projedir. Şimdi, bu projeye derinlemesine bir bakalım.

OmiseGO Nedir?

OmiseGO merkezi olmayan bir borsa (blok zincir) ve ödeme platformu (cüzdan) sunan Ethereum tabanlı bir finansal teknoloji şirketidir.

OmiseGO, dijital cüzdanlarda kullanılmak üzere finansal bir teknoloji yaratan bir şirkettir. Bu teknoloji gerçek zamanlı, eşler arası alışverişlere ve ödemelere olanak sağlar.

OmiseGO’nun amacı, mevcut finansal kurumlara darbe vururken, herkesin kendi finansalını yönetmesini sağlamaktır.

OmiseGO, kripto para teknolojisini kullanarak bankacılığı bankaların elinden almayı hedefleyen tek proje değildir. Yakın zamanlarda geliştirilen bazı başarılı ICO projeleri de dahil olmak üzere birçok yeni girişim zaten aynı şeyi yapıyor. Aynı anda hem iyi hem de kötü olan bu endüstride şiddetli bir rekabet olacaktır. Bu durum aynı hedefe doğru çalışan tüm ekiplere çok fazla baskı uygulamaktadır, ve zaten bunların ancak çok azı gerçekten başarılı olabilmektedir. OmiseGO’nun başarılı olup olmayacağınız ise zaman gösterecektir.

Projenin kendisi oldukça ilginç bir şekilde kurulmuştur. OmiseGO, geleneksel Ethereum tabanlı finansal teknolojiyi kullanır, böylece geleneksel dijital cüzdanlarda kullanılabilir. Ekip, gerçek zamanlı P2P değer değişimi ve ödeme servislerini mümkün kılmayı amaçlıyor. Bütün bunlar yerelleştirilmiş çabalar yerine küresel ölçekte yapılacaktır. Ayrıca, proje hem fiat para birimlerini hem de Bitcoin, Ethereum ve diğerleri gibi merkezi olmayan para birimlerini de ele alıyor olacak.

Merkezi Olmayan Borsa

Kümelenmiş bir nüfusa yeni bir tür finansal dahil etmek kolay değildir. Bunun sebebi insan azlığı değildir elbette, zira gezegende yaklaşık 6 milyar kümelenmiş topluluk bulunmaktadır. Bununla birlikte, herkes bu yeni mali sisteme dahil olmak istemez. Birçok kişi, ağdan uzak durmayı ve küresel finansal hizmetlere güvenmemeyi seçebilir.

Geleneksel finansal dünyada da temel bir sorun var. Yalnızca orta sınıf için ayrıcalıklara tabi olan hizmetler değil, servis sağlayıcılar arasında ciddi bir iletişim eksikliği ve eşgüdüm eksikliği de vardır. OmiseGO ekibine göre, halka açık bir blok zincirinde merkezi olmayan bir borsa kullanmak bu endişelerin çoğunu hafifletebilir.

Bakınız: Merkezi Olmayan Borsa

OmiseGO ekibine göre, herkes, merkezi olmayan ve ekonomik bir şekilde her türlü finansal işleme erişebilmelidir. Bütün ekosistemi Ethereum ana ağına da bağımlı kalacak.

Buna ek olarak, OmiseGo’nun faydalı bir wallet SDK’sı da bulunuyor. Bu proje gelecekte ödeme çözümlerinin ağ üzerinde kolaylıkla entegre olmasını sağlayacaktır. Dijital cüzdan konsepti yavaş yavaş dünyanın dört bir yanında büyüyüp, gelişiyor ve OmiseGO’nun bu projesi de bu momentumdan yararlanmak istiyor. Aynı zamanda, cüzdan servis sağlayıcıları için ağ vasıtasıyla merkezi olmayan para birimleri ve fiat para alışverişi üzerine odaklanmak için yeni fırsatlar yaratacaktır.

OmiseGO Nedir

OmiseGo’nun popülerliği şu anda artıyor. Tabii bu biri veya birilerinin OMG fiyatını yapay olarak pompalamasının sonucu da oluyor olabilir. Şu an, bir OMG 9.7 dolar değerinde. Dolayısıyla, dolaşımda yaklaşık 100 milyon koin bulunduğunu düşünerek oldukça yüksek bir değer.

OmiseGO Blockchain Özellikleri

OmiseGO’da Blockchain aşağıdaki temel özelliklerle birlikte gelir:

  • Merkezi olmayan borsa
  • Likidite sağlayan mekanizma
  • Otomatik takas merkezi mesajlaşma ağı
  • Varlık-tabanlı blockchain gateway’i
  • Ölçeklenebilir ve herkese açık blockchain
  • Proof of Stake (PoS) konsensüsü, zincirin kendisinin yaptığı faaliyetlerle birleştirilir
  • Birleştirilmiş zincir yapılarını güçlendiren yüksek performans sistemi
  • Takas ve çözümleme OmiseGO blok zincirinde gerçekleşir

OmiseGO özetle bu şekilde. Umarım OmiseGO nedir sorunuza cevabı bu yazıda bulabilmişsinizdir.

Bir Cevap Yazın