Yeni Başlayanlar İçin: AppCoins Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin: AppCoins Nedir?

Son güncelleme: Ocak 6, 2018

AppCoins nedir, ne değildir detaylı incelemeden önce bakmamız gereken bir şey var: Aptoide.

Açıkcası ben Android kullanıcısı olmadığım için Aptoide’ı hiç duymamış ve kullanmamıştım. Ekşi Sözlük’ten ne olduğuna bakalım.

Aptoide

Ekşi’de tanımı şöyle yapılmış:

“Oldukça kullanışlı android market. Türkiye play store’da yeni sürümleri çıkmayan en çok kullanılan programları bile play store’dan önce güncelleyebiliyorsunuz, bu öncelikli özelliği. Asıl özelliği, paralı programların ful sürümlerini buradaki mağazalardan rahatlıkla kurabiliyorsunuz, ios için kullanılan cydia repolarına benziyor bu özellik.

Rootlu olan telefonların daha çok işine yarıyor ama rootsuz da kullanabiliyorsunuz çoğu programı. bence kullanmanızda fayda var.”

Aptoide 2011 yılında yayına başlamış. İlk sosyal Android App Store özelliği taşıyor. 200 milyon kullanıcı, 4 milyar indirme ve 1 milyon uygulama ile devasa bir platform.

Aptoide’in uygulama ekonomisini kripto para teknolojisiyle daha da nasıl geliştirebiliriz diye düşünmüşler ve ortaya AppCoins çıkmış.

AppCoins Nedir?

AppCoins, Aptoide App Store tarafından Uygulama Ekonomisi için geliştirilmiş bir protokoldür ve ilk ICO, aracılar olmadan güvenilir bir ekonomi oluşturmak amacıyla 200 milyon kullanıcısına açılmıştır.

AppCoins ile AppCoin’i (APPC) karıştırmayın. AppCoins bir protokoldür. AppCoin (APPC) ise, kullanıcıların, geliştiricilerin ve üreticilerin uygulama mağazalarında işlem yapmasına izin verecek bir kripto para birimidir. Bu yazı yazılırken 1 AppCoin’in fiyatı 3.58 dolardı.

Mevcut uygulama ekonomisinin (uygulama ekonomisi derken Android market veya Apple Store gibi uygulama mağazalarını düşünün) temelde üç ana sorunu vardır:

  • Şeffaflık veya güven eksikliği
  • Reklamların verimsizliği – reklamlardan yeterli gelir elde edememe
  • Pahalı ve erişilemeyen uygulama içi satın alma işlemleri

İşte AppCoins bu 3 ana sorunu çözmeyi hedefliyor. AppCoins Ethereum blok zincirine dayalı ve ERC20 standardını kullanan uygulama mağazaları için geliştirilmiş açık ve dağıtık bir protokoldür.

Uygulama mağazalarındaki aşağıdaki üç kritik iş akışını blockchain’e taşımayı önermektedir:

  • Reklamcılık
  • Uygulama içi satın almalar
  • Uygulama onayı

Reklamcılık

Geliştiriciler uygulamalarını veya oyunlarını uygulama mağazasında tanıtabilecek. Reklamları izleyen kullanıcılara AppCoin ile ödeme yapma seçeneği olacak. Blockchain, proof-of-attention algoritmasıyla çift izleme ve sahte kimliğe karşı garanti sunuyor. Yani kötü niyetli birileri reklamı 2 defa izlemiş gibi yaparak para kazanamayacak.

Uygulama içi satın almalar

Oyunlarda ve uygulamalarda AppCoin’leri kullanarak dijital öğelerin satın alınması ve faturalandırılması için bir çözüm geliştirilecek. Geliştiricinin yalnızca bir kez entegre etmesi gerekecek ve tüm uygulama mağazalarında çalışacak. Kullanıcılar, fiat para ile satın alınan veya daha önce reklam yoluyla kazanılan AppCoin’li öğeler için ödeme yapmanın kolay bir yolunu bulacak.

Uygulama onayları

Geliştiricilerin, blok zincirindeki işlemlerin geçmiş sicillerine göre “Güvenilir”, “Bilinmeyen” veya “Kritik” olarak sınıflandırıldığı yeni bir güven modeli getirilecek.

AppCoins nedir? Nasıl çalışır?
AppCoins nedir? Nasıl çalışır?

Arkasında kimler var?

AppCoins’in arkasında doğal olarak Aptoide’in arkasında kim varsa o var. Sitelerinde belirttiklerine göre, AppCoins, uygulama ekonomisinin karşı karşıya kaldığı sınırlamaların çoğuna cevap olacak olan tüm uygulama mağazalarına uygulanabilir bir protokol oluşturmak amacıyla Aptoide tarafından geliştirilen bir projedir. Bu projede birlikte çalışan dünyanın dört bir yanından gelen 90’dan fazla kişiden oluşan bir ekip bulunuyor.

AppCoin Nasıl Satın Alınır?

Bununla ilgili makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın