Rootstock Nedir

Rootstock Nedir

Son güncelleme: Aralık 9, 2017

Rootstock nedir? Rootstock (RSK) yan zincir teknolojisi ile Bitcoin blok zincirine bağlanan akıllı sözleşme platformudur.

Rootstock Nedir?

Akıllı sözleşmeler aslında Bitcoin blok zincirinin üzerine yerleştirilmese de, RSK kullanıcılara Bitcoin’i Rootstock zincirine 2 yönlü bir zincir üzerinden göndermesine izin veriyor ve bunlar Rootstock blok zincirindeki akıllı Bitcoin’e dönüştürülüyor. Bu RSK koinleri, akıllı sözleşmeleri ve dApps’i RSK blok zincirinde deploy etmek veya etkileşimde bulunmak için kullanılabilir.

Rootstock, blok zincirini emniyet altına almak için birleştirme-madenciliği düzenine dayanır. Birleştirme-madenciliği, Bitcoin madencilerinin Bitcoin madenciliği üzerinde herhangi bir etki yaratmadan hem BTC hem de RSK üzerinde çalışmalarına izin verir; bu da madencilerin tek başına Bitcoin’de yapacakları hesaplama çalışmaları için bir BTC ve RSK ödülü alması anlamına gelir. Bu sistem test edilmekte ve bazı büyük Bitcoin havuzları tarafından desteklenmektedir.

Rootstock Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir kullanıcı, bir Bitcoin’i RSK-BTC köprüsü akıllı kontratı tarafından izlenen özel bir adrese gönderdiğinde, bunlar Bitcoin blok zincirine kilitlenir ve RSK koinlerinin kilidi açılır ve ikincil blok zincir üzerindeki doğru adrese gönderilir. 2WP, her iki madeni paranın RSK blok zincirine girip çıkmasını sağlar.

RSK duruma göre merkezi olmayan ve merkezi bir mekanizmanın arasında geçiş yapmasını sağlayan bir sürücü zincir/yan zincir/federasyon kombinasyonu kullanır. Yan zincir teknolojisi doğrudan bir çatal olmadan Bitcoin’e uygulanamadığından, bir sürücü zinciri modeli uygulanmaktadır. Bu durumda kilitli BTC, Bitcoin madencisine emanet edilmekte ve böylece kilitli BTC’yi ne zaman ve nerede göndereceklerini oy ile belirleyebilmektedirler.

Sürücü zinciri mekanizmasının ilerlemesine izin vermek için, Bitcoin madencilerine, kilitli BTC’nin serbest bırakılmasıyla uğraşırken dürüst davranması için güvenilir. Öyle ki, sürücü zinciri modelinin aktif olması için, önemli bir miktarda Bitcoin madencisi, RSK madenini dürüstçe davranmak için doğrudan bir teşvik edici nitelikte birleştirecek şekilde birleştirmelidir. Bu koşullar sağlandığında, RSK bir sürücü zinciri/yan zincir şeklini alır.

Bu koşullar yerine getirilmediğinde, RSK önde gelen Bitcoin borsalarından oluşan bir grubu çağırır. Bu grup, gerektiğinde kilitli Bitcoin’i serbest bırakmaktan sorumlu olacaktır. Bu, çoğunluğun bir transaction’ı imzaladığı, federasyonun tüm üyeleri arasında “merkezi olmayan” bir şekilde yapılacaktır. Bu, sahte bir değişimin, diğer blok zincirde kendiliğinden bir kilit işleminin kanıtı verildiğinde, kilitli Bitcoin kontrolünü ele geçirememesini sağlar.

RSK blok zinciri bir yan zincir olarak inşa edildiğinden ve Bitcoin blok zincirinin konsensüs mekanizmasını anlayabildiğinden, RSK tarafında uygulanan sistem koinlerin otomatik olarak kilitlenip açılmadığı bir yan zincirdir; oy kullanma zorunluluğu yoktur. Bu şu anki mevcut Bitcoin blok zincirinde mümkün değildir.

İlgili White Paper buradan okunabilir.

Avantajları

Akıllı sözleşme teknolojisini Bitcoin ağına getiren RSK, Bitcoin için son derece güçlü bir kullanım senaryosu oluşturuyor ve bu da evrensel kabulü daha da ileri götürüyor. Bitcoin sadece bir ödeme sistemi değil, herkes tarafından merkezi olmayan uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri dağıtmak için kullanılabilen bir geliştirme aracıdır.

Ayrıca RSK, yan zincirde Bitcoin’den daha hızlı bir şekilde işlem yapılmasına izin verecek ve bu sadece kullanıcılar için bir avantaj değil aynı zamanda Bitcoin blok boyut limitine ulaşılmasını da engelleyecektir.

Rootstock, diğer akıllı sözleşme platformlarına kıyasla birçok avantaj sunuyor. Bunlardan en önemlisi Bitcoin ile bağlantısı. RSK, en popüler, güvenli ve en eski blok zincirine bağlı olduğu için, Bitcoin’in zaten kripto para dünyası içinde en büyük kullanıcı tabanına sahip olduğu göz önüne alındığında, diğer akıllı sözleşme platformlarına kıyasla doğal bir avantaja sahiptir. Ayrıca, RSK sanal makinasının rakip platformlardan altı kat daha hızlı olduğu söyleniyor.

Rootstock’un sunduğu bir diğer avantaj, blok zincirini güvence altına almak için hiçbir ilave güç kullanılmadığı ve Bitcoin madencilerinin aynı iş için daha fazla kazandığı madencilik mekanizmasıdır. Bu sadece BTC madencileri için harika bir özellik değil, aynı zamanda enerji tasarrufundan dolayı çevre için de harika bir haber.

Peki ne zaman hayata geçecek?

RSK testnet “Turmeric” Kasım ayında küresel olarak dağıtılan 30 nodla başlatıldı. Mainnet sürümü olan “Ginger” Nisan 2017’de planlanıyor.

Sonuç

Rootstock çok umut verici akıllı sözleşme platformudur. Bitcoin benzeri güvenlik özellikleriyle Ethereum benzeri özelliklere sahip olma sözü veriyor. Bitcoin’e yan zincir yoluyla bağlanacaktır. Platform, Ethereum ile geriye dönük olarak uyumlu olacak. Yeni bir para birimi olmayacak, bunun yerine bitcoin native bir Rootstock tokeni aracılığıyla kullanılacaktır. Bitcoin’in token kısmı, olgun, güvenli ve saygın Bitcoin şirketlerinden oluşan bir federasyon tarafından güvence altına alınacaktır.

Bu platformun kullanılabileceği çok sayıda kullanım alanı var. Hatta Rootstock’ın kendisi bile mikro kredilendirme üzerinde çalışıyor.

RSK platformu, Bitcoin ekosistemine akıllı sözleşmeleri getiriyor ve madencilerin RSK sözleşmelerinde işlem ücretleri tahsil etmelerini sağlayarak gelirlerini artırmayı umuyor. Rootstock’un kodu henüz açıklanmadı. Bu platform için yüksek umutlar taşıyoruz ve umut verici şeyleri sunarsa kripto para dünyası için parlak bir gelecek olacaktır.

Yazımızın sonuna geldik. Umarım Rootstock nedir, ne değildir kafanızda bir fikir oluşmuştur.

Bir Cevap Yazın