Düşüş Olmadan Yükseliş Olmaz: XRP/USD Tahmini

Düşüş Olmadan Yükseliş Olmaz: XRP/USD Tahmini

Son güncelleme: Nisan 25, 2018

Konu kripto paraların tahminine gelince kesin bir şey söylemek gerçekten çok zor. Fakat gerekli araştırmalar yapıldığında ve kripto paralara dair işaretler incelendiğinde mantık çerçevesi içerisinde tahmin yapmak gayet mümkündür. Bu noktada önemli olan, tahmin yaparken belli başlı dayanak noktalarına sahip olmaktır. Bu yazımızda son dönemin yükselen yıldızlarından olan Ripple’ı inceleyeceğiz ve XRP/USD tahmini yapacağız. Bu noktada öncelikle Ripple’ı daha yakından tanımamız çok faydalı olacaktır.

Ripple ile Yapılan İşlemler

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki Ripple halihazırda Dünya üzerindeki birçok finansal kurum ile çalışmakta. Ripple’ın üretim amaçlarından bir tanesinin tüm Dünya genelinde para aktarma, para yatırma, para çekme ve fatura ödeme gibi finansal işlemlerin hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak olduğu düşünüldüğünde finansal kurumlarla çalışması gayet doğal ve mantıklı bir hamledir. Ülkemizde de banka sektöründe Akbank bir ilki gerçekleştirmiş ve transferlerini kripto para ile de gerçekleştireceklerini açıklamıştı.

Peki bu işlemleri Ripple ile gerçekleştirmek ne gibi farklar yaratıyor? Hemen söyleyelim:

  • Şifreleme algoritması sayesinde çok daha güvenli.
  • İşlemler online olarak gerçekleştiğinden çok daha hızlı.
  • Aracı kurum olmadığı için işlem maliyeti çok daha ekonomik.

Özetlemek gerekirse Ripple, hızlı, güvenli ve ekonomik olması ile finansal işlemleri gerçekleştirme noktasında rakiplerinin önünde yer alıyor.

Şu an uluslararası para transferinde SWIFT, 11.000 finansal kurumda 200’ün üzerinde ülkede aktif bir şekilde kullanılıyor. Ripple da bu noktada gelecekte SWIFT’in rakibi olarak görüyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Ripple’ın SWIFT’in tahtını elinden alacağı öngörülüyor. Şimdilik bunun önünde hiçbir engel yok. Bu durumun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Bizim buradan anlamamız gereken şey Ripple’ın güvenilir bir kripto para bilirimi olduğu ve gelecekte kullanımının artacağıdır. Bu artışa bağlı olarak, Dolar karşısında değerinin de artacağını söyleyebiliriz. Sonuç olarak, Ripple özellikle uzun vadeli yatırımlarda büyük getiri elde etme potansiyeli olan bir kripto para birimi diyebiliriz.

Ripple’ın Kullandığı Güçlü Teknoloji

Bilindiği üzere Bitcoin saniyede yalnızca 7 işlem gerçekleştirmektedir. Başka bir ifadeyle Bitcoin ile saniyede 7 farklı hesaba Bitcoin gönderebilirsiniz. Tabii, Dünya üzerinde her saniye binlerce işlem gerçekleştiğini ve bu işlemlerin belirli bir sıra ile yapıldığını düşünecek olursak Bitcoin ile yapılan işlemlerin gerçekleşmesi bazen saatler alabiliyor. Ripple bu konuda Bitcoin’den çok üstün. Ripple’ın kullandığı güçlü teknoloji saniyede 1500 işlem yapmasına olanak tanıyor. Güncel verilere göre Bitcoin ile yapılan bir işlemin gerçekleşmesi 1 saatten fazla zaman alırken Ripple ile yapılan bir işlemin gerçekleşmesi yalnızca 4 saniye sürmekte. Bu özelliği sayesinde Ripple tüm Dünya genelinde finansal işlemlerin gerçekleşmesinde güvenli ve hızlı bir şekilde kullanılabiliyor.

Son Zamanlarda Ripple’da Meydana Gelen Düşüş

Ripple’a olan ilginin her geçen gün arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca toplam Ripple sayısının  100 milyar olduğu ve bu Ripple sayısının kabaca %60 gibi bir miktarının Ripple şirketinin ve Ripple’ın kurucusu olan Chris Larsen’a ait olduğu bilinmekte. Dijital para piyasalarında ise toplamda 58 milyar Ripple olduğu biliniyor. Ripple’ın bir diğer özelliği de her ay piyasaya 1 milyar adet Ripple aktarılmasıdır. Piyasadaki Ripple miktarı 100 milyara ulaştıktan sonra bu durum tabi ki değişecek çünkü üretilen bütün Ripple zaten piyasada serbest bir şekilde dolaşıyor olacak. Buradan çıkarılabilecek 2 sonuç var:

Ripple, şirket ve kurucusu tarafından manipüle ediliyor

Ripple’ın son zamanlardaki grafiğine bakılacak olursa yakın bir geçmişte 3.80 Dolar üzerinden işlem gördüğü görülecektir. Fakat 24 Nisan itibariyle Ripple 0.91 Dolar bandında değer görmektedir. Eğer Ripple’a dışarıdan yapılan bir müdahale varsa da gerçekten başarılı olamadıklarını söyleyebilirim. %60 gibi bir miktar şirket ve şirket kurucusuna aitken Ripple’ın değerlenmesi ve değer kaybetmesi doğal bir şekilde ilerliyor. Bu noktada benim fikrim Ripple’a şirket tarafından doğal olmayan hiçbir müdahalenin yapılmadığı noktasında. Zaten bu tarz müdahaleler –eğer yapılıyor olsaydı- Ripple’ın güvenilirliğini zedeler ve binlerce firma tarafından kullanılmasının önüne geçerdi.

Güney Kore’nin ve Facebook’un kripto paralar üzerindeki etkileri

Basit bir olay gibi gözükse de, Güney Kore’nin kripto paralara düzenleme getirme kararı Ripple’ı büyük ölçüde etkiledi. Güney Kore’nin teknoloji devi olan bir ülke olduğu düşünülecek olursa bu durumu çok da yadırgamamak gerekir. Ayrıca Facebook’un kripto para reklamlarını yayınlamayı durdurma kararı da bu düşüşün nedenlerindendir. Bu arada bu yasağın perde arkasında kripto paralarla ilgili çok fazla gerçekçi olmayan ve aldatıcı reklamların yapılması yatıyor.

2018 Yılı İçin Ripple Tahminleri

Ripple’a duyulan ilginin her geçen gün arttığını belirtmiştik. Ripple’ı ayakta tutan temel dinamiklerden de ayrıntılı bir şekilde bahsettik. Bu bilgiler ışığında Ripple’ın 2018 yılı içerisinde en az 7 Dolar bandından işlem göreceğini öngörebiliriz.

Ripple’ın işlem görme hacminin en popüler dijital para birimlerinden olan Ethereum ve Bitcoin’e göre daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu durumun da 2018 yılı içerisinde değişeceği ve artacağı yönünde çeşitli öngörüler mevcut. Bu öngörülere dayanarak da Ripple’ın 2018 yılı içerisinde değer kazanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bankalarla çalışan ve temel olarak bankaların yaptığı işlemleri hızlandırma ve maliyetini azaltma prensibiyle çalışan bir para biriminin bankalar var olduğu sürece değerleneceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu bağlamda Ripple’a yapılan uzun vadeli yatırımlarla büyük karlar elde etmek mümkün olacaktır.

Ripple’a Yatırım Yapmalı mıyım?

Eğer Ripple’a ilgi duyuyorsanız ve uzun vadede sabrederim diyorsanız Ripple tam da size göre bir yatırım aracı. Tüm Dünyada bankalar var olduğu sürece, Ripple diğer dijital para birimlerinden ayrı bir yere sahip olacak ve bu durum onun değerlenmesine olumlu bir etki sağlayacaktır.

Ripple’ı kısa dönemlik yatırımlarınız için de kullanabilirsiniz fakat uzun vadeli yatırımlara çok daha yatkın bir para birimi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu noktada eğer kısa vadeli yatırım düşünüyorsanız diğer dijital para birimlerine yönelebilirsiniz. Fakat Ripple, uzun vadeli yatırımlarda çok daha fazla getiri vaat ediyor.

Son Karar

Önümüzdeki yıllarda giderek büyüyen banka işlem ağları için gelecek vaat eden bir finansal teknolojiye sahip olan Ripple, uzun vadede büyük getiriler sağlayabilecek güvenilir bir para birimi olarak görülüyor. Daha fazla yatırımcının Ripple’dan haberdar olmasıyla ve Ripple’ın ürettiği hızlı, güvenilir ve düşük maliyetli teknolojisine yönelik artan bir farkındalık ile XRP fiyatlarının 2018 yılı içerisinde büyük ölçüde artması öngörülüyor ve tahmin ediliyor.

2017’nin ilk yarısında XRP’nin fiyatı %4000 oranında değerlendi. Ripple, 2018 Ocak ayı içerisinde de 3.21 Dolara ulaşarak kendi rekorunu kırdı. Bu kripto para biriminin işlem hacmi, en popüler kripto para birimleri olan BTC ve ETH’nin büyük ölçüde gerisinde olduğu için; 2018 yılında, 2017’de görülen artışın yaklaşık yarısı ila dörtte biri arasında bir artış olacağı tahmin edilmektedir. Yani tüm bu bilgiler ışığında Ripple’ın 2018 yılı içerisinde 10 ila 20 kat arasında artış göstereceği ve 7 ila 10 Dolar arasında bir değere sahip olacağı öngörülüyor.

Bir Cevap Yazın