Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmeleri: Kripto Para Piyasasını Manipüle mi Ediyor?

Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmeleri: Kripto Para Piyasasını Manipüle mi Ediyor?

Son güncelleme: Ocak 21, 2018

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri sayesinde, Wall Street yatırımcıları kripto para piyasalarını manipüle edebilir mi? 15 Ocak haftasında piyasalarda yaşanan son düşüşe bakarsak, “evet” cevabı bu sorunun cevabı gibi duruyor.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri

Geçen haftaki düşüş sırasında Reddit’te, düşüşün 17 Ocak Çarşamba günü saat 16.00’da biteceğine dair iddialar vardı. Piyasalar kapandığında CBOE’deki ilk Bitcoin vadeli sözleşmelerinin süresi Bitcoin başına 10.900$ ile sona erdi. Hatta bir Reddit kullanıcısı çöküşün ne zaman sona ereceğini gösteren bir sayaç bile yayınladı. Sözleşmenin sona ermesiyle hem Bitcoin’in fiyatı hem de diğer altcoinlerin fiyatı toparlanmaya başladı.

Vadeli İşlem Stratejisi

Birçok kurumsal yatırımcı (özellikle Wall Street tayfası), vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak, stop-loss tetikleyicilerini destek seviyelerinde ayarlıyor, fiyatı düşürdükçe düşürüp bir çöküş gibi gösteriyor ve en dipten alım yapıyor. Son yaşanan çöküşün bize anlattığı tam olarak bu.

Tabii bu çöküşü gören ve işin arka yüzünü bilmeyen acemi yatırımcılar korku ve telaş içinde bir an önce ellerindeki kripto paraları satmaya çalışıp bu “ayılara” destek vermiş oluyor.

Wall Street yatırımcıları, bu stratejiyi kullanarak fiyatı -yeniden giriş yapabilecekleri- çok daha düşük seviyelere çekiyor ve en dipten alımlar yapmış oluyor ve Bitcoin’i benzeri görülmemiş en yüksek seviyelere yükseltmeyi planlıyorlar. Ve bu döngüyü sürekli tekrarlamayı planlıyorlar gibi gözüküyor. Fiyatları dibe çek, alım yap, kazancı topla, tekrar fiyatları dibe çek, kazancı topla.. Bu böyle devam eden bir döngü haline gelebiliyor.

Altcoinlerde durum ne?

İşin ilginci kripto para piyasasındaki tüm altcoinler aynı anda düşüyor ve yükseliyor gibi gözüküyor. Hiç dikkat ettiniz mi? Örneğin son 7 günlük grafiğe bakar mısınız? Birebir aynı desen.

Peki borsalarda fiyatların bu şekilde uyumlu bir şekilde yükselmesine ve düşmesine neden olan sistematik bir mesele mi var? Cevap biraz karmaşık ancak buna etkin eden birkaç faktör var. Çoğu borsa, Bitcoin’i evrensel para birimi olarak kullanmaktadır; bu da birçok yatırımcının altcoin alıp satması için Bitcoin alıp satmasına neden olmaktadır. (Doların evrensel para birimi olduğunu düşünün. Bitcoin de kripto para piyasasının doları gibidir.)

Bitcoin boğa piyasasına (yükselişe) girdiğine, altcoinlerin çoğu düşer, çünkü yatırımcılar Bitcoin trenine atlar ve bu durumun tam tersi de geçerlidir. Ayrıca bu düşüş ve artışlar sistematiktir, çünkü çoğu borsada işlem yapmak için Fiat para birimi yerine Bitcoin gerekiyor. Dahası, Bitcoin fiyatı fiat para birimine karşı düştükçe veya yükseldikçe, tüm altcoinler genellikle takip edecektir. Bunun nedeni, tüm altcoinlerin fiyatlarının, fiat kurlarına değil, Bitcoin kuruna dayanıyor olmasıdır. Bu yüzden Bitcoin’in fiyat üzerinde çok büyük bir etkisi vardır.

Çoğu pazarın Bitcoin’e bağlı olması, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin tüm kripto döviz piyasasını manipüle etmesini kolaylaştırıyor çünkü altcoinlerin değeri bitcoin’in değerine de bağlı.

O zaman bir sonraki çöküş ne zaman?

Chicago Mercantile Exchange (CME) vadeli işlem sözleşmeleri 26 Ocak 2018’de yani bu Cuma günü sona erecek. Şu an fiyatlar tekrar artış trendinde. Eğer yukarıda anlattığımız teori doğruysa bu Cuma günü yine büyük bir çöküş yaşanacak ve yine Wall Street tayfası dipten toplayıp, üstten satacak.

Bakalım, Cuma ola hayrola : )

Bu arada bu linke bir tane geri sayım sayacı koydum. Çöküşü buradan bekleyebiliriz : )

Görünüşe göre Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri kötüye kullanıldıkça, bu manipülasyon devam edecek.

Bir Cevap Yazın