Bitcoin fiyatı neye göre değişir?

Bitcoin fiyatı neye göre değişir?

Son güncelleme: Ağustos 27, 2017

Bitcoin fiyatı ya da değeri sadece arz ve talep kanunlarına bağlıdır. Başka bir deyişle, fiyat yalnızca pazarın ödemeye istekli olduğu rakamla belirlenir. Daha fazla insan bitcoin satın almak istiyorsa, fiyat artacaktır. Daha fazla insan satmak istiyorsa fiyat düşecektir. Temel ekonomiye giriş dersi, birinci bölüm.

Bitcoin’in fiyatı, geleneksel para birimleri ve emtialarla karşılaştırıldığında uçucu ya da oynak olabilir. Bu, nispeten küçük pazar büyüklüğüne bağlanabilir ve daha az miktarda para Bitcoin fiyatını daha belirgin şekilde taşıyabilir. Bitcoin olgunlaştıkça ve piyasa büyüklüğü arttıkça, bu tutarsızlık doğal olarak zamanla azalacaktır.

Bitcoin Fiyatı Neden Çok Değişken?

Bitcoin borsalarındaki Bitcoin fiyat dalgalanmaları birçok faktöre bağlıdır. Oynaklık, geleneksel piyasalarda CBOE Oynaklık Endeksi (VIX) olarak da bilinen Volatilite Endeksi ile ölçülür. Bitcoin’deki oynaklık henüz genel kabul gören bir endekslemeye sahip değildir çünkü bir varlık sınıfı olarak kripto paralar henüz başlangıç ​​aşamasındadır, ancak Bitcoin’in ABD doları karşısında yaklaşık 10 kat civarında değişimler yaşadığını biliyoruz.

İşte Bitcoin’in oynaklığının arkasındaki pek çok faktörden sadece birkaçı:

Kötü Haberler

Bitcoin’in halk tarafından kabullenme oranı, basında yer alan kötü haberler tarafından engellenmektedir. Jeopolitik olaylar ve hükümetler tarafından Bitcoin’in düzenlenebileceği ifadelerini içeren haberler Bitcoin kullanıcılarını korkutmaktadır. Bitcoin’e erken girenler arasında, yatırımcılarda korku hasıl eden birkaç kötü haber yer aldı. Örneğin en popüler Bitcoin borsası Mt.Gox’un iflası ve Silk Road üzerinden Bitcoin kullanılarak yapılan uyuşturucu alış-verişleri ve bunun neticesinde FBI tarafından basılıp kapatılması insanları korkuttu. Hem bu olaylar hem de sağlanan kamuoyu paniği, Bitcoin’in fiat para birimine kıyasla değerini hızla düşürdü.

Bununla birlikte, Bitcoin dostu yatırımcılar, bu olayları pazarın olgunmasına dair bir kanıt olarak görüyorlar.

Algı Değeri

Bitcoin’in algılanan değeri dalgalanma göstermektedir. Bitcoin’in geleneksel para birimine karşı dalgalanma göstermesinin bir sebebi geleneksel para karşısında değer algılanmasıdır. Bitcoin, altın benzeri özelliklere sahiptir. Bitcoin, çekirdek teknoloji geliştiricilerinin üretimini sabit bir miktarda, yani 21 milyon BTC ile sınırlandıran bir karar ile yönetilir.

Değer Metodu

Bitcoin’in değer metodunun algılanışındaki çok fazla değişkenlik. Bitcoin’in oynaklığı, büyük ölçüde, kripto paranın içsel değerinin, bir değer deposu ve değer transferi yöntemi olarak algılanmasını etkiler. Bir değer deposu, bir varlığın ileride bazı öngörülebilirliği ile yararlı olabileceği bir işlevdir. Gelecekte bir değer deposu saklanabilir ve bazı mal veya hizmetler için değiştirilebilir. Değer transferi yöntemi ise, bir taraftan diğerine varlık biçiminde mülkiyet iletmek için kullanılan herhangi bir nesne veya kavramdır.

Bitcoin’in şu anki oynaklığı onu biraz net olmayan bir değer deposu haline getirir, ancak neredeyse kesintisiz bir değer transferi sözü vermektedir. Bitcoin mevcut spot fiyatı dolar ve diğer fiat para birimleri karşısında değişkenlik gösterirken, Bitcoin fiyatı geleneksel parada olduğu gibi haberlere ve olaylara dayalı olarak da değişkenlik gösterir.

Küçük Opsiyon Değeri

Büyük miktarda para sahiplerine küçük opsiyon değeri. Bitcoin dalgalanması, bir dereceye kadar, toplam para biriminin büyük oran sahipleri tarafından yönlendirilir.

Bitcoin’in hacmi küçük bir hisse senedi stoğunu andırdığından, para birimi büyük şirket sahiplerine opsiyon değeri sağlamak için gerekli olan kitlesel pazarın benimsenmesini sağlayacak oranlara ulaşmamıştır.

Güvenlik

Güvenlik ihlalleri ile ilgili haberler, yatırımcıların tepkisine sebep olur. Bitcoin topluluğu, güvenlik açıklarını ortaya çıkardığında ki bunun amacı açığın bir an önce yine topluluk tarafından kapatılmasıdır, bu Bitcoin’in değerini uçucu hale getirebilir. Güvenlikle ilgili bu yaklaşım, paradoksal olarak, Linux de dahil olmak üzere, birçok değerli açık kaynaklı yazılım girişimi ile mükemmel sonuçlar üreten bir yaklaşımdır.

Bitcoin geliştiricileri sağlam çözümler üretmek için güvenlik kaygılarını kamuoyuna göstermelidir. 1 Nisan 2014’te Google güvenlik ekibinden Neel Mehta tarafından bildirilen son OpenSSL güvenlik açıkları ve Heartbleed vakası, takip eden aylarda Bitcoin’in ABD Doları karşısındaki değerinde yaklaşık %10’luk bir düşüş ile aşağı yönlü bir etki yapmış görünüyor.

Bitcoin ve açık kaynaklı yazılım geliştirme, kaynak kodunun bir kopyasının kullanıcıların istediği gibi incelemesi ve değiştirmesi için aynı temel önermeye dayanır. Bu kavram, topluluğun yazılım tasarımıyla ilgili endişeleri dile getirmesinin sorumluluğunu getirir ve toplum bunu yaparken Bitcoin fiyatı, protokol tasarımının bir bütün olarak güven seviyesini yansıtır. O zaman, güvenlik ihlalleriyle ilgili haberlerle birlikte Bitcoin’in değerinin dalgalanması doğal olur.

Enflasyon

Yüksek enflasyona sahip ülkelerde bitcoin ve doğrudan yabancı yatırım. Bitcoin’in halen yüksek enflasyon yaşayan gelişmekte olan ülkeler için bir para birimi olarak kullanması durumu, Bitcoin’in bu ekonomilerdeki oynaklığını ve ABD’de Bitcoin’in oynaklığını göz önünde bulundurursak değerlidir.

Bitcoin, ABD doları karşısında yüksek enflasyon yaşayan Arjantin pesosuna kıyasla çok daha dalgalı bir hal alır. Bitcoinin sınırları aşarak kesintisiz aktarılması, Arjantinliler için potansiyel olarak son derece cazip bir borçlanma aracı olmasını sağlıyor çünkü peso cinsinden krediler için yüksek enflasyon oranı, Arjantin’in dışında finanse edilen Bitcoin cinsinden bir kredide bazı ara para birimi oynaklık riskine kapılmayı haklı çıkarıyor.

Benzer şekilde, Arjantin dışındaki fonverenler, bu şemada, yüksek para birimi enflasyonundaki Arjantin pazarına maruz kalma riskini potansiyel olarak telafi ederek, kendi para biriminde olan borçlanma araçlarını kullanabileceklerine kıyasla daha yüksek bir getiri elde edebilirler.

Mt Gox

Mt Gox: Bitcoin’in Mt Gox’daki yüksek profilli kayıpları, oynaklığın diğer bir nedenidir. Bu kayıpların ve kayıplarla ilgili çıkan haberlerin oynaklığın üzerinde iki etkisinin olduğunu belirtmek gerekir. Artan dalgalanmaya bağlı olarak kalan Bitcoin değerinde potansiyel bir artış yaratarak Bitcoin genel görünümünü yaklaşık %5 oranında azalttılar.

Bununla birlikte, bu bariyerin geçersiz kılınması, takip eden haber akışının olumsuz etkisiydi. Özellikle, diğer Bitcoin ağları, Bitcoin’in uzun vadeli beklentileri için Mt Gox’daki büyük başarısızlığa dikkat çekerek, kurun oynaklığının arkasındaki karmaşık hikayeyi daha da karmaşık hale getirdi.

Erken benimseyen şirketler, kötü yönetim ve işlevsiz süreçler nedeniyle piyasadan atıldığından, daha sonra katılımcılar hatalarından ders aldı. Bu durum kendi operasyonlarına daha güçlü süreçler geliştirmelerine ve genel olarak para biriminin altyapısını güçlendirmeye neden oldu.

Vergi Belirsizlikleri

Bitcoin’in vergi konusu da oynaklığı etkiler. Para biriminin aslında vergi amaçlı bir varlık olduğunu belirten IRS tarafından yapılan son duyurular, oynaklık üzerine karışık etkilere sahiptir. Tersi durumda, Bitcoin’i tanıdığını belirten herhangi bir haber, para biriminin piyasa değerlemesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Tersine, olumsuz olarak, IRS tarafından bitcoin’i “mülkiyet” olarak tanıma kararının iki olumsuz etkisi vardı. İlki, ödeme yapmak isteyen kullanıcılar için eklenen karmaşıklıktı. Yeni vergi kanunları uyarınca kullanıcılar, ne kadar küçük olursa olsun, her işlem anında para biriminin piyasa değerini kaydetmek zorunda kalacaklardı. İkincisi, Bitcoin’i vergi amaçlı bir mülk biçimi olarak adlandırma kararı. Bu bazı piyasa katılımcılarına, IRS’nin daha sonra daha güçlü düzenlemeler uygulamaya hazırlandığına dair bir işaret olabilir.

Bitcoin’in çok güçlü bir şekilde düzenlenmesi, para biriminin benimsenmesinin, toplumdaki genel kullanım için kritik olan kitlesel kabulü gerçekleştiremediği noktaya yavaşlamasına neden olabilir. IRS tarafından yapılan son hamle, sinyal verme nedenleri açısından net değildir ve bu nedenle Bitcoin için piyasaya karışık sinyallere sahiptir.

Son Söz

Bitcoin, gelişiminden önce mevcut olmayan çeşitli fırsatlar sunar. IRS tarafından Bitcoin’in vergi amaçlı bir varlık olduğu yönündeki son açıklama, yatırımcıların durumunu açıklığa kavuşturdu. Ayrıca kesintisiz bir fiyat transferi sözü, doğrudan yabancı yatırımlarda yenilikçi kullanım örnekleri öneriyor.

Kısa vadede, oynaklığın büyük kısmı, yatırımcıların, ağların bireysel varlıkları korumak ve benimsenmenin artmasıyla güvenilir bir değer deposu sağlama yeteneğine sahip olmasıyla ortaya çıkacaktır. Fakat her ne olursa olsun Bitcoin fiyatı diğer bütün geleneksel para birimlerinin etkilenebileceği etkenlere bağlı değişkenlik gösterebilir.

Bitcoin fiyatı neye göre artar ya da azalır, buna yukarıdaki durumları örnek gösterebiliriz.

Bir Cevap Yazın