BarterDEX Nedir?

BarterDEX Nedir?

Son güncelleme: Ocak 20, 2018

Geçenlerde atomik takaslarla ilgili bir yazı yazmıştım. Orada atomik takasların nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını incelemiştik.

Atomik takaslar sayesinde merkezi herhangi bir borsa kullanmak zorunda kalmayacağız. Atomik takaslar insanların merkezi olmayan  borsalarda kripto para alım ve satımına olanak sağlayacak.

Şimdi gelin BarterDEX nedir ne değildir detaylı inceleyelim.

BarterDEX nedir?

BarterDEX atomik takasları kullanarak merkezi olmayan bir borsa arayüzü sunuyor. Hatta bu özellikle birlikte sistem şu an çalışır durumda! Fakat çok az insan şu an bu teknolojinin farkında.

Merkezi olmayan borsalarla ilgili kapsamlı bir diğer yazımı burada bulabilirsiniz.

Son birkaç yıldır merkezi kripto para borsası sayısının muhteşem bir şekilde arttığını kimse inkar edemez. Türkiye’de de bu sayıda ciddi artışlar var. Bu platformların tümü görünüşte tüketicilerin kripto paraları alıp satması için çok uygun olmasına rağmen, temelde çok eksik oldukları bir nokta var: merkezi olmaları. Bu durum Bitcoin’in çıkış felsefesine de ters. Bitcoin’in amacı paranın yönetimini tamamen insanlara vermek ve aradan banka vs gibi aracıları çıkarmaktır. Halbuki merkezi bir borsa, tüm paranızı elinde tuttuğundan dolayı bir bankadan farklı değildir.

Dahası, merkezi bir borsa paranızı her zaman kontrol eder ve yönetir. Paranın sahibi siz olmanıza rağmen yönetimi onlardadır. Birçok kullanıcı borsalarda tuttukları paranın kendi kontrollerinde olduğunu düşünür, ancak öyle değildir. Yarın örneğin Binance batıp kapanabilir. Paranız bir anda uçabilir. Karşınızda bir muhatap bile bulamayabilirsiniz. Nitekim Mt.Gox skandalını hatırlayın.

Borsaların nasıl çalıştığı ile ilgli kapsamlı bir yazı yazmıştım. Lütfen bir bakınız.

Aslında, çoğu platform kullanıcıların cüzdanlarının özel anahtarlarına erişmesine bile izin vermez. Bu nedenle ademi merkeziyetçi borsa platformları için artan bir talep var. Bugüne kadar birkaç proje geliştirildi, ancak kullanılabilir durumda olan sadece bir kaç tane var.

BarterDEX neden önemli?

Şu an çalışabilir durumla olan merkezi olmayan borsalardan biri BarterDEX. Merkezi olmayan bir kripto para borsası işlevi görüyor, ancak kaputun altında başka bazı ilginç özellikleri de var. Belki de en ilginç yönü, bu platformun atomik takasları desteklemesidir. Böylece kullanıcılar merkezi bir yapı olmadan farklı kripto para birimleri arasında alım satım yapabilir. Aslında, BarterDEX herhangi bir noktada kullanıcı fonlarını kontrol altına almaz, sadece bir bütün olarak merkezi olmayan eşler arası ticareti desteklemek için bir arayüz görevi yapar.

Bu platformda birkaç düzine kripto para birimi entegre edilmiş durumda. Desteklenen paralar arasında şimdilik Bitcoin, Litecoin, Dash, Stratis ve ZCash bulunuyor. Kullanıcılar, herhangi bir merkezi platforma bağlı kalmadan bu paraları değiş tokuş edebiliyorlar. BarterDEX topluluğun oylarına ve kararına göre arayüzü geliştiriyor. Tüm kodlar açık kaynak ve dileyen herkes borsa servisini BarterDEX’e bağlayabilir.

BarterDEX gibi ara birimler ayrıca hesap hırsızlığı veya saldırı girişimleri olasılığını ortadan kaldırıyor Sonuçta, saldırıya uğrayacak merkezi bir yapı bulunmamaktadır ve kullanıcılar adına da herhangi bir koin saklanmamaktadır. BarterDEX’i hedef alan hackerlar tek tek kullanıcıların peşinden gitmek zorunda kalacaklar.

BarterDEX white paper‘ı da incelemeye değer, çünkü  arayüz ile ilgili birçok teknik spesifikasyon içeriyor. Merkezi borsalara olan güven eksikliği, merkezi olmayan borsalar ve atomik takasları trend haline getiriyor.

Bu kavramlara odaklanmaya daha fazla çaba sarf edersek, nihayet merkezi borsa yapılarından kurtulmuş olacağız ve güven içinde ticaretimizi yapacağız. Acaba param çalınır mı, borsa batar mı gibi sorulardan kurtulmuş olacağız.

BarterDEX nedir, ne değildir umarım bir fikir edinmişsinizdir.

Gelecek bir bütün olarak kripto para için oldukça parlak gözüküyor. Bu çok açık. Siz bu geleceğin neresinde olacaksınız?

Bir Cevap Yazın