5 Adımda Kendi ICO’nuzu Oluşturun

5 Adımda Kendi ICO’nuzu Oluşturun

Son güncelleme: Şubat 4, 2018

Selam arkadaşlar. ICO’larla ilgili çok fazla sayıda soru alıyorum. Bugünkü yazıda 5 basit adımda Ethereum ekosisteminde kendi ICO’nuzu nasıl oluşturacağınızı göstereceğim.

Bu iş için Token Wizard‘ı kullanacağız. Token Wizard, token ve toplu satış sözleşmeleri oluşturmaya yarayan bir istemcidir. Ethereum ağı üzerinde sözleşmeler yayımlamanıza, Etherscan’da doğrulamanıza, istatistikler içeren bir toplu satış sayfası oluşturmanıza yardımcı olur. Katılımcılar için ise, kampanyaya yatırım yapmak için bir özel sayfa hazırlamaya yarar.

Hazırsanız başlayalım.

Adım 1: Toplu Satış Sözleşmesi Oluşturma

Öncelikle toplu satış (crowdsale) sözleşmemizi oluşturacağız.

 • Bunun için bu linkteki Token Wizard ana sayfasına gidiyoruz ve NEW CROWDSALE (YENİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ) linkine tıklıyoruz.

tokenwizard1

 • Gelen ekranda satış sözleşmemiz için bir strateji belirlememiz gerekiyor. Şimdilik burada tek seçeneğimiz var: WHITELIST WITH CAP. Devam butonuna tıklıyoruz.

tokenwizard2

Adım 2: Token Oluşturma

Bu adımda tokenimizi oluşturacağız. Ethereum ekosisteminde oluşturacağımız için tokenimiz ERC-20 uyumlu olacak. Piyasadaki binlercesi gibi.

 • İsim: Token setup sayfasında ilk önce tokenimiz için bir isim belirlemek gerekiyor. Bu örnekte ben tokenime EsnafKoin adını verdim : ). Esnaflar arası alışverişte kullanılacak bir token olacak. Abi 100tl’yi bozdurabilir misin diyen müşterilere EsnafKoin teklif edebilecekler. Esnaflık ekosistemini kökünden değiştirecek, esnaflığa olan bakışımızı sorgulatacak bir token olacak. Şaka bir tarafa.. Siz istediğiniz ismi verebilirsiniz.
 • Ticker: Şimdi bir ticker belirlememiz gerekiyor. En az 1 en fazla 5 karakter olabilir. Ben ESN seçtim.
 • Decimals: Burada tokenimizin desimalini belirliyoruz. Ben 18 seçtim.

tokenwizard3Şimdi rezerve edeceğimiz tokenleri ayarlamaya sıra geldi.

 • Address: Adres kısmına Ethereum adresimizi yapıştırıyoruz. Network olarak da Rinkeby seçin. Sonra neden onu seçtiğimizi aşağıda anlatacam.

tokenwizard5

 • Rezerve edilen tokenler bu adrese gönderilecek. ÖNEMLİ NOT: Bu işlemleri yaparken, tarayıcı olarak Chrome kullanmanız ve MetaMask eklentisinin kurulu olması gerekiyor. MetaMask’ın kurulumu ile ilgili olarak bu yazıya bakabilirsiniz. Ayrıca başlangıçta test etmek için Ana Ethereum ağını kullanmayın. Rinkeby’ı seçip onu kullanın, böylece test için para harcamamış olursunuz.

rinkeby

 • DIMENSION: Bu kısımda rezerve edilecek tokenlerin tutarını belirliyoruz. Percentage kısmına tıklayıp Value alanına 10 yazarsak, tokenlerin %10’unun rezerve edileceği ve toplu satış sonrası verdiğimiz adrese gönderileceği anlamına gelir. Değerleri girdikten sonra Artı butonuna basmayı unutmayalım. Sonrasında devam deyip ilerliyoruz.

Adım 3: Satış Sözleşmesi Ayarları

Bu adımda satış sözleşmemizin en önemli ayarlarını yapıyor olacağız.

 • Wallet Address: Burada bir cüzdan adresi belirtmeniz gerekecek. Yatırımcıların tüm yatırımları buraya gidiyor olacak. Multisig olması güvenlik açısından önemli. Ben yine sadece ETH adresimi kullanacağım.
 • GAS Price: Bu kısımda ödenecek işlem ücretini belirleyeceğiz. Varsayılan olarak gelen Safe and Cheap seçeneği kalabilir.
 • Investor Min Cap: Burası alınabilecek minimum token miktarını belirlediğimiz yer. Ben minimum 10 token şartı koydum. Siz isteğinize göre değiştirebilirsiniz.
 • Enable Whitelisting: Burayı NO bırakabilirsiniz. Eğer YES seçerseniz, belirlediğiniz özel adreslere özel limitler koyabilirsiniz.

tokenwizard6

Devam edelim..

 • Setup Name: Burada ICO’muza bir isim vereceğiz. Ben ICO SATIŞ KAMPANYASI dedim. Siz farklı isimler verebilirsiniz. Hatta bir kaç aşamada ICO satışı yapabilirsiniz.
 • Allow Modifying: Bunu ben Off bıraktım. On yaparsanız sonradan başlangıç, bitiş tarihlerini, oranı ve limiti değiştirebilirsiniz.
 • Start Time: ICO’nun başlangıç tarihi.
 • End Time: ICO’nun bitiş tarihi.
 • Rate: Burası tokeninizin ETH karşısındaki kur değeridir. Ben 100 yaptım. Yani 100 EsnafKoin 1 ETH’ye eşittir anlamına geliyor.
 • Supply: Burası da tedarik kısmı. Tokeninizin tedariği kaç olacak. Ben 1 milyon yaptım. Bitcoin’in 21 milyon mesela.

tokenwizard7Burayı da tamamladıktan sonra devam dediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir uyarı gelecek.

tokenwizard8

Bu uyarıda şunu der: Dikkat! 14 adet işlemi imzalamak üzeresiniz. Her bir işlem için ayrı bir MetaMask ekranı göreceksiniz. Bu işlemin yaklaşık maliyeti 0.02 ETH (Yaklaşık 60TL). Devam etmek istiyor musunuz? Evet deyip devam ediyoruz.

Aşağıdaki gibi bir durum ekranı açılacak. Yukarıda bahsedilen 14 adet işlem bunlar.

tx1status

Adım 4: İşlem Ödemeleri

BURASI ÖNEMLİ

Şimdi.. Eğer tokeninizi ana Ethereum ağında yayınlayacaksanız, işlemlerin tamamlanabilmesi için yaklaşık 60TL tutarında ETH satın almalısınız. Bunun içinde MetaMask ekranı otomatik olarak açılacaktır. BUY ETHER butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Fakat ilk başta test yapmanızı öneririm. Peki para ödemeden nasıl test yapacaksınız? O da düşünülmüş. MetaMask’ta Rinkeby test ağını seçmiştik. Rinkeby sitesine giderek, test amaçlı ETHER alabilir ve kullanabiliriz. Böylece gerçek para harcamamış olursunuz. Ama bu işlem test ağında oluşur. Gerçek ETH ağında oluşturmak için minimum 50-60tl harcamanız gerekecek.

Şimdi, test ETH alabilmek için https://www.rinkeby.io/#faucet adresine gidin. Çıkan ekranda aşağıdaki yerde yazan Tweet linkine tıklayın.

tweet

Aşağıdaki gibi bir tweet atma ekranı çıkacak. Oraya Rinkeby ETH adresinizi yapıştırıp tweetleyin.

Sonrasında o tweetin linkini alıp Rinkeby sitesinde alana yapıştırın.

Yani aşağıdaki gibi olmalı. Sonrasında 8 saatliğine bana 3 Ether ver butonuna tıklayın.

Sistem size 8 saatliğine 3 Ether verecektir. Tabi test ortamında olduğu için bir değeri ve geçerliliği yoktur.

Hesabınızı kontrol ettiğinizde 3 Etherin yattığını göreceksiniz.

Şimdi yeterince etherimiz olduğuna göre satın almayı yapabiliriz.

Çıkan ekranda submit diyoruz.

Toplamda 14 ödeme yapmanız lazım. Ödeme yaptıkta işlemlerin onaylandığını göreceksiniz.

Bu işlem biraz uzun sürebilir. GAS ücretini yüksek tutarsanız, daha hızlı olacaktır. Test ortamı olduğu için elinizi bol tutabilirsiniz. Ben GAS fee olarak 100 belirledim. Yaklaşık 15dk’da bitti.

İşlemler bitince başarılı olduğuna dair bir mesaj alacaksınız aşağıdaki gibi.

Çıkan sayfada bir sürü kod göreceksiniz. İsterseniz Download File diyerek bunları bir kenara kopyalayabilirsiniz. Bunlar sizin sözleşmenizin kodları.

Devam ediyoruz. Son aşamaya geldik.

Adım 5: Toplu Satış Sayfası

Son olarak karşınıza toplu satış sayfanız gelecek. Bu adresi favorilerinize ekleyin, unutmayın. Burası sizin sayfanız. Buradan ICO’nuza gelen yatırımları göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi hedefimiz 10000ETH toplamak. Şu ana kadar 0 toplamışız.

Invest butonuna tıklayarak ilk yatırımı biz yapalım.

100 token satın almak istiyorum. Değeri gibi contribute tıklıyorum.

MetaMask üzerinden satın alma işlemi gerçekleşecek ve başarılı olduğuna dair bir mesaj alacağız.

Şimdi artık 100 adet EsnafKoin’im var : ) Ne mutlu bana : )

Tebrikler! İlk ICO’nuzu oluşturdunuz!

Umarım ICO oluşturma konusu netleşmiştir. Yorumlarınız olursa yazınız. Sağlıcakla kalın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

4 responses to “5 Adımda Kendi ICO’nuzu Oluşturun

Gegri

Denedik ama çalışmadı bütün işlemler tamamlandı fakat eth wallet a gelmedi.Nekadr sürede gönderiyorlar?

Doctore

Yazi icin tesekkurler. Bir sorum olacak.
Ico’yu olusuturduk diyelim. Toplanan paralari o wallet ‘dan disari cikarabiliyor muyuz istedigimiz zaman?
Bazi ico’larda ki søzlesmelerde bu gibi alanlar yazmak mecburi gibi beyanlar gerekli midir?
Tesekkurler

e K

adım 1 çalışmıyor

Ahmet Doğru

ya benim anlamadıgım su;
Ben tokeni cıkarıyorum baslangıc bitiş tarihleri satılacak miktarı vs yazıyorum arkadas test yerinde alayım diyorum ıco sözleşmesi bildiğin miktarı artıyor totali artıyor anlamadım gitti

Bir Cevap Yazın