28 Ocak 2018 Kripto Para Piyasası Analizi: BTC, ETH, BCH, XRP, XLM, LTC, NEM, ADA

28 Ocak 2018 Kripto Para Piyasası Analizi: BTC, ETH, BCH, XRP, XLM, LTC, NEM, ADA

Son güncelleme: Ocak 28, 2018

Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda yapılan görüşmeler sonrasında, dünya liderleri Mart ayındaki G20 zirvesinde kripto para birimleri üzerinde görüşmeye hazırlanıyor. Birçok lider kripto para birimlerini düzenlemeye çalışıyor, ancak Çin hükumetinin yönetmeliklerinin sonuçlarını inceleyecek olursak, bunların etkisiz olduğunu ve ileride de etkisiz olacağını görüyoruz.

Çin borsa yasağından sonra, Çin merkezli kripto para severler, Hong Kong’daki kripto borsalarında alım satım işlemlerine başladı. Bu durumda Çin hükumeti, sadece yatırımcıların riskini artırdı, çünkü şimdi ülke içindeki borsalara kıyasla daha yüksek fiyattan Bitcoin satın almak zorunda kalıyorlar.

Liderler ve merkez bankaları, kripto para birimlerine körü körüne karşı koymak yerine, bu önlenemez trendi benimsemek için bir strateji hazırlamalı.

BTC/USD

Bitcoin boğaları son birkaç gündür 10.000$’lık seviyeyi koruyor. Fakat fiyatı bir türlü daha yükseğe çekemiyorlar ki, bu biraz endişe verici bir durum.

Bitcoin aşağı trend çizgisinin bir bölümünü kırdı ve bu durum, olumsuzluk momentumunun azaldığını gösteriyor. 10.000 ila 12.000 ABD doları arasında birkaç gün aralıklarla sınırlı hareket bekleyebiliriz.

Yukarı doğru mu aşağı doğru mu hareket geleceğini şu an tahmin etmek zor.

Boğalar şu an 12.218$ olan 20 günlük EMA’dan çıkış yapmayı başarırlarsa, BTC/USD çifti toparlanabilir. Yatırımcılar, 12.200 dolar üzerine kısa süreli bir patlama bekleyebilir ve daha sonra 9.900 dolardan stop-loss ile satın alabilirler. Hedef, 14.500 dolara geçiş.

Olumsuz yönünden bakacak olursak, eğer ayılar $9,900’ün altına düşerse, satışların yoğunlaşması muhtemel. Bu durumda bir sonraki durak 8000 dolar olur.

Bir sonraki hareket belirsiz olduğundan, her iki olasılığı da belirttim. Fiyat aralığı dahilinde kaldığı sürece şimdilik herhangi bir pozisyon göremiyoruz.

ETH/USD

25 Ocak’ta gün içi en yüksek 1.102 dolar seviyesine ulaştıktan sonra Ethereum 26 Ocak’ta aşağı trend çizgisine düştü. Şimdi, 1.110 dolardan çıkmayı başarırsa, bunun 1.174 seviyelerine ulaşmasını bekleyebiliriz.

ETH/USD çifti 1.110$ seviyesine çıktığında, tüccarlar stop-loss’larını 950$ seviyesine yükseltmelidirler. Bu riskimizi azaltacaktır. Kısmi kâr 1,170 seviyelerinde rezerve edilebilir ve kalan pozisyonlardaki duraklamalar daha yüksek izlenmelidir.

BCH/USD

Bitcoin Cash,  büyük bir yükseliş veya düşüşten önce küçük alım-satım günlerine girme geçmişine sahiptir. Geçen yıl 2017 yılının Ağustos ve Ekim aylarında benzer bir model görmüştük.

Şu anda, fiyat aşağı yönde 1479$, yukarı yönde ise 1700 dolar aralığında sıkışmış durumda.

Bu aralığın herhangi bir kopuşu, 20 günlük EMA, düşüş trendi ve 2.072$ direnciyle sonuçlanacak.

Diğer yandan, 17 Ocak’ta en düşük destek seviyesi 1364$ ve 1141$ aralığındaydı.

BCH/USD çifti üzerinde herhangi bir olumlu pozisyon şimdilik göremiyoruz.

XRP/USD

Ripple, 0.87$ ve 1.74 $ aralığında bir düşüş eğilimi ile ticaretini sürdürüyor. Eğer 1.09$ seviyesinin altına düşerse, aralığın daha da alt ucuna düşmesi muhtemel.

XRP/USD çifti, alıcı bulmak için mücadele ediyor. Bu nedenle, herhangi bir uzun pozisyon başlatmadan önce Ripple’ın 0,87 dolar seviyesinde dibe vurmasını beklemeliyiz.

20 günlük EMA ve 50 günlük SMA’nın muhtemel düşüş eğilimi bir başka olumsuz işaret. Aralıklara bağlı ticaret işleminin önümüzdeki günlerde devam etmesini bekliyoruz.

XLM/USD

Stellar, hem 20 günlük EMA hem de 50 günlük SMA’nın üzerinde alım yaptığından ve her ikisi de daha yüksek eğilim gösterdiğinden, karşılaştırmalı olarak güçlü bir kripto para birimi.

Genel anlamda baskı devam ederse, XLM/USD paritesinin 0.671$ seviyesinde dirençle karşı karşıya kalacağına inanıyoruz. Halen, uygun bir stop-loss ayarımız yok, bu nedenle, herhangi bir uzun pozisyon başlatmadan önce trend çizgisinde bir düzeltme beklememiz daha iyi olacaktır.

Stellar 0.671 seviyesine çıktığında, 0.732 seviyelerinde küçük bir dirençle karşılaştıktan sonra yükseklere doğru çıkması muhtemel.

Yeni pozisyonlar başlatmak için düşük riskli bir ticaret fırsatı beklemek iyi bir fikir olabilir.

LTC/USD

Litecoin, 26 Ocak’ta 175 dolarlık destek seviyesinin altına düştü, ancak günün sonuna gelindiğinde toparlandı.

LTC üzerinde ticaret düşünmeye değer olabilir, çünkü boğalar yüksek fiyatları bastıramaz. Birkaç gün içinde yukarı yönde hareket görmezsek, ayılar aşağı doğru bastırmaya çalışacaktır.

Olumsuz yönden bakacak olursak, 17 Ocak gününün en düşük seviyesi olan 140$ ‘da bir destek gözüküyor. Bu seviyenin de kırılması durumunda, LTC/USD çifti 85$’ lık bir destek seviyesine inebilir.

Boğalar fiyatları yükseltmeyi başarırsa, 20 günlük EMA’dan 200$ ve düşen üçgenin aşağı trend çizgisinde direnişle karşı karşıya kalacaklar.

Fiyat 225 doları kırdığında, pozisyonumuzu ayı yönünde değiştirebiliriz.

XEM/USD

NEM, dün 26 Ocak’taki 0.86 seviyesinin altına düştü ve gün içi en düşük değeri 0.775$ oldu.

Bununla birlikte, ayılar düşüşü kapitalize etmeyi başaramadı.

Bugün, daha düşük seviyelerde biraz alım fırsatları görülüyor. Boğa, büyük direniş eğilimi gösteren aşağı trend çizgisinden kurtulmaya çalışıyor. Fiyat bu noktadan sonrasını kırsa bile, XEM/USD paritesinin, hareketli ortalamalara kıyasla 1$ seviyesinde dirençle karşı karşıya kalmasını bekliyoruz.

NEM, 1.21$ seviyesinden çıktığında yükseliş olacak. Herhangi bir uzun pozisyon önermeden önce olumluya dönüşmesini bekleyeceğiz.

ADA/BTC

Cardano yine 0.00006’dan kurtulamadı. Bu nedenle önceki analizde önerilen satın alma tetiklenmedi.

ADA/BTC çifti artık destek olarak davranması gereken 0.00005 seviyelerine düşecek. Bununla birlikte, bu seviye kırılırsa 0.00004730 ve sonrasında 0.00004070 seviyelerine gerileme olacak gibi duruyor.

Yeni pozisyonlar önermeden önce ADA’nın yükselişini bekleyeceğiz.

ÖNEMLİ UYARI:  Bu sitedeki bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para piyasası oldukça oynak ve risklidir.

Bir Cevap Yazın