Yeni Tokenleri Takip Edebileceğiniz 7 ICO Platformu

Yeni Tokenleri Takip Edebileceğiniz 7 ICO Platformu

Son güncelleme: Ocak 19, 2018

Kripto para piyasasını yakından takip edenler ICO’nun ne olduğunu bilir. Bilmeyenleri buraya alalım.

Kabul edelim veya etmeyelim, ICO’lar birer endüstriye dönüşmüş durumda.

ICO endüstrisinde, yatırımcı doğrulama, token satışı ve fon temin etme gibi işlemleri yapan platformlar ortaya çıktı. Bu platformlar token’i üreten kişiler adına bütün bu işleri yapıyor. Yani diyelim ki kendi kripto paranızı oluşturmaya karar verdiniz. ICO sürecini düşünmenize gerek kalmıyor. Bu platformlardan biriyle anlaşıyorsunuz ve bütün bir ICO sürecini, token satışını, yatırımcı bulmayı onlar hallediyor. Böylece siz piyasaya sunmayı planladığınız kripto paranız üzerine odaklanabiliyorsunuz.

Bu platformların bazıları çalışacakları projeleri oylama ile seçerken, bazıları önüne gelen her proje ile çalışabiliyor. Çöp bile olsa. Bu durumda hangi platformu kullanacağınız seçmek size kalmış.

Şimdi bu platformlardan bazılarını inceleyelim.

Yeni Tokenleri Takip Edebileceğiniz 7 ICO Platformu

CoinList

Geçen Mayıs’ta, yatırımcılarla kurulum aşamasındaki yeni şirketleri bir araya getiren bir platform olan Protokol Labs ve AngelList arasında bir işbirliği olarak başlatılan CoinList, token satışlarının bir numaralı platformu olmayı hedefliyor.

Coinlist “en iyi tokenlerin satıldığı platform” olarak kendini konumlandırıyor. Bunu yapmak için, söylediklerine göre, sadece ICO projesinin teknik alt yapısını değil, aynı zamanda sistemin temelini oluşturan token ekonomisini de inceliyorlar.

Şimdilik, sadece üç proje bu platform aracılığıyla token yayınladı, ancak bu 3 proje sektörde en çok beklenen token satışları arasında yer alıyor: Protocol Lab’ın SAFT‘ları, Blockstack’in “stack“leri ve mobil video sağlayıcısı YouNow’un “prop“ları.

Republic

Bir diğer ICO platformu Republic. Bu da aynı şekilde bir AngelList girişimi.

Temmuz 2016’da geleneksel bir sermaye pazarı platformu olarak kurulan Republic, kısa bir süre önce kendi tokenleri olan DPA’yı kullanarak yeni bir kripto para platformu oluşturdular.

Örneğin, Aralık ayında, YouNow’un “props” tokenlerini satışa sundular ve 1.07 milyon dolar değerinde token satışına imza attılar.

Siteye üye olduktan sonra trend olan firmaları ve tokenleri görebilir ve isterseniz yatırımda bulunabilirsiniz.

Sitenin üyelik aşamasında sıklıkla belirtildiği gibi kripto parala yatırım yapmak oldukça riskli bir iştir ve kesinlikle kaybettiğinizde sizi üzmeyecek rakamlarla girmeniz gerekmektedir.

TokenSoft

Eski BitGo çalışanı Mason Borda tarafından kurulan TokenSoft, kripto para girişimcilerine güvence vermeye odaklanmaktadır.

Şirket Eylül ayında hizmete girdi ve müşterilerine token satışı boyunca her türlü desteği verme amacıyla yola çıktı.

9 Eylül’de platform, niceliksel biyoloji platformu Doc.ai için ilk token satışını ve ardından kooperatif sahipliği fonu olan Swarm Fund için 5.5 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Şu an platformda aktif halde dört proje var.

Indiegogo

Indiegogo, en eski ve en bilinen kitlesel fon sitelerinden biridir. Republic ile birlikte, bu listede kripto para kökenli olmayan az sayıdaki şirketten biridir.

Şirket kısa süre önce, ICO’lara, özellikle de SAFT’lerle akredite olmuş yatırımcıları hedef alan platformunu açacaklarını açıkladı.

Indiegogo’nun mevcut başarısı, bilinirliği ve 100.000’den fazla akredite yatırımcı topluluğu token satışları için çok uygun bir platform olabilir.

ICO endüstrisinde çok fazla scam/sahtekar olduğu için, Indiegogo gibi köklü bir firma bu işe çok temkinli yaklaşmakta. Satışa sunacakları tokenleri ince eleyip sık dokuyacaklarını belirtiyorlar. Şu ana kadar satışa sundukları tek ICO, 5 milyon dolarlık hedefine 10 günde ulaşan Fan Controlled Football League (FCFL) oldu.

ICO Engine

Eidoo‘yu duymuşsunuzdur. İsveç kökenli kripto para ve cüzdan firması. Şirket aynı zamanda geçtiğimiz Ekim ayında ICO Engine adını verdiği ICO platformunun da duyurusunu yaptı.

Şu an için mobil uygulamaları gayet iyi çalışır durumda. Hatta ETHLend token satışlarını bu platform üzerinde yaptı. Mobil uygulaması 200.000’den fazla indirilmiş durumda. Bu da yatırımcılar için gayet iyi bir topluluk anlamına geliyor.

BlockEx

BlockEx‘in CEO’su şirketin mottosunu şöyle açıklıyor: “Anneme satmayacağım şeyi, başkalarına da satmam”. Açıkcası çok hoşuma gitti bu söz : )

Firma hem token satışına olanak sağlıyor, hem de token üreticilerinin white paper’ları üzerinden analizler ve yorumlarda bulunuyorlar. Bir nevi danışmanlık veriyorlar.

Cointopia

Daha bu hafta yayına başlayan Cointopia, yatırımcılarla token üreticilerini bir araya getirmeyi hedefleyen bir ICO platformu.

Firmanın danışmanları arasında Stellar’ın arkasındaki isim olan Jed McCaleb var.

Satışa sunacakları ilk 2 token Airbnb’nin merkezi olmayan versiyonu olan Bee token ve firmanın kendi ICO tokeni olacak.

Bir Cevap Yazın