Yeni Başlayanlar İçin: Storj Coin Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin: Storj Coin Nedir?

Son güncelleme: Aralık 21, 2017

Storj Coin Nedir? Nasıl satın alınır? Nasıl madenciliği yapılır? Geleceği var mıdır? Gelecek vaad ediyor mu? Bu yazıda bu konuları detaylı inceliyor olacağız.

Storj Coin Nedir?

Storj Coin nedir, ne değildir öğrenebilmek için önce temel kavramlarla başlamamız gerekir.

Storj (ingilizce depolama anlamına gelen storage kelimesinden türetilmiştir), sansürlenemeyen, izlenemeyen ve kesinti yaşamayan bir bulut depolama platformu olmayı hedeflemektedir. Dosyalarınızı korumak için blok zincir teknolojisi ve şifreleme kullanan ilk yerelleştirilmiş, uçtan uca şifrelenmiş bulut depolama alanıdır.

Storj, bir platform, bir kripto para ve verilerinizi merkezileştirilmiş bir şekilde depolamanıza olanak tanıyan ademi merkeziyetçi uygulamalar paketidir. Dosyalarınız şifrelenir, ‘shards‘ olarak adlandırılan küçük parçalara ayrılır ve dünyanın dört bir yanındaki merkezi olmayan bir bilgisayar ağında saklanır. Sizden başka kimse dosyanızın tam bir kopyasına -şifreli bir formda bile- sahip değildir.

Bu nedenle, Storj geleneksel bulut depolama platformlarından daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli olabilir. Daha hızlı, çünkü birden fazla makine dosyanızı eşzamanlı olarak sunar, daha ucuz, çünkü bir veri merkezi için ödeme yapmak yerine insanların boş sabit disk alanını kiralarsanız ve dosyanız hem şifreli hem de parçalı olmasından dolayı daha güvenli olur. Bir şirkete veya sunuculara veya insanlara bel bağlamanıza gerek yoktur. Storj “güven gereksinimini” denklemden tamamen kaldırır.

Storj, işlem defteri, genel/özel anahtar şifrelemesi ve güvenlik için şifreleme hash’i işlevleri gibi blok zincir özelliklerini kullanır.

Storj, dosyalarınızı depolamanızı sağlayan kendi web uygulaması olan Storj ve sabit disk alanınızı para karşılığı kiralamanıza olanak tanıyan Storj Share uygulaması sayesinde veri güvenliği sorunlarını çözmek için çalışır.

Verilerinizi en iyi şekilde korumak için, dosyalar yüklenmeden önce bilgisayarınızdaki istemci tarafında şifrelenir. Her dosya, önce şifrelenir ve daha sonra Storj ağında depolanacak şekilde dağıtılan parçalara bölünür. Ağ, Storj Token (STORJ) karşılığında kullanılmayan sabit disk alanını kiralayan dünya çapında kullanıcı topluluğu tarafından işletilen Storj Share düğümlerinden oluşur.

Storj’ın merkezi olmayan özelliği, ele geçirilecek merkezi bir sunucu olmadığını ve istemci tarafında şifreleme ile dosyalarınızın anahtarlarını kontrol ettiğiniz anlamına gelir.

Storj Madenciliği

Storj, kullanıcıların veriyi güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde depolamasına, söz konusu verileri ağın katılımcılarına şifreleyip parçalamasına ve dağıtmasına olanak tanıyan bir platformdur. Veriler, Storj ağında yerel para birimi olan Storj’de (SJCX) karşılığında ekstra depolama alanını vermek isteyen kullanıcılar tarafından saklanır. SCJX, Bitcoin blok zincirinde yayınlanan bir kripto paradır.

Bu sistem, geleneksel depolama çözümlerine kıyasla düşük maliyetler ve sıfır sunucu kesintileri gibi birçok avantaj sağlar.

Storj’u herkes “mine” edilebilir. Storj’u kazımak, bilgisayar gücünü sağlamak yerine kullanıcıların HDD alanı sağlaması dışında Bitcoin veya Ethereum gibi bir İş Kanıtı kripto parasının madenciliği ile aynıdır. Öyle ki, kullanmadığınız ekstra alana sahipseniz, faydalanabilir ve Storj madenciliğini başlatabilirsiniz! Karlılığınızı artırmak ve sabit disk teçhizatı kurmak için mevcutta kullandığınız madencilik ünitenizde Storj’u kazımak da mümkündür.

Kendi teçhizatınızı kurmaya karar verirseniz, aşağıdaki harddisklere bir bakın. Dahili sabit diskler daha pahalıdır, ancak daha az enerji tüketir. Harici harddiskler ise daha ucuzdur ama daha çok enerji tüketir.. Ayrıca, HDD’nin 7/24 çalışacağı düşünüldüğünde, HDD’nin GPU’lardan çok daha uzun bir ömre sahip olduğunu not etmek de önemlidir.

Seagate ST8000AS0002 Arşiv HDD V2 8000 GB Dahili
Seagate Genişletme 5 TB USB 3.0 Masaüstü 3,5 inç Harici

Dolayısıyla, birkaç yüz Teras depolama alanı satın almaya hazırsanız veya birkaç GB’ınız varsa Storj, donanımınızı paraya dönüştürmek için harika bir yoldur, çünkü herkesin üst düzey GPU’lara veya ASIC madencilerine erişimi olmayabilir.

Lafı daha fazla uzatmadan nasıl Storj çıkaracağımızı öğrenelim! Böylece Storj Coin nedir, ne değildir kavramış olacağız.

Bölüm 1: Cüzdan oluşturma

İhtiyacımız olan ilk şey, çıkardığımız yeni Storj paralarımızı saklamak için bir yer. Storj, CounterParty platformu aracılığıyla Bitcoin blok zincirinde yayınlanan bir varlık olduğundan, CounterWallet servisiyle bir cüzdan yaratacağız. Bu cüzdan, hem Bitcoin hem de FoldingCoin, BitCrystals ve tabii ki Storj gibi diğer XCP varlıklarını saklamanıza izin verir.

CounterParty web cüzdanını kullanacağız. Ayrıca mobil sürümü veya tarayıcı uzantısını da seçebilirsiniz.

 • Adım 1: CounterParty Web Cüzdan’a gitmek için buraya tıklayın.
 • Adım 2: “Yeni Cüzdan Oluştur”u tıklayın

 • Adım 3: Cüzdan tarafından üretilen seed’i kaydedin. Bu seed, cüzdanınızı geri yüklemenizi sağlar; bu nedenle, yedekleme yapmanız çok önemlidir.

 • Adım 4: Seed’i saklamış olduğunuzu onaylayın (1) ve ardından “Devam et” (2) düğmesine tıklayın.

 • Adım 5: Giriş işleminizi basitleştirmek için bir şifre oluşturabilirsiniz. “Hızlı Erişim URL’si Oluştur“u tıklayın.

 • Adım 6: Güçlü bir şifre girin (1) ve “Cüzdan Oluştur”u tıklayın (2).

 • Adım 7: Gizli URL’nizi kopyalayın (1) ve “Cüzdan Oluştur”u tıklayın (2). Bağlantıyı kopyalayın ve saklamak için başka bir yere kaydetmeyi unutmayın.

Counterparty cüzdanınız artık kullanıma hazır!

 • Adım 8: Cüzdanınıza seed’inizi veya parolanızı kullanarak girin ve sözleşmeyi kabul edin.

Artık XCP cüzdanınızı oluşturdunuz ve cüzdan adresinizi kopyaladınız, şimdi Storj madenciliğine başlama zamanı geldi!

Bölüm 2: Storj’u indirin ve kurun

 • Adım 1: Storj indirme sayfasına gitmek için buraya tıklayın.
 • Adım 2: İşletim sisteminize en uygun en yeni sürümü (şu an v4.0.4) indirin. Örneğimizde Windows 10 64-bit kullanacağız.

 • Adım 3: İndirdiğiniz setup dosyasına çift tıklayın ve Storj’u kurun. Önceki bir sürümü yüklediyseniz, yenisiyle güncellenecektir.

 • Adım 4: Kurulum tamamlandığında, “Kabul ediyorum”u tıklayarak şartlar ve koşulları kabul edin.

Bölüm 3: Storj madenciliğine başlayın!

Storj’u kurduktan ve sözleşmeyi kabul ettikten Storj otomatik olarak açılacaktır. Bu ana arayüzünüz olacak ve Storj’un şifrelenmiş dosyaları nerede tutacağını ayarlamanızı sağlayacaktır. Başlayalım:

 • Adım 1: Daha önce Bölüm 1’de oluşturulan cüzdan adresinizi kopyalayın.

 • Adım 2: Şimdi bu adresi Storj arabirimindeki “Ödeme Adresi” alanına ekleyin.

 • Adım 3: Madenciliği başlatmak için, yüklenen dosyaları saklamak için bir yer seçmeniz gerekir. “Gözat”ı tıklayın.

 • Adım 4: Dosyalarınızı saklamak istediğiniz sürücüyü seçin ve sonra yeni bir klasör oluşturun, ardından “Klasörü seçin”

 • Adım 5: Hazır olmasını istediğiniz depolama alanını tanımlayın. Daha fazla alan = daha fazla Storj.

 • Adım 6: Hazır olduğunuzda “Başlat”ı tıklayın.

Storj birkaç kontrol yapacak ve her şeyi hazırlayacak, ardından ağa bağlanacaktır. Storj Share çalışırken belirlenen klasörün zaman içinde doldurulacağını ve sözleşme numaranızın artacağını göreceksiniz. Bir süre sonra cüzdanınızda Storj birikmeye başladığını göreceksiniz.

Storj Share’ye daha fazla yer açmak istiyorsanız “Drive” alanını tıklayıp “Yeni sürücü ekle” yi seçin.

Storj Share’i durdurmak için, “Stroj Share is Running” yazan büyük yeşil düğmeyi tıklatmanız yeterlidir.

Hepsi bu kadar! Tebrikler artık bir Storj madencisisiniz.

Son olarak cüzdanınızda biriken Storj’ları Binance benzeri bir borsaya gönderebilir ve ticarete başlayabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarım Storj coin nedir, ne değildir ve nasıl kazılır öğrenmişsinizdir.

Bir Cevap Yazın