Yeni Başlayanlar İçin: Dash Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin: Dash Nedir?

Son güncelleme: Aralık 30, 2017

Dash nedir? Nasıl çalışır? Hangi algoritmayı kullanır? Getirdiği yenilikler nelerdir? Yatırım için uygun mudur?

Dash (DASH), Bitcoin yazılımına dayanan yeni nesil bir dijital para birimidir.

Dash, işlemleri hızlandırarak, gelişmiş finansal gizlilik sunarak ve merkezi olmayan bir yönetim ve fonlama sistemi geliştirerek Bitcoin’de yaşanan sorunların çoğunu çözdüğünü iddia eder.

Dash Nedir?

Dash (eskiden Darkcoin ve XCoin olarak bilinirdi), dünyadaki en kullanıcı dostu ve en ölçeklenebilir kripto para olma amacını taşıyan açık kaynaklı ve eşler arası (p2p) bir kripto para birimidir. Bitcoin’in özelliklerine ek olarak şu an anlık işlemler (InstantSend), özel işlemler (PrivateSend) sunuyor ve Dash ağının kişileri ve işletmeleri ödüllendirmeye olanak sağlayan kendi kendini yöneten ve kendi kendine fon sağlayan bir modeli var. Dash’in merkezi olmayan yönetim ve bütçeleme sistemi, onu merkezi olmayan bir özerk kuruluş (DAO) yapar.

Dash (eski adıyla Darkcoin ve XCoin) açık kaynaklı eşler arası bir kripto para birimidir. Bitcoin’in özellik kümesinin üzerinde ek olarak anlık işlemler (InstantSend) ve özel işlemler (PrivateSend) sunuyor ve Dash ağındaki bireyler ve işletmeler, değer katan işi yapmalarını sağlamak için kendi kendini yöneten ve kendine finansman sağlayan bir modeli işletiyorlar. Dash’in merkezi olmayan yönetim ve bütçeleme sistemi, onu merkezi olmayan bir özerk kuruluş (DAO) yapar.

DAO ve merkezi olmayan sistemlerle ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linklere bakınız.

Dash neleri sunuyor?

Özel

Ödemelerinizi gizli tutabilirsiniz, böylece kimse sizi takip edemez, işlemleriniz ve bakiyelerinizi kimsenin göremez. Dash’in anonim yapısı sayesinde finansal bilgilerinize yalnızca siz erişebilirsiniz.

Hızlı

Dash, Masternode ağının gücünden yararlanarak InstantX adı verilen yenilikçi bir teknolojiye güç katmaktadır. Para gönderirken kullanıcılar, cüzdanlarında “Use InstantX” seçeneğini seçebilir ve para, dört saniye içinde tamamen gönderilir ve geri dönüşü olmaz.

Güvenli

Ödeme ve anonimleştirme işlemlerindeki tam güvenlik için gelişmiş şifreleme ve güvenilir bir protokol sunar.

Global

Yan taraftaki komşunuza para gönderiyormuş gibi dünyadaki her yere aynı düşük ücretle ve aynı hızda para gönderebilirsiniz!

Düşük Ücretli

Çoğu para transferi yalnızca birkaç kuruşa mal olur; bu, Western Union, PayPal veya Moneygram gibi hizmetlerden çok daha ucuzdur.

Masternodlar

Dash nedir, ne değildir kavrayabilmek için Masternod konseptini öğrenmeniz gerekir. Dash, Bitcoin’in ağdaki tüm işlerin madenciler tarafından gerçekleştirildiği tek katmanlı ağından farklı olarak, iki katmanlı bir ağ kullanır. Yeni bloklar oluşturmak gibi belirli ağ işlevleri, madenciler tarafından gerçekleştirilir. Dash ağının ikinci kademesi PrivateSend, InstantSend ve yönetim işlevlerini yerine getiren “masternodlardan” oluşur.

Masternodlar, sybil saldırılarını önlemek için teminat olarak 1000 DASH gerektirir. Bu teminat her an harcanabilir, ancak bunu yapmak ilgili masternodu ağdan kaldırır. Masternodlar hayati ağ işlevleri sağladığı için, blok ödülleri madenciler ve masternodlar arasında bölüşülür.

Dash Coin Nasıl Satın Alınır?

Dash coin alabileceğiniz çok fazla borsa var. Binance borsasından Dash satın almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Adım 1: Öncelikle Binance’ın kayıtlı bir üyesi olmalısınız. Kayıt sadece birkaç dakika sürüyor, buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
  • Adım 2: Güvenlik sebebiyle hesabınızı doğrulamanız istenecektir. Kayıt olduktan sonra, kayıt formunda girdiğiniz postaya giriş yapmanız ve platformda kayıtlı olduğunuzu doğrulamanız istenen bağlantıyı tıklamanız gerekmektedir. Hesabınızı güvende tutmak için etkinleştirilmiş 2FA kullandığınızdan emin olun.
  • Adım 3: Binance platformuna biraz bitcoin gönderin. Dash koin satın almak için borsadaki cüzdanınızı finanse etmeniz gerekiyor. Bunu sayfanın üst kısmındaki “Funds” bağlantısına giderek “Deposits & Withdrawals” seçeneğini tıklayın.
  • Adım 4: Sayfada görüntülenen kripto para birimleri listesinde Bitcoin’i aramalısınız. Bitcoin görünmüyorsa, aramanızı daha hızlı yapmak için o bölümdeki arama kutusunu kullanabilirsiniz. Bulduğunuzda, hemen önündeki “Deposit” butonuna tıklayın.
  • Adım 5: Sizin için oluşturulan bir cüzdan adresini göreceksiniz. Bu adresinizi harici cüzdanınıza veya bitcoin fonlarınızı sakladığınız başka bir borsaya kopyalamanız gerekir. Oluşturulan adrese bitcoin satın almak istediğiniz Dash tutarını (işlem ücreti masraflarını karşılamak için biraz daha fazla gerekecektir) gönderin. Bir süre bekleyin ve fonlarınız Binance cüzdanınıza bir kaç dakika içinde yatacaktır.
  • Adım 6: Binance logosunun yanındaki ‘Exchange’ bağlantısını tıklayın ve ‘Basic’ seçeneğini seçin. Sayfa yüklendiğinde sayfanın sağ üst bölümünde DASH/BTC çifti bulun. Aramanızı daha hızlı yapmak için arama kutusunu kullanabilirsiniz.
  • Adım 7: Grafiğin hemen altındaki “Buy” bölümünde, Price başlıklı ilk kutuda ne kadar para ödemek zorunda kalacağınızı göreceksiniz. Amount yazan ikinci kutuda, satın almak istediğiniz Dash coin sayısını gireceksiniz. Yatırdığınız tüm fonları kullanmak istiyorsanız basit bir yöntem bu alanın altındaki %100 butonuna tıklamaktır. DASH Buy butonuna tıklayın. Aldığınız koinler birkaç dakika içinde cüzdanınızda belirecektir.

Yazımızın sonuna geldik. Umarım Dash nedir, ne değildir ve nasıl satın alınır öğrenmiş oldunuz.

Siz ne dersiniz? Dash gelecek vaad ediyor mu?

Bir Cevap Yazın