Yeni Başlayanlar İçin: Cardano Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin: Cardano Nedir?

Son güncelleme: Aralık 9, 2017

Cardano nedir? Cardano katmanlı bir mimari aracılığıyla güvenlik üzerine yoğunlaşan Ethereum’a benzer akıllı bir sözleşme platformudur. Bilim felsefesinden yaratılan ve akademik araştırmalar üzerine kurulan ilk blockchain projesidir.

Cardano’nun sembolü ADA‘dır.

Cardano ekibi hem son kullanıcıyı hem de regülatörleri akılda tutarak Cardano’yu inşa ettiklerini söylüyorlar. Blockchain teknolojisi temelinde mahremiyet ve ademi merkeziyet ilkeleri ile düzenleme ihtiyacını dengeleyen orta bir zemin bulmaya çalışıyorlar.

Platform aynı zamanda yüksek hata toleransı olan bir programlama dili olan Haskell‘i kullanıyor. Blok zincirine dayalı sistemlerin nispeten bilinmeyen geleceği ve karmaşıklığı nedeniyle projelere esneklik kazandırmak önemlidir. Bir sistemin aylar hatta yıllar içinde ne olabileceğini bilmek neredeyse imkânsızdır, bu yüzden Haskell gibi sağlam bir dile sahip olmak önemlidir.

Diğer bazı kripto para projelerinin aksine Cardano ekibinin amacı, tüm finansal sistemi elden geçirmek değil. Amaçları bankacılık sistemlerinin pahalı olduğu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, blok zincir teknolojisini kullanmaktır.

Cardano nedir ve nasıl çalışır?

Cardano, iki katmanda geliştirilmektedir. Bu ayrıştırma, platform üzerinde yazılan akıllı sözleşmelerin daha esnek olmasını sağlar.

İşletmeler, bu sözleşmenin tasarımını, mahremiyetini ve uygulanmasını kendi özel kullanımlarına daha mükemmel şekilde uyacak şekilde kullanmak için bu ayrımdan yararlanabilirler.

Cardano Anlaşma Katmanı (CSL)

CSL, bilanço defteri gibi davranır ve platformun ilk katmanıdır. Bitcoin’e bir iyileştirme olarak oluşturulan bu katman Aggelos Kiayias’ın “Ouroboros: Kanıtlanabilir Güvenlikli Proof of Stake Blockchain Protokolü” isimli tezinden oluşturulmuş bir kripto para aracıdır.

CSL, yeni bloklar üretmek ve işlemleri onaylamak için Proof of Stake konsensüs algoritması kullanır.

CSL’nin yol haritası şöyledir:

  • İki set betik dili
    • Biri değeri taşımak için
    • Biri koruma desteğini geliştirmek için
  • Diğer defterlere bağlamak için yan zincirler
  • Kuantuma dayanıklı imzalar da dahil olmak üzere çoklu imza türleri
  • Çoklu kullanıcı varlığı
  • Daha fazla kullanıcı katıldığında sistemin yeteneklerinin arttığı ölçeklenebilirlik

Cardano Hesaplama Katmanı (CCL)

CCL, Cardano platformunun ikinci katmanı olup, işlemlerin neden gerçekleştiği üzerine bilgi içerir.

Hesaplama katmanı CSL’den ayrı olduğundan, CCL’nin farklı kullanıcıları işlemleri değerlendirirken farklı kurallar oluşturabilir.

Örneğin, AML/KYC verilerini içermeyen tüm işlemleri dışarıda bırakan bir defter oluşturabilirsiniz – ki bu ilerde çok daha önemli hale gelecek bir şey.

Cardano ekibi, CCL – Plutus üzerinde akıllı sözleşmeler geliştirmek için kullanılacak yeni bir programlama dili yaratıyor. CCL, platformda düşük güvence uygulamaları için Ethereum akıllı sözleşmelerinin arkasındaki dil olan Solidity’i de desteklemektedir.

Geliştiricilere yardımcı olmak için, Cardano ayrıca dApp projelerinde kullanılabilecek bir Plutus kod referans kütüphanesini de içerecektir. Bunun ötesinde ekip, kodu doğrulamak ve kod güvencesi geliştirmek amacıyla bir takım araçlar oluşturuyor.

Daedalus Cüzdan

Daedalus, Cardano ekibi tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir cüzdan. Bu cüzdan Cardano ile yakından bağlantılı olsa da, ekip işlevselliğini büyük ölçüde artırmayı planlıyor.

Daedalus nihayetinde, desteklenen para birimleri arasında serbestçe değiş tokuş yapabileceğiniz çoklu para biriminde bir cüzdan olacaktır. Cüzdan, Bitcoin ve Ethereum Classic’i de destekleyerek genişlemesine başlamayı planlıyor.

Cüzdan ayrıca, Daedalus topluluğu tarafından oluşturulan uygulamaları içeren bir uygulama mağazası da içerecektir.

Daedalus şu anda sadece web üzerinde mevcut ancak yakında iOS ve Android’de de sunulacak.

Cardano ticareti ve fiyatı

Cardano’nun Eylül 2015’ten Ocak 2017’ye kadar uzanan uzun bir ICO’su vardı ve Cardano ADA sembolü ile Ekim ayında pazarda işlem görmeye başladı.

Fiyat, Kasım ayının sonuna kadar 3 gün içinde 0.03$’dan 0.14 $’a yükseldi ve nispeten istikrarlı kaldı.

Cardano’nun 9 Aralık 2017 itibariyle değeri 0.12$‘dır.

O zamandan bu yana, ADA, 0.12 ile 0.14 dolar arasında tutarlı bir şekilde bir fiyata yerleşti.

 

Cardano ADA nereden alınır

ADA’yı yalnızca birkaç büyük borsa platformundan satın alabilirsiniz. Bittrex ve Binance borsaları en yüksek ADA işlem hacmine sahip olup, Bitcoin ve Ethereum ile ticaret imkanı sunmaktadırlar.

Bu iki platformdan birinde ADA satın almak için önce başka bir platformda Bitcoin veya Ethereum satın almanız ve transfer etmeniz gerekecektir. GDAX ve Gemini bu işlemi başlatmak için iyi seçimler olabilir.

ADA’yı en kolay ve hızlı Binance üzerinden alabilirsiniz.

ADA’yı satın alabileceğiniz borsaların tam bir listesini Cardano’nun web sitesinde bulabilirsiniz.

ADA nerede saklanır

Staking ödülünü alabilmek için büyük olasılıkla ADA’nızı bir borsada tutmanız gerekecek.

Şu anda ADA’nızı saklayabileceğiniz tek bir cüzdan var – resmi Daedalus cüzdanı. Cüzdan şu anda yalnızca Mac ve Windows’da mevcut, ancak Android ve iOS’da da bir cep cüzdanın yakında çıkacağı tahmin edilmektedir.

Cardano’nun Daedalus üzerinde çalışan 8 kişilik bir ekibi var, bu yüzden ek platformların eklenmesi biraz zaman alabilir.

Ledger cüzdan, ürünlerine ADA desteği sağlamak için bir üçüncü tarafla birlikte çalışıyor, ancak henüz tamamlanma tarihini açıklamadılar.

Son söz

Cardano, kripto para endüstrisinde çok sayıda sorunu çözen iddialı bir proje. DAO hack olayı ve son Parity cüzdan fiyaskosu sayesinde Ethereum’un potansiyel güvenlik kusurlarını gördükten sonra, Cardano’nun kod incelemesine ve gözden geçirilmiş güvenlik önlemlerine odaklandığını görmek güzel.

Cardano ek kaynaklar

Cardano nedir, ne değildir öğrenmek için aşağıdaki ek kaynakları da inceleyebilirsiniz.

Ekşi Sözlük

Facebook sayfası

Twitter

Reddit

Youtube

Chat

Github

Yazımızın sonuna geldik. Umarım Cardano nedir, ne değildir öğrenmişsinizdir. Sorularınız olursa yorum yazabilirsiniz.

3 responses to “Yeni Başlayanlar İçin: Cardano Nedir?

gokhan

sence yatırım yapmak için iyi bir alt coin midir?

Kerem

şüphen olmasın kardeş…. 450 tane aldım 0.29$ dan… bekliyoruz…

ibadullah

1 i geçti , 450 tane alan arkadaş sat yoksa yine çakılacak dibe.

Bir Cevap Yazın