Yeni Başlayanlar İçin: Bitcoin Gold Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin: Bitcoin Gold Nedir?

Son güncelleme: Kasım 26, 2017

Bitcoin Gold nedir sorusuna cevap arıyorsanız doğru yere geldiniz.

Bitcoin’e sahip olan herkes yakında yeni bir kripto paraya alabilir. Bu yeni kripto paranın adı: Bitcoin Gold!

Bitcoin blok zincirindeki 491.407 numaralı bloktan itibaren, protokolün bir başka alternatif versiyonu piyasaya sürüldü ve Bitcoin Gold (BTG) olarak adlandırılan bir varyant ortaya çıktı.

Ve bu yazıyı yazdığımız tarihte (26 Kasım 2017) 1 BTG = 344$ idi! Top 10 kripto para listesine 5nci sıradan girdi bile!

Bitcoin teknolojisini madenci ödülleri için geliştirmeye çalışan bu proje, Ağustos ayından bu yana gerçekleşen ikinci “sert çatal”.

Beklenmedik şekilde milyarlarca dolarlık değer yaratan bitcoin protokolünün alternatif bir versiyonu olan Bitcoin Cash de bu şekilde bir sert çatal ile meydana gelmişti.

Pek çok endüstri analisti, bu sefer de aynı sonuçları bekliyor.

Bitcoin Gold Nedir?

Kısacası, bitcoin gold’un iki hedefi var:

  • İlk olarak, bitcoin gold, madenciliğin daha etkili olabilmesi için en güçlü maden makinelerinin (ASIC’ler) kullanılmasını önleyerek madenciliğin yapılma tarzını değiştirmek istiyor.
  • İkincisi, zamanla bu sisteme daha fazla insanı çekerek, bu ürünleri sunan büyük şirketleri bitcoin ağından boşaltmayı umuyor ve bu durumun ağ üzerinde aşırı etkilere yol açtığını iddia ediyor.

Bitcoin’i daha fazla kullanıcıyı desteklemek için ölçeklendirmek yerine, bitcoin gold “bitcoin’in tekrar ademi merkezi bir yapıya geçişini sağlama“. Bu yüzden sloganları da Trump’ın sloganına benzer: “Make bitcoin decentralized again!”

Aynı mekanizma ile oluşturulmasına rağmen, bitcoin gold, bitcoin cash’ten birkaç şekilde, özellikle de dağıtım noktasında farklılık gösterir.

Bitcoin ile Bitcoin Gold Arasındaki Farklar

Farklılıklar şunları içerir:

  • Bitcoin gold önceden oluşturulacak şekilde ayarlandı (kod açık kaynak yapılmadan önce).
  • Blok zincirinin halka açılmadan önce çıkarılan toplam koinlerinin yaklaşık yüzde 1’i bitcoin gold geliştirme ekibine ödendi.
  • Bu dağıtım sona erdiğinde ekip, kullanıcıların paralarını alabilmesi için bitcoin gold’u hayata geçireceğini iddia etti ve öyle de yaptılar.

Tabii ki, bitcoin’in fiili bir versiyonu haline gelmeyi amaçlarken, diğerleri bitcoin gold’u “altcoin” olarak görürler – bu terim, bitcoin’in mevcut kodunu kullanarak başlatılan paraları ifade etmek için uzun süredir kullanılmaktadır.

Bitcoin’i olanlar otomatik olarak Bitcoin Gold sahibi mi oldular?

Olası pazar aktivitesi için, tüm bitcoin sahipleri, 1 BTC karşılığı 1 BTG kadar bitcoin gold elde edecek.

Ancak, bunu almak o kadar kolay olmayabilir.

Öncelikle belirtmek gerek ki, bitcoin karşılığı bitcoin gold alabilmeniz için bu kripto parayı tanıyan ve destekleyen borsalarda veya cüzdanlarda paranızı tutuyor olmanız gerekiyor. Bitcoin gold elde etmenin en kolay yolu, bitcoin’i, bitcoin gold’u destekleyen bir cüzdan veya borsaya taşımak veya bitcoin özel anahtarlarınızın bulunduğu bir cüzdan içinde tutmaktır.

Projenin web sitesine göre, bugüne kadar 20 borsa ve cüzdan, bitcoin gold’u destekleyeceğini taahhüt ediyor.

Coinbase, en popüler ABD merkezli borsalarından biri olmasına rağmen, 20 Ekim’de geliştiricilerin proje bilgilerini toplulukla paylaşma yöntemlerine ilişkin duydukları şüpheler nedeniyle bitcoin gold’ü desteklemediğini açıkladı.

Açıklamada, “Şu anda Coinbase, geliştiricileri kodu incelenmesi için kamuya açık hale getimemeleri nedeniyle bitcoin gold’ü destekleyemiyor. Bu yöntem büyük bir güvenlik riski taşıyor” deniyor.

Bu belki de proje ilerledikçe göz önünde tutulması gereken bir şeydir.

Bitcoin Gold’un arkasında kimler var?

Sert çatalın arkasındaki ekip nispeten küçük bir grup gibi görünüyor.

İlk olarak Temmuz ayında bitcoin gold fikrini, bitcoin madenciliğin mevcut durumunu açık sözlü olarak eleştiren Hong Kong merkezli LightningAsic CEO’su Jack Liao duyurdu.

Şirketi LightningAsic, GPU’lar da dahil olmak üzere bitcoin gold’un kullanması gereken bilgi işlem donanımı türü madencilik ekipmanı satıyor.

İlk kez bu yazın başında ekibin genişletilmesiyle birlikte, öncü geliştirici h4x3rotab’ın yanı sıra boş zamanlarında geliştirmeye ve yaymaya çalışan beş diğer gönüllü geliştiriciyi de ekibe eklediler.

Proje, Github’da izlenebilir.

İnsanlar, bitcoin gold hakkında ne düşünüyor?

Bitcoin’in ilk madencilik havuzunu kuran Satoshi Labs CEO’su Marek Palatinus, projenin aslında madenciliği planlandığı gibi ademi merkezi yapacağı konusunda şüpheler içeriyor.

Slush twitter üzerinden şöyle diyor; “Bitcoin gold proof of work algoritmasını değiştirerek madenciliği merkezsizleştireceğini taahüt ediyor. Lütfen bana hatırlatın; kaç tane firma rekabetçi GPU’lar satıyor?”

Ve yeni projeye gölge düşüren tek kişi o değil.

Sonuç olarak, iş dünyası ve madencilik gruplarının projeyi nihai olarak destekleyip desteklemeyeceği belli değil ve eğer desteklenirse, bitcoin gold’un ne kadar değer kazanacağı belli değil. Fakat şu an itibariyle 344 dolar civarlarını zorlayarak ilk 5’e girmiş gözüküyor!

Yazımızın sonuna geldik. Umarım bitcoin gold nedir sorunuza cevap bulabilmişsinizdir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bitcoin gold nedir? Kısa sürede balonu sönecek başka bir altcoin mi? Yoksa gelecek vaad eden bir para birimi mi?

Bir Cevap Yazın