Waves Platform Nedir

Waves Platform Nedir

Son güncelleme: Eylül 6, 2017

Waves Platform nedir sorusuna cevap aramadan önce aşağıdaki makaleleri okumanızda fayda olacaktır.

Waves Platform, girişimci Sasha Ivanov tarafından 2016’da başlatılan bir kriptopara projesidir. Bugüne kadar yapılan en büyük kitlesel fon (crowdfunding) kampanyalarından biri olarak 16 milyon dolar kazanmayı başardı. O zamandan bu yana binlerce kullanıcıya ve günlük işleme sahip olan Waves platformunu hayata geçirdi. Waves platformunun sunduğu ana değer, bir kişinin yeni blok zincir token’ini bir dakikadan daha kısa sürede oluşturmasına izin vermesidir. Yerleşik bir blockchain sunar ve kullanıcılar, Chrome uygulamasını kullanarak ya da uygulamayı indirerek ve bilgisayarlarından çalıştırarak bu platformla etkileşime geçebilir.

Waves Platform Nedir

Waves, Scala’da yazılmış ve özel tokenleriyle kendi blockchain’i üzerine kurulu merkezi olmayan finansal ticaret platformudur. Özel tokenler veya “Özel Uygulama Tokenleri” (kısaca CAT – Custom Application Tokens), geniş bir kullanım yelpazesine izin verir. Merkezi olmayan kitlesel fon (crowdfunding) ve fiat/dijital para birimlerinin transferi, ticareti ve depolanmasını sağlar. Özünde, özel token derken, Waves blok zinciriyle kriptografik olarak güvenceye alınırken ona verilen herhangi bir değeri temsil edebilen tokeni kastediyoruz. Merkezi olmayan manipülasyonsuz oy sistemi, platformun üzerine kurulan projelerin iletişim kurmasını ve topluluklarla elele kararlar almasını sağlayacaktır. Waves’in dağıtık doğasından ötürü, bir hesaba ağ hareketliliğine ve diğer parametrelere dayalı belli bir itibar skoru tahsis edecek olan yeni bir repütasyon sistemi üzerinde çalışılmaktadır.

Waves platformu, kriptopara alanındaki diğer projelere karşı hem ileri düzey hem de acemi kullanıcılara yöneliktir. Kitlesel grupların katılımı son derece önemlidir. Bu platform, cüzdan kullanım kolaylığı, kullanıcı arayüzünün geleneksel çevrimiçi bankacılık uygulamalarına benzemesi ve bir Lite istemci aracılığıyla yerel cüzdanın hızlı kurulum süreci ile bir blok zincir indirme ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Öte yandan, Waves Platform, ileri seviye kullanıcıları, yani blockchain geliştiricilerini ve işletmelerini, kendi ortak API’leri ve en ileri teknoloji ile Waves blok zincirinin üzerine projeler oluşturmak için teşvik etmektedir.

Waves Platform, sahiplik kanıtı (Proof of Stake) konsensüs algoritmasına dayanarak kendi blok zincirini çalıştırır. Blok süresi 1 dakikadır ve her bloğun 100 işlem kapasitesi vardır. Yeni bir blok üretme işlemi forging (dövme) veya staking olarak adlandırılır. Bir madencinin blok üretme şansı, hisse miktarına ve toplam hisseye dayanır. Hızlı bir örnek verelim: Ali 100.000 Waves dövüyor ve toplam Waves sayısı 50.000.000 olsun. Bir sonraki blok üretme şansı 100.000/50.000.000 = %0.2’dir.

Platformun arzı 100 milyon Waves ile sabitlenmiştir. Bundan fazlası işlenemez. Dövmeciler için verilen ödül yalnızca dövülen blokların işlem ücretlerinden gelir. Bu nedenle, birçok işletmeyi ve dolayısıyla kullanıcıları platformu kullanmaları zorunludur. Daha fazla ağ katılımcısı, dövmecilere daha fazla kazandıran daha fazla işlem demek. Bu, artan bir yatırım getirisi sağlar ve bu nedenle, piyasa katılımcılarının yatırım yapmaları için güçlü bir argümandır.

Waves platformunun kullanımı oldukça kolaydır. Sitesine gidip kayıt olmanı ve sonrasında giriş yapmanız yeterlidir. Merkezi olmayan yerleşik borsasında işlem bile yapabilirsiniz. Yaşasın merkezi olmayan borsalar : )

Bir Cevap Yazın