TRON Coin Nedir, Nasıl Satın Alınır?

TRON Coin Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Son güncelleme: Aralık 24, 2017

TRON coin nedir? Nasıl satın alınır? İyi bir yatırım mıdır? Diğer kripto paralardan farkı nedir?

TRON Coin Nedir?

TRON (TRX), Singapur merkezli Tron Vakfı tarafından işletilmekte olup web sitesine göre blok zinciri temelinde “dünya çapında ücretsiz içerik eğlence sistemi” kurmak istiyor. Protokol, kullanıcıların veriyi özgürce yayınlamasına, depolamasına ve kendi verilerine sahip olmalarına olanak tanıyarak, içeriğin nasıl ve hangi maliyette dağıtıldığına karar vermelerini sağlıyor. Ödemeler, TRON’un kendi parası da (TRX) dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri ile de yapılabilecek. Tron, 3,1 milyar dolar piyasa değeri ile geçtiğimiz hafta %340 artış gösterdi.

Arkasında Kimler Var?

Tron Vakfı, mevcut CEO’su Justin Sun tarafından Singapur’da kuruldu. Amacı, akıllı sözleşmeleri kullanarak “dünya çapında ücretsiz bir içerik eğlence sistemi” yaratmaktır. Daha basit şekilde ifade edecek olursak, TRON, Google Play ve Apple Store gibi çeşitli içerik dağıtım platformlarının sahip olduğu pazar payını ele geçirme yeteneğine sahip olabilecek bir teknolojidir. TRON, bu tür platformlara erişim için para ödemeleri gereken içerik yaratıcıları hedef alıyor. TRON ile ürünlerini ücretsiz dağıtabilirler. İşin güzel kısmı: TRON’un arkasındaki iletişim kuralı, bu içerik oluşturucuların içeriğin maliyeti (varsa), nasıl dağıtılacağı vb. ile ilgili kararlar almalarını da sağlar.

Şimdiye dek söylediğim her şey, araştırmalarım sırasında keşfettiğim TRON hakkında temel bilgiler. Bununla birlikte, TRON’a olan ilgimi gerçekten çeken şey, diğer kripto paralarda görmediğim: sansür direnci. Sansür direnci, kripto paralarda heyecan verici bir kavramdır – bir hükümet veya diğer kötü aktörlerin blok zincirini değiştirmesi imkansız olduğu fikri, örneğin, koinlerinize kolayca el koyulamaz veya işlemleriniz tersine çevrilemez. Kripto para dünyasında “kimsenin banka hesabını dondurma” gibi bir şey yoktur – ve bunun adı sansür direncidir.

TRON ile, sansür direncinin çok daha gerçekçi bir şekilde gerçekleşeceği öngörülüyor – içerik yaratıcıları “platformdan çekilme” riski olmaksızın istediklerini söyleyebilir veya yaratabilirler. Apple, Bitcoin cüzdanı Apple Store’a koymak için ne kadar ayak diredi? Keyfine göre davranmadı mı? Google ve Apple gibi şirketler havuzun başını tutan ve istediklerini oynatan şirketlerdir. TRON ile bunun ortadan kalkması mümkündür. İlk bakışta onlar hükümdarlar gibi görünüyorlar, ancak gökyüzünde cryptocurrency olarak adlandırılan bir meteor var ve TRON onları tahtlarından indiren bir meteor olabilir. Bu gerçek bir paradigma kayması olabilir mi?

TRON Nasıl Satın Alınır?

TRON alabileceğiniz çok fazla borsa var. Binance borsasından TRON satın almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Adım 1: Öncelikle Binance’ın kayıtlı bir üyesi olmalısınız. Kayıt sadece birkaç dakika sürüyor, buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
  • Adım 2: Güvenlik sebebiyle hesabınızı doğrulamanız istenecektir. Kayıt olduktan sonra, kayıt formunda girdiğiniz postaya giriş yapmanız ve platformda kayıtlı olduğunuzu doğrulamanız istenen bağlantıyı tıklamanız gerekmektedir. Hesabınızı güvende tutmak için etkinleştirilmiş 2FA kullandığınızdan emin olun.
  • Adım 3: Binance platformuna biraz bitcoin gönderin. TRON koin satın almak için borsadaki cüzdanınızı finanse etmeniz gerekiyor. Bunu sayfanın üst kısmındaki “Funds” bağlantısına giderek “Deposits & Withdrawals” seçeneğini tıklayın.
  • Adım 4: Sayfada görüntülenen kripto para birimleri listesinde Bitcoin’i aramalısınız. Bitcoin görünmüyorsa, aramanızı daha hızlı yapmak için o bölümdeki arama kutusunu kullanabilirsiniz. Bulduğunuzda, hemen önündeki “Deposit” butonuna tıklayın.
  • Adım 5: Sizin için oluşturulan bir cüzdan adresini göreceksiniz. Bu adresinizi harici cüzdanınıza veya bitcoin fonlarınızı sakladığınız başka bir borsaya kopyalamanız gerekir. Oluşturulan adrese bitcoin satın almak istediğiniz TRON tutarını (işlem ücreti masraflarını karşılamak için biraz daha fazla gerekecektir) gönderin. Bir süre bekleyin ve fonlarınız Binance cüzdanınıza bir kaç dakika içinde yatacaktır.
  • Adım 6: Binance logosunun yanındaki ‘Exchange’ bağlantısını tıklayın ve ‘Basic’ seçeneğini seçin. Sayfa yüklendiğinde sayfanın sağ üst bölümünde TRX/BTC çifti bulun. Aramanızı daha hızlı yapmak için arama kutusunu kullanabilirsiniz.
  • Adım 7: Grafiğin hemen altındaki “Buy” bölümünde, Price başlıklı ilk kutuda ne kadar para ödemek zorunda kalacağınızı göreceksiniz. Amount yazan ikinci kutuda, satın almak istediğiniz TRON coin sayısını gireceksiniz. Yatırdığınız tüm fonları kullanmak istiyorsanız basit bir yöntem bu alanın altındaki %100 butonuna tıklamaktır. TRX Buy butonuna tıklayın. Aldığınız koinler birkaç dakika içinde cüzdanınızda belirecektir.

Yazımızın sonuna geldik. Umarım TRON coin nedir, ne değildir ve nasıl satın alınır öğrenmiş oldunuz.

Siz ne dersiniz? TRON gelecek vaad ediyor mu?

One response to “TRON Coin Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Kemal

Yatirim yapilmasi gereken coinler hangileri olabiilir?
Upcoin hakkinda ne düsünmektisin?
Tesekkürler

Bir Cevap Yazın