Yeni Başlayanlar İçin: Stellar Lumens Coin Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin: Stellar Lumens Coin Rehberi

Son güncelleme: Aralık 9, 2017

Stellar Lumens, 2014 yılında geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından oluşturulmuş bir kripto paradır. Mt Gox ve Ripple’in yaratıcısı Jed McCaleb tarafından ortaklaşa kurulan Stellar Lumens, finansal kuruluşlar arasında ödemelere izin veren açık kaynaklı bir ağdır.

Ayrıca, “para birimleri arasında kesintisiz değişim ve herkesin düşük maliyetli finansal servisler kurmasına” imkan sağlayacak. Stellar, bankaları M-Pesa gibi ödeme platformlarına bağlayarak finansal kuruluşların ulaşabileceği alanı ve ölçeği artırmayı sağlayacaklarını da açıkladı.

Stellar Lumens Coin Nedir?

Stellar 2014 yılının başında Jed McCaleb (eDonkey’in yaratıcısı) ve Joyce Kim tarafından kurulan açık kaynaklı bir protokoldür. Yönetim kurulu üyeleri ve danışma kurulu üyeleri arasında Keith Rabois, Patrick Collison, Matt Mullenweg, Greg Stein, Joi Ito, Sam Altman, Naval Ravikant ve diğerleri yer alıyor. Stellar koin protokolü kar amacı gütmeyen Stellar Geliştirme Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Tasarım

Stellar para alışverişi için açık kaynaklı bir protokoldür. Sunucular, protokolün bir yazılım uygulamasını çalıştırır ve diğer Stellar sunucularına bağlanmak ve iletişim kurmak için Internet’i kullanır ve global bir değer değişim ağı oluşturur. Her sunucu, tüm “hesaplar”ın bir kaydını ağa depolar. Bu kayıtlar “defter” olarak adlandırılan bir veritabanında saklanır. Sunucular, hesap bakiyesini harcamak veya hesabın bir özelliğini değiştirerek hesapları bir durumdan diğerine taşımak için “işlemler/transactions” önerir. Sunucuların tümü, “consensus” (Konsensüs) adı verilen bir süreçle mevcut defterine hangi işlem setinin uygulanacağı konusunda anlaşmaya varırlar. Uzlaşma süreci düzenli aralıklarla, genellikle 2-4 saniyede bir gerçekleşir. Bu, her bir sunucunun defterinin eşitlenmesini ve aynı kalmasını sağlar.

Stellar Lumens Nasıl Çalışır?

Stellar Lumens coin nedir, ne değildir detayına girmeden önce nasıl çalıştığını bilmemiz gerekir. Stellar, fiat para birimi cinsinden olan ödemelere izin verir, ancak Lumens – XLM adlı kendi dijital para birimine de sahiptir. Geliştiriciler, Stellar ağını kendisinden ayırmak için bu ismi seçtiler. Lumens, DDoS saldırılarına karşı “güvenlik tokenleri” olarak görev yapmaktadır, çünkü Stellar ağı, fiat para birimlerini aktarmak için kullanıcıların az miktarda Lumens – 0.00001 XLM harcamasını gerektirir. Bu şekilde, Lumens, piyasaların daha küçük veya daha az likid olduğu döviz çiftlerine yönelik işlemleri kolaylaştırmak amacıyla köprü görevi görür.

Stellar Lumens’in Diğer Özellikleri

Ayrıca, Stellar zinciri, tüm kullanıcıların her bir hesapta en az 20 Lumens tutmalarını ve bunların orijinal olduklarından emin olmalarını ve kesintisiz bir işlem akışı sürdürmesini gerektirir. Lumens Konsensüs Protokolü – SCP – Lumens işlemlerini kaydeden kapalı bir sisteme güvenmeden uzlaşmaya ulaşmak için bir sistem sağlar. Bu nedenle, Stellar Lumens, İş Kanıtına (PoW) ya da Proof of Stake’e dayanmamaktadır. Bunun yerine ağ Bizans anlaşma sistemine dayanır. Sistemi tamamlamak için ağ geliştiricileri, Lumens’ı yıllık %1’lik sabit bir artış oranı ile enflasyona dayalı bir para birimi haline getirmiştir.

Gerçek dünya uygulamaları

Bulut tabanlı bankacılık yazılım şirketi Oradian, Nijerya’daki mikrofinans kurumlarıyla bağlantı kurmak için Stellar Ağı’nı kullanmayı planlıyor.

Aralık 2016’da Filipinler, Hindistan ve Batı Afrika’da olmak üzere daha fazla ortaklık ilan edildi.

2017 Ekim ayı içerisinde, Stellar ve IBM, küresel ödemelerin hızını artırmak için bir ortaklık kurdu.

Fiyatı

9 Aralık 2017 itibariyle Stellar Lumens’in fiyatı 0.13$ civarında seyretmekte.

Yazımızın sonuna geldik. Umarım Stellar Lumens coin nedir sorunuza cevap bulabilmişsinizdir. Yorumlarınızı bırakmayı unutmayın.

5 responses to “Yeni Başlayanlar İçin: Stellar Lumens Coin Rehberi

Deniz

Merhaba evrim bey yatırım yapabileceğimiz alt coinler nelerdir

Evrim Dönmezgel

Çok fazla seçenek var. Lütfen araştırın, yakından takip edin. Özellikle yeni çıkan/çıkacak paraların teknik analizlerini okuyun. Bir problemi çözmeyen çöp paralardan uzak durun.

Hakan

Merhaba
Bir tavsiyeniz varmi acaba. Teşekkürler
Iyi calismalar

murat

Merhaba evrim bey acaba stellar için detaylı bir mining anlatımını nerden bulabilirim

Evrim Dönmezgel

Merhaba,

Stellar madenciliğe dayalı bir para birimine sahip değildir. Ağın ilk oluşumunda 100 milyar lumen oluşturuldu. Lumen oluşturmanın diğer bir mekanizması da enflasyon. Ekonomik büyümeyi ve kaybolan lumenleri hesaba katmak için, yıllık sabit %1 oranında lumen oluşturulur. Bu yeni lumenler haftalık olarak üretilir ve oy kullanma yöntemi ile dağıtılır.

Bir Cevap Yazın