Segwit2x

Segwit2x

Son güncelleme: Kasım 6, 2017

SegWit2X, New York Anlaşmasına göre blok boyutunu 2MB‘a yükseltmek için Bitcoin için önerilen bir çatal. Çatalın 494784 blokta (yaklaşık 16 Kasım) meydana gelmesi planlanıyor. Çok tartışmalı bir çatal olduğu için Bitcoin büyük ihtimalle bu bloktan sonra ikiye bölünecek. Bitcoin (BTC) ve SegWit2X (B2X) ortaya çıkacak.

Segwit2x? Neler Oluyor?

Bitcoin bölünmek üzere. Bu kez işler biraz ciddi.

Her birinin kendi para birimi olacak olan ve iki ayrı blok zincir yaratma potansiyeline sahip olan bu sert çatal (hard fork), görünüşte blok zincirinin saniyede işleyebileceği işlem miktarını artırma amaçlı teknik bir soru üzerine savaşan iki grup arasında üç yıllık bir savaşın dönüm noktası.

Boşanmanın kalıcı olup olmaması 100 milyar dolarlık bir soru.

İki taraf da Twitter, Slack kanalları ve e-posta listelerinde birbirine kafa-göz girmiş durumda ve belirli göstergeler her biri için kötü görünüyor olsa da, hiçbiri geri adım atmıyor.

Bitcoin’in yeni çatalı üzerinde çalışan geliştiricilerden biri olan Mike Belshe, çatal hakkında “bozulmaya neden olmayacağını düşünüyorum” diyor.

Bitcoin protokol geliştiricisi Matt Corallo, 16 Kasım veya o tarihlerde Bitcoin’in bölünmesine neden olacak söz konusu SegWit2x sert çatalına tamamen karşı. Çatal kararının alındığı sürece katılmıyor: “Tartışma yapılmadı. Mike’ın söylediği gibi, [SegWit2x sert çatalını yapmak için] New York anlaşması hoş bir deklarasyondu. Bu değişikliğin gerçekleşti.. Fakat bu sert çatal, Bitcoin çekirdeği olan süreçle temelde uyumsuz.” diyor.

SegWit2x
BitGo CEO’su Mike Belshe ve Bitcoin SegWit2x geliştiricisi Matt Corallo

Artı, bazı borsalarda, vadeli işlem piyasaları olarak işlev gören, bölünmüş zincirden sözde koin’ler sunuluyor ve bu da topluluk desteğinin büyük çoğunluğunun sert çatalın karşısında olduğunu gösteriyor. Birden fazla borsada, 2x koin’ler bir Bitcoin’in şimdiki değerinin yaklaşık %15’inde işlem görürken 1x koin’ler %85 civarında işlem görüyor.

Topluluk Ne Diyor?

Aslında, grupların üzerinde çalıştığı değişiklik, biri SegWit adı verilen ve diğeri blok boyutunun sınırını 1MB’den 2MB’a çıkaran iki teknik değişiklik içerdiğinden ve planın ilk bölümünün zaten Ağustos ayında meydana geldiğinden dolayı “zaten etkinleştirilmiş” olarak kabul ediliyor.

Corallo ayrıca, zincirden ayrılmış koin’lerin hacminin günde 2 milyon dolar olduğunu ve bu nedenle toplumun temsilcisi oldukları fikrini reddettiğini belirtiyor. Corallo, Bitcoin borsalarına para yatırma konusunda herhangi bir tereddütsüzlüğün her iki tarafı da eşit derecede etkileyeceğini ve böylece fark, 2x tarafının ne kadar az destek aldığını gösterecektir, diyor.

Madenciler ne diyor?

Ancak, 2x zincirinin büyük bir destek alacağı bir yer, ağı işleten madencilerden gelmektedir. Onların desteği geçen Temmuz’dan bu yana %75’in üzerinde. 2x zincirin geçerli hash gücünün büyük bir çoğunluğu ile başladığını varsayarsak, 1x zinciri saldırıya açık hale gelecektir.

Bununla birlikte, Corallo’ya göre bir madencinin azınlık zincirine saldırması için bir sebep yok, çünkü bir getirisi olmayacak. 1x zincirin geçerli hash gücünün %15’iyle başladığı varsayımsal senaryoda, bir madenincinin sahip olduğu hash gücünün %15’ini alıp ve yararlı bir madencilik yerine bu zincire saldırması gerekeceğini ve saldırının işe yaramayacağını söylüyor. Sırf bir şeyi ispat etmek için bir sürü para harcamış olacaksınız.

Ayrıca, Ağustos ayında meydana gelen Bitcoin Cash adlı önceki bir Bitcoin çatalına henüz saldırı yapılmadığına da dikkat çekiyor.

Bakalım neler olacak..

Bir Cevap Yazın