Satoshi Nakamoto Kimdir?

Evrim Dönmezgel tarafından tarihinde yayınlandı

Satoshi Nakamoto kimdir sorusuna cevap arıyorsanız doğru adrese geldiniz.

Öncelikle Satoshi Nakamoto kitabını ücretsiz olarak pdf formatında buradan indirebilirsiniz.

Satoshi Nakamoto, bitcoin’i tasarlayan ve orijinal referans uygulamasını yaratan bilinmeyen kişiler (?) tarafından kullanılan addır. Bilinmeyen diyoruz çünkü kimileri onun bir grup olduğunu kimileri ise gerçekten tek bir kişi olduğunu düşünür. Fakat kendisi hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Uygulamanın bir parçası olarak ilk blok zinciri veritabanı da geliştirildi. Bu süreçte, dijital para birimi için ikili harcama sorununu çözen ilk kişi oldu. Bitcoin gelişiminde Aralık 2010’a kadar aktiflerdi.

Satoshi’nin Bitcoin’in temellerini anlattığı tezin Türkçe versiyonu için bakınız: Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi

Satoshi Nakamoto kimdir?

Satoshi Nakamoto kimdir sorusuna cevap verebilmek için elimizde olan verileri incelememiz gerekir.

Nakamoto, 5 Nisan 1975 doğumlu Japonya’da yaşayan bir insan olarak öne sürüldü. Ancak, Nakamoto’nun gerçek kimliği ile ilgili spekülasyonlar çoğunlukla, Birleşik Devletler’de veya Avrupa’da yaşayan, Japon kökenli olmayan bir kriptografi ve bilgisayar bilimi uzmanına odaklandı.

Nakamoto’nun Ağustos 2017 itibarıyla yaklaşık olarak 4,2 milyar ABD doları seviyesinde tahmin edilen yaklaşık 1 milyon bitcoin’e sahip olduğuna inanılıyor.

Bitcoin’in Gelişimi

Ekim 2008’de Nakamoto, kriptografi ile ilgili mail listesi metzdowd.com’da bitcoin dijital para birimini açıklayan bir yayın yaptı. Bu yayının başlığı Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi idi. Ocak 2009’da Nakamoto, ağı başlatan ilk bitcoin yazılımını ve bitcoin kripto para biriminin ilk birimlerini (bitcoinler) piyasaya sundu. Satoshi Nakamoto, 9 Ocak 2009’da Sourceforge’da Bitcoin yazılımının Version 0.1 sürümünü yayımladı.

Nakamoto, kod yazma çalışmalarının 2007’de başladığını iddia etti. Bitcoin’in mucidi, doğası gereği çekirdek tasarımın geniş bir işlem yelpazesi türlerini desteklemesi gerektiğini biliyordu. Uygulanan çözüm, özel kodları ve veri alanlarını baştan sona predikatif bir komut dosyası kullanarak etkin hale getirdi.

Nakamoto, bitcoin.org alan adı ile bir web sitesi hazırladı ve bitcoin yazılımındaki diğer geliştiricilerle 2010’un ortalarına kadar işbirliği yapmaya devam etti. Bu süre zarfında, kaynak kodu deposunu ve ağ uyarı anahtarını Gavin Andresen‘e devretti, çeşitli domain adlarını çeşitli bitcoin üyelerine devretti ve projedeki katılımını durdurdu. Nakamoto, yokluğundan ve devredilmesinden kısa bir süre önce, kaynak kodundaki tüm değişiklikleri kendisi yaptı.

Mucit ilk çıkardığı blokta “The Times 3 January 2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” yazılı bir mesaj bıraktı. Metin The Times’ın 3 Ocak 2009 tarihli sayısındaki manşetten alınmış. İlk bloğun bu tarihten daha önce çıkarıldığının güçlü bir göstergesi olarak gösteriliyor. Genesis bloğu ya da başlangıç bloğu, 3 Ocak 2009’da saat 18: 15: 05 GMT arasında bir zaman etiketine sahiptir. Bu blok, referans için önceki blok bulunmadığından diğer tüm bloklardan farklıdır. Bunu yapmak için özel kod kullanılması gerekiyordu. Sonraki bloklardaki zaman damgaları, Nakamoto’nun tüm erken blokları yalnızca kendisi için kullanmaya çalışmadığını gösteriyor.

Mucit, madenciliğin başında ve 10 gün sonrasına kadar genesis bloğuyla birlikte bitcoin ile ödülendirildi. Test işlemleri hariç, bunlar Ocak 2009’un ortalarından beri kullanılmamaktadır. Halka açık bitcoin işlem günlüğü, Nakamoto’nun bilinen adreslerinin yaklaşık bir milyon bitcoin’e sahip olduğunu göstermektedir. 18 Ağustos 2017 itibarıyla, 4.053.500.000,00 dolardan fazla BTC değerindedir. Bitcoin cash’in oluşturulduğu sert çatal yüzünden bir milyon BCH yaklaşık 675.510.000 dolar değerindedir.

Karakteristiği ve Kimliği

Satoshi Nakamoto kimdir sorumuza cevap bulabilmek için Nakamoto’yu derinlemesine incelememiz gerekir. Nakamoto teknik konularda ekiptekilerle görüşürken kesinlikle kişisel bilgilerini açıklamadı. Bankacılık ve kısmi rezerv bankacılığı konusunda bazı yorumlar yaptı. 2012 yılındaki P2P Vakfı profilinde Nakamoto’nun, Japonya’da yaşayan 37 yaşındaki bir erkek olduğu iddia edildi ancak bazıları, mükemmel İngilizce kullanımından ötürü ve Bitcoin yazılımının tamamen İngilizce etiketlenip dökümante edilmesinden dolayı Japon olmasının pek mümkün olmadığını speküle eder.

Ara sıra kod yazımında ve forumlarda yayınlanan mesajlardaki “bloody hard” gibi İngiliz İngilizcesi yazım ve terminolojisi, Nakamoto’nun ya da konsorsiyumdan en az birinin Commonwealth kökenli olduğu yönünde spekülasyon yaptı.

İsviçreli bir kodlayıcı ve aktif bir topluluk üyesi olan Stefan Thomas, Nakamoto’nun bitcoin forum mesajlarından her biri için zaman damgalarının (500’den fazla) grafiğini çıkardı; sonuçta ortaya çıkan tablo, saat 05.00 ile 11.00 arasında Greenwich Ortalama Saati arasında hemen hemen hiç mesajının yayınlanmadığı gerçeği idi. Bu model cumartesileri ve pazar günleri için de geçerli olduğundan, Nakamoto’nun bu saatte uykuya daldığını önermişti. Nakamoto, geleneksel uyku alışkanlıklarına sahip tek bir kişiyse, UTC-05: 00 veya UTC-06: 00 saat farkı kullanan bir bölgede ikamet ettiğini söyleyebiliriz. Bu, Kuzey Amerika’nın Doğu Saati ve Orta Zaman Bölgesi’nin yanı sıra Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika’daki kısımlarını da kapsar.

Satoshi’nin Dai’ye gönderdiği ilk e-postası 22 Ağustos 2008 tarihidir; Bu PDF için meta veriler (pdftk bitcoin.pdf dump_data) CreationDate değeri olarak 20081003134958-07’00’ değerini verir – bu, 3 Ekim 2008 veya Cypherpunk postasında belirtilen yerel tarihle tutarlı olan bir aydan biraz uzun bir süreyi ifade eder.

Gavin Andresen, Nakamoto’yu tarif ederken “Mükemmel bir kodlayıcıydı ancak ilginç bir kişilikti” der.

Olası Kimlikler

Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği hakkında hâlâ şüpheler var. Aşağıdaki isimler olası gerçek kimliği olabilir.

İlgili isimleri okuduktan sonra Satoshi Nakamoto kimdir, kim değildir karar vermek size kalacak.

Nick Szabo

Aralık 2013’te Skye Grey adlı bir blog yazarı içerik analizi yaparak Nick Szabo’yu Bitcoin’in çıkış tezi ile linkledi. Szabo merkezi olmayan bir para meraklısı ve “bit altın” hakkında bir yazı yayımladı, bu bitcoin’in öncülü olarak kabul edildi. 1990’larda takma ad kullanmaya ilgi duyulduğu biliniyor. Mayıs 2011’de yayınlanan bir makalede Szabo, bitcoin yaratıcısı hakkında şunları söyledi: “Kendim, Wei Dai ve Hal Finney, fikri en çok sevenlerdendik (veya Dai’nin durumuyla ilgili olarak) önemli ölçüde Nakamoto’ya kadar (Nakamoto’nun Finney ya da Dai olmadığını varsayıyoruz)”

Ekonomi yazarı Dominic Frisby’nin ayrıntılı araştırması çok fazla kanıt sunmaktadır, ancak itiraf ettiği gibi Satoshi’nin Szabo olduğuna dair bir delil yoktur. RT’nin Konuşmacı Raporu adlı tv programındaki konuşmasında “Ben dünyanın her yerinde yalnızca geniş ama aynı zamanda bilgi özgüllüğü bulunan bir kişi olduğuna karar verdim ve bu da bu bölüm” dedi. Ancak Szabo, Satoshi olduğunu reddetti. Temmuz 2014’te Frisby’ye gönderilecek bir e-postada: “Bana bildirdiğiniz için teşekkürler. Korkarım beni Satoshi sanıyorsunuz, ama buna alıştım”. Nathaniel Popper New York Times gazetesinde “en ikna edici kişinin Nick Szabo’ya işaret ettiğini” yazdı.

Dorian Nakamoto

Gazeteci Leah McGrath Goodman, Newsweek dergisinde yayınlanan 6 Mart 2014 tarihli bir makalesinde California’da yaşayan ve doğum ismi Satoshi Nakamoto olan Dorian Prentice Satoshi Nakamoto‘yu tespit etti. Goodman, isim benzerliğinin yanı sıra, aslında bitcoin mucidi olduğunu öne süren birtakım bilgilere dikkat çekti. Fizikçi olarak eğitilen Nakamoto, sınıflandırılmış savunma projelerinde ve teknoloji ve finansal bilgi hizmetleri şirketleri için bilgisayar mühendisi ve bir sistem mühendisi olarak çalıştı. Nakamoto 1990’lı yılların başında işten atıldı ve kızına göre özgürlükçü davrandı ve kendi işini kurmaya yöneldi ve “hükümetin parmağı altında olmayan” diye niteledi.

Makalenin en büyük kanıtı olarak sunduğu şey ise Goodman’ın, kısa süre içinde yaptığı kişisel bir röportaj sırasında kendisine sorduğu bir soruya verdiği cevaptı. Nakamoto’nun şu sözlerle bitcoin kurucusu olarak kimliğini doğruladığını yazdı: “Artık bitcoin ile ilgilenmiyorum ve onun hakkında konuşmak istemiyorum, başkalarına devredildi, şu an ben değil, onlar sorumlu.” Makalenin yayını, basının oldukça ilgisini çekti ve Dorian Nakamoto’nun evinin yakınında kamp kuran gazetecilerin çıktı.

Bununla birlikte, daha sonraki tam uzun röportaj sırasında Dorian Nakamoto, bitcoin ile bağlantısı olduğu iddialarını reddetti. Daha önce hiç bitcoin’i duymadığını söyledi ve Goodman’ın sorusunu yanlış yorumladığını söyledi. Reddit’teki “ask-me-anything” röportajında Goodman’ın Citibank için yaptığı çalışmayla ilgili kendisini yanlış yorumladığını iddia etti. O günden sonra, P2P Vakfı hesabındaki takma adlı bir hesap beş yıl sonra ilk mesajını gönderdi: “Ben Dorian Nakamoto değilim.”

Satoshi Nakamoto kimdir

Satoshi Nakamoto post’u.

Hal Finney

Hal Finney (4 Mayıs 1956 – 28 Ağustos 2014), bitcoin öncesi kriptografide bir öncüydü. Satoshi’den sonra bitcoin’i kullanan, hata raporlayan ve iyileştirmeler yapan ilk kişiydi. Forbes gazeteci Andy Greenberg’e göre, Dorian Nakamoto’nun ailesinin evinden birkaç blok ötedeydi. Greenberg, yazım analizi danışmanlığı Juola & Associates’ten Finney’in Satoshi Nakamoto’nun yazısının bir örneğini karşılaştırmasını istedi ve bunun, henüz karşılaşmadıkları çok yakın benzerlik olduğunu keşfetti. Greenberg, Finney’in Nakamoto adına bir hayalet yazar olabileceğini teorileştirdi. Bununla birlikte, Finney ile görüştükten sonra, Greenwich, Finney’in doğruyu söylediği sonucuna vardı. Onunla Satoshi arasındaki e-postaları, onun ilk para çekimi işlemini (Satoshi’den kendisine geri ödemeyi unuttuğu) içeren bitcoin cüzdanının geçmişini görerek anladı. Juola & Associates ayrıca Satoshi’nin Finney’e gönderdiği e-postaların Satoshi’nin Finney’in yaptığı diğer yazılarına daha yakından benzediğini bulmuştur.

Craig Steven Wright

8 Aralık 2015’te Wired, Avustralyalı bir eski akademisyen olan Craig Steven Wright’ın “ya bitcoini icat ettiğini ya da o olduğuna inanmamızı sağlayan çok parlak bir hile” uyguluyor olduğunu yazdı. Craig Wright Twitter hesabını kapattı ve ne kendisi ne de eski eşi basının sorularına yanıt vermedi. Aynı gün, Gizmodo, Satoshi Nakamoto’nun Craig Steven Wright ve 2013’te ölen bilgisayar analisti David Kleiman’ın ortak bir takma adı olduğunu iddia ederek Wright’ın e-posta hesaplarına girdiği öngörülen bir hacker tarafından elde edilen kanıtlarla bir hikaye yayınladı. Bitcoin geliştiricileri sunulan raporları ikna edici bulmadı. Ardından yapılan raporlar, sağlanan delillerin ayrıntılı bir aldatmaca olduğu olasılığını da ortaya çıkardı.

Wired’in yazısından sonra Wrigth’ın New South Wales’teki evi en az on polis memuru tarafından 9 Aralık’ta baskına uğradı. Yeni Güney Galler’deki Ryde’deki iş yerleri de polis tarafından araştırıldı. Avustralya Federal Polisi, Avustralya Vergi Dairesi’ne yardım amacıyla arama yaptıklarını ve “Bu konunun, dijital para birimi ile bağlantılı son medya raporuyla ilgisiz” olduğunu belirtti. Gizmodo tarafından yayımlanan ve Wright ile ATO arasındaki bir toplantıya ilişkin bir belgeye sahip olduğu iddia edilen bir belgeye göre, birkaç yıl boyunca kendisi bir vergi uyuşmazlığına karışmıştı.

2 Mayıs 2016’da Craig Wright blogunda, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ederek halka açıkladı. Aynı gün yayınlanan makalelerde, BBC ve The Economist’ten gazeteciler, Wright’ın ilk bitcoin işlemiyle ilişkili özel anahtar kullanarak bir mesaj imzalamasını gördüklerini belirttiler. Wright’ın iddiası, ikisi de Wright’la bir araya gelen ve benzer bir imza törenine tanık olan Jon Matonis (Bitcoin Vakfı eski direktörü) ve bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen tarafından desteklendi.

Craig Steven Wright ile ilgili tezler

Bununla birlikte, bitcoin geliştiricisi Peter Todd, Wright’ın kriptografi kanıtı içerdiği görülen blog yazısında aslında hiçbir şey içermediğini söyledi. Bitcoin Core projesi, Twitter’da “Kimsenin Bitcoin’in yaratıcısı olduğuna dair henüz kriptografik bir kanıt bulunmadığını” söyleyen bir bildiri yayınladı. Bitcoin geliştiricisi Jeff Garzik, Wright tarafından kamuya açıklanan kanıtların hiçbirinin ispatlanmadığını ve güvenlik araştırmacısı Dan Kaminsky Wright’ın iddiasının “kasıtlı bir aldatmaca” olduğuna karar verdi.

Wright, 4 Mayıs 2016’da “bu olağanüstü iddianın temellerini atacak bir dizi eser” yayınlayacağına sözünü veren başka bir yazı yayınladı. Ancak ertesi gün, tüm blog yayınlarını sildi ve “Üzgünüm” adlı bir yazı yayınladı:

Ben bu gerçeğin gizli kalmasına ve arkasına saklanabileceğime inandım. Fakat, bu hafta yaşanan olaylar açıldığında ve en eski anahtarlara erişim iznini yayınlamaya hazırlandım fakat cesaretim yok. Yapamam.

Satoshi Nakamoto kimdir başlıklı yazımızın sonuna geldik. Umarım Satoshi Nakamoto kimdir sorunuza cevap bulabilmişsinizdir.

Siz ne dersiniz? Sizce Satoshi Nakamoto kimdir?

Facebook Yorumları

Evrim Dönmezgel

"Satoshi" adlı ilk Türkçe Bitcoin kitabının yazarı Evrim Dönmezgel, Bitcoinlerim.com sitesinin yazarıdır. Kripto para ve blockchain teknolojileri sevdalısıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.