RaiBlocks (XRB) İncelemesi: RaiBlocks Nedir?

RaiBlocks (XRB) İncelemesi: RaiBlocks Nedir?

Son güncelleme: Aralık 29, 2017

RaiBlocks nedir? Nasıl satın alınır? İyi bir yatırım mıdır? Diğer kripto paralardan farkı nedir?

RaiBlocks Nedir?

RaiBlocks (XRB), yüksek verimlilik, ölçeklenebilirlik ve üstün performans sağlamayı hedefleyen kripto para birimidir. Gelişmiş blok zincir teknolojisi ve düşük enerjili ayak izi ve anlık işlemlere sahip güvenilir bir ağ tarafından desteklenmektedir.

Bütün bunları, blok zincir teknolojisinin uygulanmasında eşsiz bir yaklaşımla gerçekleştirmektedir. Bir nevi blok-kafes yapısı denilen bu sistemde, her RaiBlocks hesabının kendi özel blok zincirleri vardır. Proof-of-Stake algoritmalı oy sistemi ile, ağ genelinde fikir birliğinin bir bütün olarak elde edilmesine yardımcı olur.

Platformun yaklaşık 1.7 gigabaytlık bir defteri var. Kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden işlem yapabilir ve tüm işlemler anlık olarak gerçekleşir. Aynı zamanda inanılmaz derecede ölçeklendirilebilirdir, böylece eşler arası işlemler ve para transferleri hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Proof-of-Stake algoritması kullandığından, birçok blok zincir ve kripto para ağının güç emici madencilik donanımına ihtiyaç duymaz. RaiBlocks’ta tamamen önceden madencilik yapıldığı için tekrar madenciliğe ihtiyaç duymaz ve tüm para işlem ve değişim için dağıtılır.

RaiBlocks Nasıl Çalışır?

Ağ, her bir hesaba kendi blok zincirini veren bir blok-kafes yapısına dayanıyor. Bu nedenle her hesap, kendi bakiye ve etkinlik geçmişi biçiminde bir olay zincirine sahiptir. Yalnızca bir hesap sahibi kendi hesap zincirini değiştirebilir. Geleneksel bir blok zincirde, tüm defter tüm node’lar tarafından dağıtılır ve paylaşılırken, RaiBlocks’da yalnızca her bir kullanıcının kişisel bakiyesi ve işlem geçmişi yerel zincirinde korunmak suretiyle kısmen dağıtılır.

Rai’nin işlem hızını aşağıda görebilirsiniz;

Bu, kullanıcı tarafında anlık asenkronize güncellemelere izin verir, çünkü bir işlemin onaylanması için tüm ağ üzerinden iletilmesi gerekmez. Aynı zamanda, XRB’yi bir hesaptan diğerine aktarma işlemi, bir hesaptan ziyade iki bağımsız işlemi gerektirir.

Kullanıcıların gönderen hesabından uygun miktarı düşürdüğü bir gönderme işlemi başlatması gerekir. Bunu alıcının hesabının bakiyesine atan bir alım işlemi izler.

Ücretsiz İşlemler

RaiBlocks platformu, hafif bir protokole dayandığı için işlem ücretleri talep etmez. Ağ üzerinden yapılan tek bir işlem, yalnızca bir UDP paketinde sağlanabilir. Buna ek olarak, tüm işlemler tek tek işlenir, bu da blok boyutu ile ilişkili sorunları ortadan kaldırmayı hedefler.

Bu gecikmelerin imkânsız olduğu anlamına gelmez; bazı blok zincir ağlarında tıkanıklık olduğu gösterilen işlem spam’larının çoğalmasını önlemek amacıyla devam eden işlemler ertelenebilir.

Ayrıca hem Proof-of-Stake algoritması ve hem de sonuçta madencilik ihtiyacının olmaması işlemleri ücretsiz kılar. Geleneksel bir blok zincirinde, işlem ücretleri, madencilerin ağ node’larını çalıştırırken kullandıkları elektrik maliyetlerini telafi etmeye yardımcı olur, ancak XRB için bu gereksizdir.

Bir dizi internet sitesi hala XRB’yi madencilikle çıkarabileceklerini iddia ediyor, ancak aslında çıkardıkları şey sadece diğer dijital para birimleridir. Ardından, çıkardıkları kripto para birimlerini RaiBlocks karşılığında borsalarda satıyorlar.

Özet: RaiBlocks’ın Temel Özellikleri

  • Ölçeklenebilirlik (veri kümesinin boyutunun logaritmasına dayalı olarak)
  • Para göndermek ve almak için işlem ücreti alınmaz
  • Özel blok-kafes yapısı
  • Anlık onaylama ve işlemlerin anlık tamamlanması
  • Bireysel hesaplar için özel blok zincir
  • İşlem ayrıntılarını doğrulamaktan sorumlu hesap sahipleri
  • Bakiye-ağırlıklı proof-of-stake algoritmalı oylama sistemi

İncelememizin sonuna geldik. Umarım RaiBlocks nedir, ne değildir öğrenmişsinizdir. Sizin de yorumlarınız varsa ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın