Nasdaq Blockchain ile İlgili Patent Başvurusunda Bulundu!

Nasdaq Blockchain ile İlgili Patent Başvurusunda Bulundu!

Son güncelleme: Kasım 19, 2017

Global borsa operatörü Nasdaq, varlık sahipliği (asset ownership) verilerini bir blok zincirinde saklamayı planlıyor.

Yakın zamanda ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayımlanan bir patent başvurusunda şirket, sahiplerinin varlıklarına erişmesine izin vermek için dijital cüzdan kullanmanın yanı sıra bir varlığın kime ait olduğunu kaydetmek için dağıtık bir defterin nasıl kullanılacağını açıklıyor.

Patent Başvurusu

Patent başvurusuna bu linkten erişilebilir. (İngilizce)

Patent başvurusunda anlatılan uygulamaya göre:

Belli varlıkların sahipliği ile ilgili bilgiler (örneğin bir şirketteki hisse senetleri vb.) bir blok zinciri içinde saklanır ve bu sahiplik bilgisi kullanılarak çeşitli veri işleme işlemleri (aşağıda “uygulama işleme” olarak refere edilecektir) gerçekleştirilir.

Nasdaq Blockchain ile İlgili Patent Başvurusunda Bulundu
Nasdaq Blockchain ile İlgili Patent Başvurusunda Bulundu

Patent başvurusu, bir bloğun kötü amaçlı aktörler tarafından değiştirilemediğinin varlık mülkiyet verilerini korumada etkin bir güvenlik fonksiyonu olarak hareket ettiğini belirten, her bloğun kriptografik hash değerini cazip bir özellik olarak not ediyor.

Başvuruya göre, kullanıcıların kamusal bir blok zinciriyle bile mahremiyetini koruyabileceği gerçeği yalnızca teknolojinin cazibesine katkıda bulunuyor.

Yine başvuruya göre, Nasdaq, her bir düğümün (node) blok zincirinin bir kopyasını içereceği dağıtık bir ağı commit edecek. Bakınız: Commit etmek.

Dağıtık Defterler

Nasdaq, sahiplik bilgilerini (ownership information) depolamak için dağıtık defterleri inceliyor.

Patent başvurusu, “Blok zincir gibi dağıtık defter teknolojilerini büyük potansiyel olarak gösterirken, bu teknolojilerin performans, verimlilik ve kabiliyetlerinde daha fazla gelişme gerektiğini de” belirtiyor.

Nasdaq daha önce blok zincir teknolojisi ile ilgili endişelerini dile getirmişti. Bu ayın başlarında, Nasdaq Clearing’in ürün geliştirme sorumlusu Gustaf von Boisman, teknolojinin mevcut sistemlerine hemen uygulanamayacağını söylemişti.

O dönemde Boisman, sorunların blockchain tabanlı sistemlerin diğer mali sistemlerle entegrasyonu etrafında döndüğünü belirtmişti.

Bir Cevap Yazın