Lightning Network Nedir

Lightning Network Nedir

Son güncelleme: Ağustos 30, 2017

Lightning Network nedir sorusunun cevabı kendi sitesinde tanımlarken şu ifade kullanılıyor: Ölçeklenebilir, Anlık Bitcoin/Blockchain İşlemleri.

Lightning Network Nedir

Lightning Network (Yıldırım Ağı), çift yönlü ödeme kanallarının bir örgülü ağ (mesh network) aracılığıyla Bitcoin, Litecoin veya Vertcoin gibi dijital para birimlerinin mikro ödemelerini yapmak için kullanılan bir P2P (eşten-eşe) sistemidir. Bu sistemde fonları kimseye emanet etmek gerekmez veya üçüncü parti birine güvene ihtiyaç duyulmaz.

Geleceğin İşlem Sistemi

  • Anında Ödeme. Blok onay sürelerini kafaya takmadan yıldırım hızlı blokchain ödemeleri. Güvenlik, bireysel ödemeler için blok zincirli akıllı-sözleşmelerle işlem yapmaya zorlanır. Ödeme hızı milisaniye ile saniye olarak ölçülür.
  • Ölçeklenebilirlik. Ağ üzerinden milyarlarca ya da trilyonlarca işlem kapasitesi. Kapasitesi, eski ödeme yöntemlerini çok büyüklükte order’larla yok etme gücüne sahip. Artık, eylem/tıklama başına ödeme yapmak, gözetim memurları olmaksızın mümkün.
  • Düşük maliyet. Lightning Network, blok zincirle işlem yaparak ve yerleşerek, anlık mikro ödemeler gibi yeni ortaya çıkan kullanım durumlarına izin veren son derece düşük ücretlere izin verir.
  • Çapraz Blok Zincirler. Çapraz zincir atomik takaslar, heterojen blok zincir uzlaşma kurallarıyla anında zincirleme dışında gerçekleşebilir. Zincirler aynı kriptografik hash fonksiyonunu destekleyebildikleri sürece, 3. şahısların emanetçilerine güvenmeksizin blok zincirler arasında işlem yapmak mümkündür.

Lightning Network Nasıl Çalışır

Lightning Network, bir katılımcı ağı üzerinden anında ödemeleri sağlamak için blok zincirinde akıllı sözleşme işlevselliğini kullanan merkezi olmayan bir şebekedir.

Lightning Network blok zincirin temel teknolojisine bağımlıdır. Gerçek Bitcoin/blockchain işlemlerini kullanarak ve yerli akıllı sözleşmeli betik dili kullanarak, yüksek hacimli ve yüksek hızda işlem yapabilen güvenli bir katılımcı ağı oluşturmak mümkündür.

  • İki Yönlü Ödeme Kanalları. İki katılımcı, blok zincirinde her iki katılımcının da herhangi bir fon harcamasını imzalamasını gerektiren bir defter kütüğü girişi oluşturuyor. Her iki taraf da, defteri girdisini kendi tahsisatlarına iade eden işlemler oluşturuyorlar, ancak onları blok zincire yayınlamıyorlar. Mevcut defteri girdi çıktısından harcama yapan birçok işlem oluşturarak, deftere girdi için kendi tahsisatlarını güncelleyebilirler. Yalnızca en yeni sürümü geçerlidir ve bu, blockchain ayrıştırılabilir akıllı sözleşme komut dosyası tarafından zorlanmaktadır. Bu girdi, herhangi bir zamanda, en son sürümü blok zincirine yayınlayarak herhangi bir güven veya gözetim gerektirmeden kapatılabilir.
  • Lightning Network. Bu iki taraflı defter girdilerinin bir şebekesini oluşturarak, internet üzerinden yönlendirme paketlerine benzer bir şekilde şebekede bir yol bulmak mümkündür. Ödeme, zaman kaydırmalarının azaltılması yoluyla atomikliği zorlayan (tüm ödeme başarılı veya başarısız) bir komut dosyası kullanılarak gerçekleştirildiğinden, yol boyunca uygulanan nodlar güvenilir değildir.
  • Blockchain. Sonuç olarak, sınırlamaları olmaksızın blok zincirdışı işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. İşlemler, blok içi zincirin güvenilebilirliği ile zincir dışı yapılabilir. Bu, bir başkasıyla birçok yasal sözleşme yapma şekline benzer, ancak bir sözleşme yapılırken mahkemeye gidilmez. İşlemleri ve komut dosyalarını ayrıştırılabilir yaparak, akıllı sözleşme blok zincir üzerinde uygulanabilir. Ancak, işbirliği yapılmaması durumunda, mahkeme ilgilenir – ancak blok zincir ile sonuç deterministiktir.

Ethereum muadili için bakınız: Raiden Network Nedir?

 

Bir Cevap Yazın