Kripto Para Ticareti ve Yatırımcılarına 50 Tavsiye

Kripto Para Ticareti ve Yatırımcılarına 50 Tavsiye

Son güncelleme: Ocak 7, 2018

Kripto para ticareti zorlu bir iştir. Çok ciddi bilgi, teknik analiz ve sabır gerektirir. Aşağıdaki liste kripto para ticareti için kendime verdiğim tavsiyelerdir.

Kripto Para Ticareti ve Yatırımcılarına 50 Tavsiye

 1. Boğa piyasasında herkes dahidir. Gerçek tüccarlar ise ayı piyasalarında ya da oldukça değişken piyasalarda hayatta kalır ve hatta kendilerini geliştirirler. (Boğa piyasası ve ayı piyasasının ne demek olduğunu bilmeyenlere küçük bir bilgi vereyim. Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir. Bu terimin kökeninin, boğaların her şeyi boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırdıkları inancından geldiği varsayılmaktadır. Ayı piyasası (bearish market) ise, genellikle piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır.)
 2. Kör bir boğa olma. TÜM pazarlar periyodiktir. Düşüşlerden veya piyasa çökmelerinden korkma – en çok para kazanabileceğiniz yer burasıdır.
 3. Ticaret ve yatırım arasında büyük fark vardır.
 4. Girişte tetiği çekmeden önce yapacağın ticareti iyice planla.
 5. Girişler önemlidir, ancak risk ve para yönetimi, para kazandığınız veya kaybettiğiniz yerdir.
 6. Kripto para trenine daha geçen yıl binmiş hızlı yoldan zengin olma öğütleri veren uzmanlardan uzak dur.
 7. Hangi tür ticaret veya yatırımları seçeceğine karar ver ve diğer her şeyi yok say.
 8. Kripto para piyasasında çok para kazandığın için diğer finansal piyasalarda da kolayca para kazanabileceğini varsayma. Borsa yatırımcılarının %95’inden fazlası para kaybeder. Kolay bir oyun değil bu. Senin için çalıştığını düşündüğün şeye tutun.
 9. Günlük kripto para al-satında en iyi yöntem; günlük al-sat yapmamaktır.
 10. Herhangi bir pazarda kâr elde etmenin en iyi yolu, büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşündüğünüz bir şeyi (kamuoyuna açıklanmadan önce) bulmak ve sermayenizin %100’ünü kaybedeceğinizi varsayarak yatırım yapmaktır. “Melek yatırımcı” yaklaşımı.
 11. Piyasayı kontrol edemezsin. Kontrol edebileceğiniz tek şey, girişleriniz, ticaret boyutunuz ve çıkışlarınızdır.
 12. Tek bir piyasa katılımcısı senin çok iyi çalışacağını düşüğündüğün “teknik analiz”ini tamamen yok edebilir.
 13. Kimseden körü körüne al-sat tavsiyesi alma, özellikle de sosyal medyadaki veya sohbet odalarındaki rastgele insanlara güvenme.
 14. Tüm finansal ağ pazarlama projeleri ponzi şemalarıdır, iki kere iki dört.
 15. Hayatınızı değiştirecek bir miktarda para kazanıyorsanız, en az 30 gün boyunca hiçbir şey yapmayın.
 16. Ticaret, bir pazarda en üstü ve dipleri toplamakla alakalı değil, bir hareket anını yakalamakla alakalıdır.
 17. Kaybettiren küçük bir ticareti büyük bir kayıp yatırım haline getirme.
 18. Günlük kâr hedefi belirleme- uzun vadeli performans hedefleri belirle.
 19. Önce hayatta kalmayı öğren, sonra büyü.
 20. En iyi grafik göstergeleri fiyat hareketi ve hacimdir. Başkalarını da kullanabilirsiniz, ancak diğer göstergeler sizi daha kârlı bir tüccar yapmayacaktır.
 21. Eğilimler rasyonel görünen şeylerin ötesine geçebilir.
 22. Bir pazarda en üstü seçmeye çalışmayın. Piyasanın trendin ne zaman bittiğini söylemesi için bekleyin.
 23. Büyük haberler çıktığında ticaret yapmayın – piyasaların nasıl tepki vereceğini tahmin etmek imkansızdır.
 24. Çoğu tüccar için en büyük zorluk, egoları veya doğru olmaları gerekliliğidir.
 25. Riskleri düzgün bir şekilde yönetirseniz, ticaretinizin %50’sini kaybedebilir ve ancak yine de kârlı olabilirsiniz.
 26. En iyi girişimci ve CEO’lar tipik olarak en kötü tüccar ve yatırımcılardır.
 27. Yatırım yapmak için en iyi kafada olan insanlar genellikle itfaiyeciler, pilotlar ve polisler gibi yüksek riskli işlerde çalışanlardır.
 28. Pump and dump (pompala ve boşalt) gruplarından adeta vebadan kaçar gibi kaçın. (Pump and dump’ın ne olduğunu bilmeyenlere bilgi: bir hisseyi alıp sonra onu yatırımcılara öneren insan grubudur bunlar. Yaydıkları haberlerle talebi arttırarak ellerindeki hisselerin yükselmesine neden olurlar ve sonra yüksek fiyattan satarlar. Bunu yapabilmek için daha çok oynak kağıtları tercih ederler.)
 29. Kitaptaki her hatayı yapacaksın. Hata yaptığında bir de üstüne kendini hırpalama, aynı hatayı iki kere yapmamaya çalış ve öğren.
 30. Kripto para borsalarına banka hesapları gibi davranma. Özel anahtarları (private key) kontrol etmediğin sürece koinin sahibi sen değilsin.
 31. Kripto 24/7/365 bir pazardır. Her ticareti yakalayamazsın. Birini kaçırınca endişelenme – başka bir ticaret fırsatı daha HER ZAMAN vardır.
 32. İçeriğini anlamadığın bir kripto paraya yatırım yapma.
 33. Momentum ticareti ve shitcoin’lerdeki (çöp koin) artış ile para kazanabilirsin, ama bunlara uzun vadeli yatırım yapma.
 34. Düşük ticaret hacmi ve düşük pazar büyüklüğü olan koinlerden uzak dur. Kolayca manipüle edilirler ve bir konumda sıkışabilirler.
 35. Gündelik yaşam için ihtiyaç duyduğun parayla ticaret yapma. “Risk sermayesi” denmesinin bir nedeni var.
 36. Kendini bir avcı olarak düşün – büyük savaşa cephane hazırla.
 37. Yüksek oynaklık olduğunda kripto para borsaları düşüşe geçer. Fiyat büyük bir hedefe veya satın alma bölgesine girerse, herkesten ÖNCE almak mantıklı olabilir.
 38. Ticaret ve yatırım şu duygularını ön plana çıkarır: korku, açgözlülük, tereddüt.
 39. Ticaret yapmak için en zor şey … HİÇBİR ŞEY’dir. Bu aynı zamanda yapılacak en kârlı şey olabilir.
 40. Bir pazar “balon” içinde olduğu için biteceği anlamına gelmez. Bitcoin, yarım düzine büyük balon geçirdi ve her birinden sonra fiyatı daha da arttı.
 41. Ne olursa olsun bıraktığında pişman olmayacak şekilde ticaretini yönet.
 42. Kontrarian gibi düşünmeyi öğren. (Kontrarian nedir diyenlere bilgi: kontrarian getirisi olmayan sürpriz hisse senetlerine yatırım yapan yatırımcıdır. Genel görüşün karşısında duran muhalif kişidir.) Sahip olduğun görüşün etrafındaki herkes tarafından geçerliliğinin onaylanmasına ihtiyaç duyan biriysen, o zaman ticaret ve yatırım senin için değil.
 43. Grafik zaman çizelgesi ne kadar kısa olursa, grafikler o kadar az güvenilir olur. Benzer şekilde zaman çizelgesi ne kadar uzun olursa, o kadar çok değişken fiyat hareketini etkiler ve fiyat tahmini de o kadar zor olur.
 44. Bazı piyasa koşulları, bulabileceğin her ticaret fırsatında gaza basılması için harikadır.
 45. Kripto paraların %90’ı sonunda sıfıra düşecektir. Buna göre yatırım yap.
 46. Ticaretin zihinsel tarafı ustalaşmanın en zor olduğu yerdir. Ayrıca en az takdir edilen yeteneğidir ve büyük miktarda para kazanmana veya kaybetmene neden olacaktır.
 47. Tüccarlar için en büyük 3 sorun, aşırı alım satım, girişte tereddüt ve kâr hedefleri öncesinde kapanış pozisyonlarıdır.
 48. Bir yıllık bir ticaret ve yatırımla kazanç sağlayabilirsin. Uzun vadeli oyna. Sabırlı ol ve en iyi anları bekle.
 49. Senin için ticaret yapacak başka birine ya da birilerine güvenme. Kendi yüksek riskli yatırımlarını (kripto ticareti gibi) kendin yönet.
 50. Kripto paralarla ilgili çıkan haberleri çok ciddiye alma. Haber sitelerinin çoğu tık ve gösterim peşinde.

Kripto para ticareti ile ilgili kendime verdiğim tavsiyeler bunlar. Unutmayın kripto para ticareti çok değişkene bağlı bir ticarettir. Her zaman kaybettiğinizde sizi üzmeyecek rakamlarla girin. Akıllı olun. Başkalarını dinlemeyin. Kendi analizinizi kendiniz yapın.

Ek olarak şu yazı da ilginizi çekebilir: Fakir Adamın Kripto Para Zengini Olma Rehberi

Bir Cevap Yazın