En İyi 11 Ethereum Geliştirme Aracı

En İyi 11 Ethereum Geliştirme Aracı

Son güncelleme: Kasım 25, 2017

Blockchain teknolojisi her tarafı sarıyor. Bitcoin’den sonra ikinci büyük kripto para olan Ethereum ve üzerinde çalıştığı platform da aynı şekilde büyüyor.

En İyi 11 Ethereum Geliştirme Aracı tanıtımına başlamadan önce sizi Ethereum ile ilgili diğer yazılarımızı okumaya davet ediyorum.

Yukarıdaki yazıları okuduysanız başlayabiliriz.

En İyi 11 Ethereum Geliştirme Aracı

Mist

Mist kullanarak Ethereum için cüzdan oluşturabilirsiniz.
Mist kullanarak Ethereum için cüzdan oluşturabilirsiniz.

Mist ile ether saklayın, transfer yapın, sözleşmeleri dağıtın ve daha fazlasını yapın. Blok zinciri öğrenmek için test ağında denemeler yapabilirsiniz. Hızlı işlemler için çok kullanışlıdır.

Geth

Kendinizi Ethereum alanında iyice geliştirdiyseniz, komut satır ekranlarını kullanarak gerçek bir hacker gibi arkadaşlarınıza hava atabilirsiniz. Mist’in yapabildiği her şeyi Geth de yapabiliyor, artı blok zincire http üzerinden bağlanabilmek için RPC endpoint’i olarak da kullanılabiliyor.

Parity

En İyi 11 Ethereum Geliştirme Aracı

Parity, yeni düşük seviye programlama dili Rust ile yazılmış bir Ethereum istemcisidir. Ethereum’un kurucularından Gavin Wood tarafından yazılan bu uygulama ile Ethereum node’unu hızlı ve hafif bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

MetaMask

Eğer Dapp geliştiriyorsanız, insanların kullanmasını istersiniz. Bunun için de MetaMask’a ihtiyaç duyarsınız. Bu küçük Chrome eklentisi sayesinde insanlar geliştirmiş olduğunuz Dapp (Dağıtık uygulama) ile etkileşime geçebilir. Halen denemediyseniz, eklentiyi indirin ve deneyin.

Dapp’ın ne olduğunu öğrenmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.

Web3.js

Merkezi olmayan uygulama (Dapp) geliştirecekseniz web3 kütüphanesiyle bayağı bir haşır neşir olacaksınız demektir. Blok zincir ile etkileşim içinde olacak bir uygulama yazacaksanız Web3js‘yi çok kullanacaksınız demektir.

Truffle

Bir sürü Ethereum geliştirme aracınız varsa, Truffle bu araçlar içinde İsviçre çakısı gibi olandır. Truffle, bloklar sunarak, hızlı bir şekilde blockchain uygulamaları geliştirip, derleyip, test etmenize olanak sağlar.

Javascript testrpc

Ether’inizle ortalıkta dolaşmaya başlamadan önce, en iyisi kodunuzu önce bir test blockchain üzerinde deneyin. Blockchain’e yazmak ether’e mal olacağından, akıllı sözleşmelerinizi test blockchain’i üzerinde denemek ve test ether’leri kullanmak en mantıklısı olacaktır.

Solc

Solidity kodları JavaScript gibi gözükebilir ancak yine de derlemeniz gerekmektedir. Akıllı sözleşme programlama dili Solidity’den Ethereum’un byte kod’una derlerken, Solc sizin için bir çevirmen görevi görür.

Solium

Anneniz blockchain içinde yaşamıyor o yüzden ondan pisliğinizi temizlemesini beklemeyin. Blockchain’e yazdığınız her kod için ödeme yaptığınızdan, kötü kod göndererek paranızı boşa harcamamaya dikkat edin. Solium ile temizlik işlerinizi yapabilirsiniz.

Ether.camp

Blockchain işine Microsoft da girdi. Kısa zaman önce Azura üzerinde Blockchain as a Service (BaaS) olarak bir hizmet vermeye başladılar. Ether.camp ile de tam bir Ethereum IDE hizmeti sunuyorlar.

BlockApps

Blockchain içindeki herşey herkese görünür durumdadır. Peki bir göz atmayı düşündünüz mü hiç? BlockApps cüzdan bakiyelerini sorgulama, işlem yazma ve sözleşme durumu okuma gibi bazı özellikleri sağlayan API’ler sunuyor.

Bir Cevap Yazın