Candlestick, Ayı ve Boğa Piyasalarına Dair..

Candlestick, Ayı ve Boğa Piyasalarına Dair..

Son güncelleme: Ocak 14, 2018

Herkese iyi pazarlar..

Kripto para ticaretine yeni giren ve herhangi bir borsa geçmişi olmayan yeni yatırımcılardan en çok aldığım sorulardan biri “abi bu boğa piyasası nedir? ayı piyasası nedir? candlestick diye koin çıkmış yatırım yapsam mı ki?” soruları.

Bu kadar soru gelince, tek tek cevap vermektense bir yazıda topluca hepsini işleyeyim istedim. Umarım yeni başlayan arkadaşlara faydası dokunur.

Şimdi öncelikle ayı ve boğa piyasası terimlerinden başlayalım, sonra candlestick ya da Türkçe adıya mum grafiği nedir, nasıl okunur ve nasıl analiz edilir, ona bakalım.

Boğa piyasası nedir?

İngilizce blogları, analiz sitelerini takip edenler sık sık bull market ya da bullish market tabirlerini duyarlar. Peki nedir abi bu bull market?

Bull market ya da Türkçe ifadeyle boğa piyasası özetle; piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir. Anahtar kelimelere dikkat ettiniz değil mi? Yükseliş, iyimser ve alım.. Bilirsiniz boğalar önlerine gelen herşeyi boynuzlarıyla yukarı doğru kaldırırlar. Bu nedenden dolayı boğa denir. Boğa piyasasında her zaman iyimserlik, yatırımcı özgüveni ve güçlü sonuç beklentikleri vardır. Boğa piyasasının başlayabilmesi için en düşük seviyeden en az %20’lik bir artışın olması gerekir.

Boğa piyasasından temel olarak 3 aşama vardır.

  • Birinci aşamada yatırımcısının güvenini kaybetmiş ve fiyatı çok ucuzdan satılmış kripto paraların büyük yatırımcılar tarafından toplandığı toplama aşamasıdır. Bu aşamada genelde toplama işlemi yapılır ve piyasaya henüz bir yükseliş hakim değildir. Derinden ve sessiz çalışır.
  • İkinci aşamada, artık belirli bir iyileşme gözlemlenir. Küçük yatırımcı da alım yapmaya başlar ve işlem hacminde artış ortaya çıkar. Buna alım aşaması da denir.
  • Üçüncü aşama ise doygunluk aşamasıdır. Artık ilgili kripto paranın alıcısı kalmamıştır, doygunluğa ulaşmıştır. Boğa piyasasının sonuna geldiğinin işaretidir bu ve büyük bir düşüşe gebedir.

Şimdi bir de ayı piyasasına bakalım.

Ayı piyasası nedir?

Bunun da ingilizce bear market ya da bearish market. Ayı piyasası, genellikle piyasaların karamsar olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır. Ayı piyasasındaki anahtar kelimelere dikkat lütfen: karamsarlık ve düşüş. Boğa piyasasının tam tersi. Nasıl ki boğa piyasasının başlaması için en düşük seviyeden en az bir %20 artış olması gerekirken, ayı piyasasının da başlangıcı tepe seviyeden %20’lik bir düşüşün başlamasıdır.

Ayı piyasasının ne kadar süreceği belli olmaz. Fiyatlarda uzun süreli düşüş gözlemlenebilir. Ayı piyasasından etkilenen kripto paralara piyasada talep azalır. Talep azaldığı için kimse o kripto parayı satın almak istemez ve dolayısıyla fiyatlar düşer.

Yani kısaca ve tek kelimeyle özetleyecek olursak, piyasa aşağı doğru gidiyorsa ayı, yukarı doğru gidiyorsa boğa piyasasıdır.

Aşağı = Ayı

Yukarı = Boğa

Umarım ayı ve boğa piyasalarını anlamış oldunuz. Şimdi candlestick nedir, ona bakalım.

Candlestick nedir?

Candlestick ifadesini Türkçe’ye mum grafiği olarak çevirebiliriz.

Kısaca özetlemek gerekirse teknik analiz yaparken kullanılan bir grafik yöntemidir. İlk kez 1600lü yıllarda Japonya’da ortaya çıkmıştır. Homma adlı bir Japon pirinç tüccarı bir gün şunu farkeder: her ne kadar fiyatların üzerinde arz ve talebin çok büyük etkisi olsa da, tüccarların duygusal durumlarının da piyasa üzerinde etkisi vardır. İşin içine duygusallık girince, pirincin fiyatı ve değeri üzerinde ciddi bir farklılık meydana gelmektedir. Bu farklılık bugün kripto para piyasasına da uygulanabilir durumdadır. Homma’nın geliştirdiği bu prensibi daha sonra batılılar almış ve piyasanın bir hisse üzerindeki duygularını ölçmede kullanmışlardır. Aynı şekilde kripto para piyasasında da kullanılmaya başlanmıştır.

Candlestick’i nasıl okumalıyız?

Candlestick grafiğinin temel yapısını aşağıda görebilirsiniz. Söylemeye gerek yok ama yine de belirtelim, YEŞİL boğa piyasasını ve artışı temsil eder. KIRMIZI ise ayı piyasasını ve düşüş trendini temsil eder.

 

Mum grafiğinin yapısı
Candlestick – Mum grafiğinin yapısı

Binance benzeri kripto para sitelerinde candlestick grafiklerinin sıklıkla kullanıldığını görürsünüz.

Bir de candlestick türleri vardır. Onları da aşağıda görebilirsiniz. Döji adı verilen nötr mumlar piyasadaki kararsızlık ve güvensizliğin göstergesidir.

Candlestick türleri
Candlestick türleri

Bir de tabii candlestick formasyonları vardır. Bunların da detayını aşağıda görebilirsiniz.

Candlestick formları
Candlestick formları

Ve son olarak da izlemeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı trendleri aşağıda bulabilirsiniz.

Trendler
Trendler

Ve nihayet yukarıdaki tüm görselleri tek bir infografik şeklinde yüksek çözünürlükte aşağıda bulabilirsiniz. Grafiğin üzerine tıklarsanız tam boyutu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kripto para ticaretinde mum grafiği analizi
Kripto para ticaretinde mum grafiği analizi

Bir Cevap Yazın