Bitcoin’e Yeni Başlayan Yatırımcılar için 5 İpucu

Bitcoin’e Yeni Başlayan Yatırımcılar için 5 İpucu

Son güncelleme: Kasım 22, 2017

Bitcoin yatırımları, yeni başlayanlar için korkutucu olduğundan, yeni başlayanlara başarı şanslarını en üst düzeye çıkarmak için kullanabilecekleri birkaç ipucu vereceğiz.

Aşağıda listelenen en iyi beş ipucunu izleyerek, Bitcoin yatırımcıları hedeflerini gerçekleştirme şanslarını artırabilir.

Dersinize iyi çalışın

Her şeyden önce, Bitcoin’e yeni başlayan yatırımcıların derslerine iyi çalışmaları gerekir.

Bir blockchain ve teknoloji firması Coinfirm’in CEO’su ve kurucu ortağı Pawel Kuskowski, “Ne kadar iyi anlarsanız o kadar çok başarılı olursunuz” diyor.

“Bitcoin’in eşsiz ve nadir bir fırsat sunduğunu, ancak kendine has yapısına göre muamele edilmesi gerektiğini” vurguluyor.

Sonuç olarak, pek çok uzman, Bitcoin’e yeni gelenleri Bitcoin’in temel teknolojisine dalmaya teşvik eder.

Kripto fon yöneticisi Jacob Eliosoff, “Herhangi bir teknik eğilime sahipseniz, Satoshi’nin 2008’de yayınladığı orijinal Bitcoin paper’ına 10 dakikanızı ayırın” diyor.

Bakınız: Eşler arası elektronik nakit sistemi

“Okunaklı ve ilham veren sadece 8 sayfalık bir deha yazısı!” diyor Satoshi’nin makalesi için.

[Not: Kripto paralara veya koinlere yatırım yapmak son derece spekülatiftir ve piyasa büyük ölçüde regüle değildir. Yatırım yapmayı düşünen biri, tüm yatırımlarını kaybetmeye hazır olmalıdır.]

Wireline‘ın kurucusu ve CEO’su Lucas Geiger, yatırımcıların tüm dijital para birimlerinin temelini oluşturan dağıtık defter sistemini iyi anlamış olmaları gerektiğini belirten benzer bir rehber sunuyor.

Bakınız: Kripto Para Birimleri Listesi

Bakınız: Kripto Para Birimi Nedir?

Bakınız: Kripto Para Birimlerine Nasıl Yatırım Yapılır?

“Yatırıma başlamadan önce yapılacak ilk şeyin blok zincirin (blockchain) ne olduğunu öğrenmek olduğunu düşünüyorum” diyor Geiger. “Bunu şiddetle söylüyorum, çünkü çok az insan bunu yapacak.”

Bakınız: Blok Zincir Nedir?

“Bir blok zincirin güvenli verileri (koinler gibi) nasıl depoladığına dair yüksek düzeyde bir bilgiye sahip değilseniz, o zaman lale soğanları gibi birşeye yatırım yapıyorsunuz demektir” diye ekliyor.

Bitcoin hakkında bilgi edinmek zaman alabileceğinden, adil bir hizmet ekonomisi oluşturmak için merkezi olmayan bir protokol olan Kudos‘un CEO’su Adam Nestler’in vurguladığı gibi yeni yatırımcılar bir rehber ile çalışmaktan önemli ölçüde yararlanabilirler.

“Güvenilir bir ortamda yatırımınızın nüanslarını anlayabilmek için soru sorabileceğiniz, güvenilir bir kişi veya kaynak bulun” diyor.

Dikkatli davranın

Risk yatırıma özgüdür ve yatırımcıların, dijital paraların, hisse senedi veya tahvil piyasaları gibi benzer varlık piyasalarıyla karşılaştırıldığında çok erken bir aşamada olduğunu göz önünde bulundurmaları gerekir.

Eliosoff, “Bu, hala yüksek riskli bir alan” diyor. “Kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı yatırmayın!

Bu düşünceler oldukça yararlı olabilirken, bazı uzmanlar daha spesifik rehberler hazırlamıştır.

Bir girişimci olan Marshall Swatt, “Küçük başlayın ve sermayenizin küçük bir bölümüne yatırım yapın.” diyor.

Pozisyonlara en iyi nasıl girileceğine gelince, Crypto Asset Management‘ın genel müdürü Tim Enneking özel bir bilgi veriyor.

“Bitcoin fiyatlarının peşinden koşmayın. Bir giriş noktasına karar verin ve onda sabit kalın” diyor. “Bitcoin ile, neredeyse daima öngörülebilir fiyat eylemi açısından doğru noktadasınızdır – fakat zamanlama açısından yanlış yerde olmuş olabilirsiniz. Bu yüzden sabırlı olun ve Bitcoin fiyatının size gelmesine izin verin.”

Enzening, Bitcoin doğru fiyatı bulduktan sonra yatırımcıların Bitcoin’lerini tek kalemde almaktan kaçınmalarını öneriyor. Bunun yerine, “sahneye bir çıkıp bir kaybolmaları” gerektiğini söylüyor, yani bir anda biraz yatırım yapmalarını, biraz beklemelerini ve daha sonra biraz daha yatırım yapmalarını öğütlüyor.

Etkili şekilde portföy oluşturun

Bitcoin son birkaç yıldır çok etkileyici kazançlar üretti ve medya organları “Bitcoin milyonerleri” ile ilgili bir çok haber yaptı.

Bakınız: En Zengin 10 Bitcoin Milyoneri

Bakınız: 2013’te Tüm Parasını Bitcoin’e Yatırdı Şimdi Milyoner

Bu hikayeler bir yatırımcıyı tüm paralarını Bitcoin’e yatırmaya çekebilir, ancak hiçbir yatırım uzmanının bir kişiye bütün yumurtalarını bir sepete koymasını tavsiye etmeyeceğini unutmayın.

Çeşitlendirilmiş bir portföy oluştururken, yatırımcılar altcoinleri, hisse senedi ve tahviller gibi daha geleneksel varlıkları veya her ikisini de göz önüne alabilir.

Bakınız: Altcoin Nedir?

Çeşitlendirmenin ardındaki temel fikir, bir bileşendeki bir düşüşün diğerinde eşit kazanç ile karşılık vereceği bir portföy yaratmaktır.

Örneğin, bir yatırımcının eşit miktarda Bitcoin, Ether, Litecoin, Ripple ve Bitcoin Cash’den oluşan basit bir portföyüne sahip olduğunu varsayalım.

Bir dijital para birimi %10 düşerse, ideal olarak, başka bir dijital varlık aynı miktarda artacaktır.

Bir teknoloji girişimcisi olan Oliver Isaacs, yatırımcının çeşitlendirilmiş bir kripto portföyü kurması ve Bitcoin’in fiyatının aniden 0$’a düşmesi durumunda altcoin gelirleri hala değerli olacağından yatırım yapabileceklerini vurguluyor.

“Oynaklığa karşı kendinizi koruyun ve bütün yumurtalarınızı bir sepete koymayın” diye belirtiyor. “Borsaya ya da FX’e yatırım yapmak gibi, fonlarınızı bir risk yönetimi tekniği olarak çeşitlendirmelisiniz.”

Altcoinleri portföylere dahil etme noktasında, yatırımcıların dikkatli olması gerekir.

“Çok sayıda aktif kripto para (yüzlerce) var” diye belirtiyor. “Bunların çoğu yeni kurulan girişimlerdir ve çoğu girişimin başarısız olduğunu unutmayın.”

Sonuç olarak, kapsamlı incelemelerin yapılması hayati önem taşıyor.

“İş modelini incelemekte olduğunuz herhangi bir koin için detaylı bir şekilde araştırma yapmanız ve daha sonra gayret göstermeniz gerekmektedir. Yatırım yapmayı düşündüğünüz altcoin’in şu andaki finansmanı nasıl, liderlik ekibinde kimler var, orijinal teknoloji mi değil mi, pazarlama ve ürün planları nedir” gibi detayları incelemeniz gerekir.

Koinlerinizi Cüzdan’da Tutun

Borsalar dijital para birimleri satın almak için mükemmel bir yer iken, bu varlıkları tutmak için en uygun yer olmayabilir.

Eliosoff, “Koinlerinizi bir borsada saklamayın” diyor. “Bitcoin’in kısa tarihçesinde çok sayıda borsanın saldırıya uğradığını” görebilirsiniz.

Bakınız: Bitcoin Tarihi

Bakınız: En iyi bitcoin borsası nasıl seçilir

“Coinbase gibi bir borsada işlem yapmak güzel ama sonra paralarınızı Jaxx veya Coinomi gibi bir mobil cüzdana ya da blockchain.info gibi bir çevrimiçi cüzdana veya offline bir kağıt cüzdana aktarın” diyor Eliosoff.

Bakınız: Adım adım Bitcoin kağıt cüzdan oluşturma

Bakınız: Bitcoin Soğuk Cüzdan Nasıl Kurulur?

Bakınız: Cüzdanınızı Koruyun

iComply Yatırımcı Hizmetleri A.Ş.’nin kurucusu ve CEO’su Matthew Unger’ın vurguladığı gibi, yatırımcılar, hem sıcak cüzdanlar (çevrimiçi) hem de soğuk cüzdanlar (çevrimdışı) kullanarak riski yönetmek için daha fazla adım atabilir.

“Nasıl paranızın bir kısmını cüzdanınızda, bir kısmını bankada ve önemli bir kısmını da kasada saklıyorsanız, aynı şekilde kripto paralarınızı da bu yöntemle saklamalısınız.”

Oynaklığa Hazırlanın

Dijital para piyasaları oynaktır ve yatırımcıların kaçınılmaz fiyat dalgalanmalarını yönetmek için kullanabilecekleri birkaç strateji bulunmaktadır.

Bir strateji olan, çeşitlendirme, makalenin başında ele alınmıştır.

Bir başka strateji, satın almak ve beklemek, efsanevi yatırımcı Warren Buffett’in de bulunduğu çok sayıda finansal grup tarafından savunulan bir yöntemdir.

Bakınız: Bitcoin alıp satmak mı yoksa alıp beklemek mi?

Eliosoff, “Satın almak ve unutmak çoğu yatırımcı için doğru bir stratejidir” diyor.

“Kısa vadeli bahislerden, en üst seviyede satmalardan ve en ucuz fiyattan girmelerden” kaçının diyor. “Bu şeyleri deneyen çoğu kişi “satın al-bekle” stratejisinin gücünü unutuyor” diye ekliyor.

Dijital varlık yönetimi şirketi Cryptomover‘ın kurucu ve CEO’su Gavin Yeung da benzer bir bakış açısı sunuyor.

“Pasif bir yatırım tarzının uzun vadede aktif stratejilerden daha iyi olacağına inanıyoruz” diyor. “Pasif yatırım hem maliyetsiz hem basit olmasının yanı sıra ticaret ücretlerini daha düşük seviyelerdeki operasyonel giderlere çekmektedir” diye ekliyor.

Fotoğraf: Pixabay

Bir Cevap Yazın