Bitcoin Madenciliği Kârlılığını Hesaplama

Bitcoin Madenciliği Kârlılığını Hesaplama

Son güncelleme: Ağustos 15, 2017

Bitcoin madenciliği kârlılığı her zaman akıcı olan bir şeydir. Bitcoin’in yüksek bir zorluk derecesi ve geniş hash oranına sahip olmasıyla birlikte, zaman zaman kârlılığa çeşitli şeyler neden olabilir.

Bitcoin madenciliğinin sizin için kârlı olup olmayacağını keşfetmek için kullanacağınız ilk veri seti aşağıdakiler ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Bitcoin ASIC madenciğinin maliyeti
  • Madenciye elektrik enerjisi maliyeti (kwh başına ne kadar ücret alınır)
  • Maden işletmesini çalıştırmak için ekipman maliyeti
  • PSU’nun maliyeti (güç kaynağı ünitesi)
  • Ağ donanımının maliyeti
  • İnternet erişiminin maliyeti
  • Raflar, kablolar, vs. gibi diğer destekleyici ekipmanların maliyetleri
  • Mümkünse binanın maliyeti veya veri merkezi
  • Madencinin ömrü boyunca Bitcoin’in anahtar değeri

Bu faktörlerin tümünü göz önüne alarak size, tüm bileşenlerin madencilik kazancınız tarafından ödenildiği tarih olan, kaba bir yatırım getirisi (ROI) tarihi verilecektir. Elektrik masrafları, internet erişimi ve varsa bina veya veri merkezi masrafları gibi bazı kalemler tekrarlayan giderlerdir.

Belirtildiği gibi yatırım getirisi elde etmenin anahtarı, bitcoinin değeridir ki, hepimizin bildiği gibi, yüksek dalgalanmalara, bazen aşırı salınımlara maruz kalmaktadır. Bu, zaman zaman kârlılık hesaplamasını sorunlu hale getirebilir. Amacınız şu anki değerinde mümkün olan en etkin şekilde bitcoin kazımaktır. Bu, elektrik maliyetlerinden çok daha fazla para kazandıran en güncel ekipmanı satın almak anlamına geliyor. Yeni nesil Bitcoin ASIC madencileri genellikle gh/s başına daha az güç kullanırlar.

Artan zorlukla birlikte, yükselen toplam hashrate yüzünden blok ödüllerinden daha az pay alırsanız kârınız da kısalır. Zorluk, blok sürelerinin ne kadar hızlı veya yavaş olduğuna bağlı olarak yükselir veya azalır. Blok zamanları, bir işlem kümesinin kaydedilmesi ve hash’in blok zincirinde yaratılması için geçen zamandır. Bitcoin, ~ 10 dakikalık blok zamanı hedefler ve bir bloğu çözmek için ortalama süreye göre iki haftada bir sıfırlar. Eğer zaman diliminde bir blokun ~ 10 dakika içinde çözülmesine izin veren ağa daha fazla madenci eklenirse, bu zorluk bloğun oluşumunu ~ 10 dakika kadar yavaşlatacak demektir. Ağın yeterli miktarı yoksa ve bloklar yaklaşık 10 dakika içerisinde çözülüyorsa, madencilerin yaklaşık 10 dakikalık aralıklarla blokları işleme zorlukları düşecektir. Madencilik için aldığınız bitcoin miktarını kabaca aynı tutacağı için hashrate’in oldukça istikrarlı olmasını isteyeceksiniz. Bitcoin değeri sabit kalırsa veya artarsa ​​da yardımcı olacaktır.

Havuz madenciliği

Örnek vermek gerekirse Bitcoin.com, kendi havuz madenciliği (pool mining) operasyonunu başlattı ve bugün bulut madenciliği sözleşmeleriyle rekabetçi fiyatlarla kayıt yaptırabilir ve madenciliğe başlayabilirsiniz. Ayrıca, Gray Wyvern tarafından, Bitcoin Pool’daki yatırımınızın getirisini, kullanıcıların girdiği çeşitli değişkenlere dayanılarak kârlılığını hesaplayan güzel bir tool bulunmaktadır.

Gördüğünüz gibi, Bitcoin kârlılığı hareketli bir hedeftir, bu nedenle maden ödüllerini ve aldıkları anda değerlerini ve her ay maliyetlerini izlemeye dikkat edin. Havuz madenciliği ücretlerine göz atın, çünkü bazıları ücretsizdir ve diğerleri sizin madenciliğinizin maliyetine yüzde bir veya daha fazla ekleyebilirler. Yüksek Bitcoin değeri, toplam hasatın artmaya devam etmediği sürece madencilik çarkınızı kârlı bir şekilde çalıştırabildiğiniz kadar uzun sürer, zaman geçtikçe kazançlarınızı aşağıya düşürmenin zorluğuna neden olur.

Kendi madencilik ekipmanınızı kurmak ve çalıştırmak eğlenceli olabilir ve zaman zaman kârlı da olabiliyor, ancak bu iş evinizde yapabileceğiniz herhangi bir şey değildir. Madenciler bol miktarda ısı ve ses üretirler. Madencilerinizi nereye yerleştireceğinizin hesaba katılması gerekir. Çoğu, ısı ve gürültüyü işleyebilecek bir garaj, bodrum veya oda olmadığı sürece evde çalıştırılamaz. Bu durumda madencilerinizi bir veri merkezinde veya başka uygun bir yerde barındırmak isteyebilirsiniz. Fiziksel madencilerle uğraşmak istemezseniz, bir bulut madenciliği veya barındırma hizmeti kullanabilirsiniz.

Bakınız: Sık sorulan sorular

Bir Cevap Yazın