Bitcoin ile İlgili Komplo Teorileri

Bitcoin ile İlgili Komplo Teorileri

Son güncelleme: Eylül 4, 2017

Bitcoin komplo teorileri Bitcoin dünyasının en ilginç ve eğlenceli konularından biridir. Hakkında gizemli kalmış bazı noktalar olsa da, Bitcoin hakkında çok şey söylenip yazıldı. Bitcoin’in kim ya da kimler tarafından ve neden olduğu şekliyle tasarlandığını kimse tam olarak bilmiyor. Bitcoin’le ilgili birkaç komplo teorisi ortaya atıldı. Aşağıda bunlardan en ilginç ve akla yatanlarını inceliyor olacağız.

Bitcoin Komplo Teorileri

Büyük Devletler Bitcoin Yarışının Tam İçinde

2013’ün dördüncü çeyreğinde Bitcointalk forumlarında ilginç bir komplo ortaya atıldı. Birisi, başta ABD ve Çin olmak üzere büyük hükümetlerin kendileri için mümkün olan en büyük miktarda bitcoin’i satın aldıklarını iddia etti. Her iki hükümetin de başlangıcından beri nasıl bitcoin karşıtı olduğunu göz önüne alırsak, bu teori, o kadar da imkansız değildir. Sonuçta, en azından işin içinde olan ve sistemi öğrenen devlet yetkilileri, kendileri ucuza bitcoin’leri toplarken, insanlara öbür tarafa bakmalarını söyleyebilir. Bu teori hiçbir zaman kanıtlanmamış olsa da, biraz mantıklıdır.

Bitcoin, NSA Projesidir

Belki de en popüler komplo teorilerinden biri, bitcoin’in NSA tarafından bir “deney” olarak yaratılmış olmasıdır. Gerçek kimliği bugüne kadar halen bilinmeyen Satoshi Nakamoto‘nun NSA’nın çok gizli kripto para projesinin bir takma adı olduğuna inanılıyor. Ayrıca NSA’nın, SHA-256 algoritmasının bir backdoor’una (arka kapı) sahip olduğuna, böylece bitcoin’in çoğu kişinin varsaydığından çok daha az güvenilir olduğuna inanılıyor. Henüz kanıtlanmamış fakat ilginç teorilerden biridir bu.

Bitcoin’i Çin İcat Etti

Çin’in her zaman bitcoin’i benimsemeye istekli olduğu düşünülürse, birçok kişi bitcoin’in Çinli geliştiricilerin bir icadı olduğuna inanıyor. Bunun neden önemli olacağı açık değilken teorisyenler, Çin’in ABD Doları’na olan bağımlılığının yerini alması için bitcoin’i yaratmış olabileceğine inanıyorlar. Çin’in Rusya ve diğerleri ile birlikte SWIFT’e rakip olabilecek bir ödeme sistemi üzerinde çalışıyor olduğu doğru olsa bile, ABD Doları yerine geçirmek için bitcoin’i icat etmeleri ne kadar mantıklı tartışılabilir.

Satoshi Nakamoto Yapay Zekadır

Hiç kimsenin Satoshi Nakamoto’yu henüz bilmiyor oluşu bunun çok iyi bir neden olabilir. Yıllar boyunca süren sayısız insan avına rağmen, Satoshi Nakamoto’nun bir kişi olmaması gayet mümkün gözüküyor. Bu devirde adı sanı belli bir insanın bulunamaması söz konusu olabilir mi? Bazı insanlar, adı bilinmeyen bir hükümet tarafından yaratılan yapay bir zeka için oluşturulan bir takma isim olduğunu söylüyor. Bazı ilginç tartışmalara yol açmasına rağmen, bu çok da uzak olmayan Bitcoin komplo teorileri arasındadır.

Mt. Gox’ı J.P. Morgan Batırdı

Bu teori sadece bir jest olarak dünyaya sağlanmış görünse de, teoride yerinde görünen bazı ilginç faktörler var. Mt. Gox, bitcoin fiyatını çok yüksek limitlere itti ve bu noktada altının varlık olarak “statüsünü” tehdit etti. JP Morgan, fiyatı düşürmek için 8000’in üzerinde bitcoin satışı yaparak piyasalarda bitcoin fiyat kaosunu yarattı.

Aynı zamanda, JPMorgan Mt.’daki bitcoin çekme açıklarını istismar etti. Ana akım medya organlarında anti-bitcoin yazılarına fon aktardı. JPMorgan gibi gerçek kurumlar bitcoin gibi para birimlerini küçük görse de, ancak temel teknolojiyi destekliyorlar.

Son olarak Bitcoin forumlarının en popüler iki görselini de buraya koyup yazıyı tamamlayalım.

İlk görselimiz, Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun adının aşağadaki ürünlerden oluşturulduğu iddiası.

Bitcoin komplo teorileri

Son olarak 1988 tarihli The Economist kapağı;

Bitcoin komplo teorileri

Bir Cevap Yazın